Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Březina žaloval soudkyni Burianovou za rozsudky ve své kauze, neuspěl

  14:34aktualizováno  14:34
Pražský zastupitel Karel Březina z ČSSD neúspěšně zažaloval soudkyni pražského městského soudu Evu Burianovou. Ta třikrát vrátila zprošťující verdikt v kauze, v nímž byl Březina obžalován z podvodu. Nakonec rozhodla o výměně samosoudce. Ten pak pražskému zastupiteli uložil rok podmíněně se zkušební lhůtou 15 měsíců.

Zastupitel Karel Březina

Březina tvrdil, že soudkyně Burianová poškodila jeho osobnostní práva, a za to od ní žádal omluvu. V ní měla Burianová mimo jiné výslovně uvést, že se omlouvá za způsob, jakým rozhodovala v Březinově trestní věci, a uvést, že její rozhodnutí byla nezákonná a že jimi byla „dotčena vážnost, důstojnost a čest“ pražského zastupitele za ČSSD.

Soudy Březinu odsoudily za to, že jako člen dozorčí rady neinformoval pražský Dopravní podnik o konkurzu společnosti Parcela Plus, kde byl také v dozorčí radě. Přitom to byla jeho povinnost. Vyhlášení konkurzu podle zákona vylučuje, aby člen dozorčí rady společnosti zůstal nadále v jiných dozorčích radách. Březina však v radě Dopravního podniku zůstal, a tím se podle rozsudku, který naposledy potvrdil Nejvyšší soud, dopustil podvodu.

Konkrétně jako dehonestující označil Březinův právník například výrok z verdiktu městského soudu, který o zastupitelovi ČSSD uvedl, že „funkce v dozorčích radách různých společností byly téměř jeho profesí.“ Reagoval tak na Březinovo tvrzení, že o povinnosti, kvůli jejímuž nesplnění byl souzen, nevěděl.

Soudkyně Burianová byla také žalována za větu: “Je to naprosto jednoduchá záležitost, ke které není třeba dovolávat se rad advokáta, jak se obžalovaný hájí. Jak odvolací soud opakovaně opakuje poněkolikáté, nikdo po něm nechtěl řešení právních otázek, ale jen že měl informovat o funkci v dozorčí radě společnosti, na kterou byl vyhlášen konkurz.“ Podle Březinova advokáta tak klientovi upřela právo na právní pomoc.

Obhájkyně žalované soudkyně namítala, že Vrchní soud v Praze odmítl podjatost soudkyně a také Nejvyšší soud neshledal žádné pochybení, natož tak významné, aby za ně mohla být Burianová odsouzena za porušení osobnostních práv. Připomněla, že Nejvyšší soud Březinovo dovolání zamítl.

Ztížila se mu pozice v politice, bránil Březinu advokát

Doplnila, že stejný senát v čele s Evou Burianovou rozhodoval i v jiné kauze, kde tento senát potvrdil zproštění Karla Březiny obžaloby - a na to si pražský zastupitel nestěžoval. Napadla také tvrzení, že je soudkyně Burianová odpovědná za nemajetkovou újmu, když znemožnila Březinovi jeho právo účasti na politickém životě. „Pokud vím, tak je žalobce stále ve svých funkcích na magistrátu,“ uvedla.

„Netvrdil jsem, že nemůže vykonávat nějakou funkci, ale bylo mu ztíženo vykonávat nějakou významnější funkci i s ohledem na to, že byl ministrem vlády ČR,“ reagoval Březinův právník.

Soudkyně Jana Hercíková žalobu odmítla jako nedůvodnou a Březina musí navíc uhradit Burianové náhradu za náklady řízení. Hercíková řekla, že se soudkyně nedopustila takového excesu, aby poškodila práva obžalovaného Březiny. „Ani citované věty nemohou zavdat příčinu, aby žaloba uspěla,“ uvedla a poukázala na to, že podobné argumenty jako nyní užil Březina i v dovolání, které Nejvyšší soud také zamítl.

Březinův právník se už dříve bránil, že rozhodnutí Nejvyššího soudu nemusí být konečné, protože podali i ústavní stížnost. (více o podání stížnosti zde) Soudkyně Hercíková však vysvětlila, že pravomocné je nyní rozhodnutí Nejvyššího soudu a stížnost je mimořádný opravný prostředek.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Zdrogovaný cizinec ujížděl na letních gumách, z auta vyskočil za jízdy

Kradené BMW.

Černé kradené BMW ujíždělo na letních pneumatikám policistům v Novém Městě pod Smrkem. Řidič nakonec z auta, které mělo...

V rychlém pruhu na D5 stálo auto, nebezpečnou situaci natočila záchranka

Odstavené auto v levém pruhu dálnice ohrožovalo ostatní řidiče

Krajští záchranáři upozornili na nebezpečnou situaci, kterou zaznamenali dopoledne na dálnici D5 u Plzně, kde stojící...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz