Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

I přes obří alkoholové podvody má Březina šanci na miliony z Unie

  14:27aktualizováno  14:27
Firma Radka Březiny, který je podezřelý z daňových úniků při nelegálních kšeftech s alkoholem, má šanci získat evropskou dotaci přes 20 milionů. Putovala by na stavbu rehabilitačního zařízení u hotelu Lázně Kostelec. Politici pouze krčí rameny.

Do Lázní Kostelec si pro podnikatele Radka Březinu nedávno přišla jednotka Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. | foto: Jan Čada

Na první pohled jde o vítaný podnikatelský záměr. U hotelu Lázně Kostelec nedaleko Zlína vyroste nové dvoupatrové rehabilitační zařízení s bazénem, saunou, whirlpoolem. Na projekt za 46 milionů korun má dát přesně polovinu Evropská unie přes Regionální operační program (ROP) Střední Morava.

Potíž je však v tom, že Lázně Kostelec vlastní rodina Březinova, přičemž sourozenci Radek a Tomáš Březinovi jsou už několik týdnů ve vazbě.

Radek Březina obviněný v metanolové kauze

Podnikatel Radek Březina.

Skončili tam poté, co policie objevila na různých místech Moravy jejich sklady s nelegálním lihem. Kdyby z něho vyrobili tvrdý alkohol a prodali jej, stát by na daních připravili o zhruba 200 milionů korun.

Podle žalobce navíc Radek Březina okrajově figuruje i v metanolové kauze, kvůli níž zemřely desítky lidí, a je zřejmě bossem minimálně moravské větve lihové mafie. Přes to všechno zřejmě on a jeho rodina na miliony z veřejného zdroje dosáhnou.

"Morálně je to určitě špatně, ale nevím, jak je to po právní stránce. Bude záležet na hodnocení projektu a bude třeba vše zkontrolovat," reagoval hejtman a člen výboru regionální rady ROP Stanislav Mišák z ČSSD.

Projekt vybrali už v srpnu

Projekt rehabilitačního centra už prošel prvním kolem výběru. Žadatelem o dotaci je firma Zlínsat, která vlastní Lázně Kostelec. Hlavními společníky v ní jsou členové rodiny Březinových (Radek má 25 procent vkladu, Tomáš 10 procent). Do února 2013 musejí doložit potřebné doklady.

Pak přijde na řadu konečné schvalování výborem regionální rady, který je složený výhradně z politiků.

"Moje hlasování nebude ovlivněno subjektivními pocity, ale tím, zda žadatel splní podmínky," naznačil náměstek hejtmana a člen výboru Jaroslav Drozd.

Podle něho je na státu, aby případný daňový únik sourozenců Březinových řešil a peníze od nich vymáhal. To jinými slovy znamená, že pokud má podílník firmy, která žádá o peníze, potíže se zákonem, nic to neznamená.

"Nebylo by správné, kdyby evropskou dotaci získal subjekt, ve kterém figuruje obviněná osoba. Nicméně projekt společnosti Zlínsat byl předběžně vybrán v polovině letošního srpna, kdy Radek Březina ještě nebyl spojován s trestnou činností," uvedl ředitel Úřadu regionální rady Ivan Matulík.

Dodal však, že nové skutečnosti můžou ovlivnit podpis smlouvy o poskytnutí dotace. Úřad už projekt zařadil do kategorie rizikových a vše, co s ním souvisí, hodlá pečlivě přezkoumat.

"Budeme třeba chtít, aby nám žadatel doložil, jak získal peníze, které vkládá do projektu," upřesnila mluvčí úřadu regionální rady Renata Škrobálková.

Jedním z jednatelů firmy Zlínsat je Vladimír Březina, otec sourozenců Březinových. Moc hovorný ovšem nebyl. "Nebudu se s vámi o ničem bavit. To, co píšete, není pravda," řekl do telefonu v souvislosti s alkoholovou kauzou jeho synů a zavěsil.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...Najdete na iDNES.cz