Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

S Izraelci přijde teror, brojí manželé proti kybercentru v sousedství

  19:22aktualizováno  19:22
Odpor proti výstavbě izraelského školicího střediska kybernetické obrany ve středočeské Řitce přiměl Hanu a Tomáše Březinovy z Řitky k neobvyklému kroku. V MF DNES uveřejnili celostránkový inzerát, stylizovaný do otevřeného dopisu ministrovi vnitra a středočeskému hejtmanovi. Izraelská firma kritiku odmítá, na manžele chystá žalobu.

Lesní ulice na kraji středočeské obce Řitka zní jako adresa, kde by člověk čekal hlavně klid a odpočinek od městského ruchu. Místo se ale nyní stalo dějištěm pozoruhodného sporu: manželé Březinovi bojují proti stavbě školicího centra kybernetické obrany na sousedním pozemku.

Ústřední roli v celém příběhu hraje skutečnost, že centrum je izraelské. Provozuje ho společnost CyberGym Europe, která dům koupila a rekonstruuje ho, aby svou výcvikovou „arénu“ - udává, že první tohoto druhu v Evropě - mohla nabídnout na trhu (více o stavbě centra jsme psali zde).

Inzerát manželů Březinových

Ve formátu PDF

Březina je zakladatelem a majitelem velké firmy Best, která vyrábí betonové stavební prvky, například dlažbu. V otevřeném dopise, který jako inzerát zveřejnil s manželkou ve čtvrteční MF DNES, si vůči kybernetickému centru nebere servítky. Hovoří o tom, že v Řitce je řešena „klíčová (proti)teroristická realita současnosti i budoucnosti, proti které je současný pobyt několika desítek islámských uprchlíků v ČR nevinnou hrou dětí na schovávanou“.

Argumenty proti umístění školicího centra mohou leckomu připomenout boj proti americkému radaru protiraketové obrany, který měl stát na západním, opačném konci Brd, než od projektu USA ustoupily.

„Dle našeho přesvědčení se jedná o bezprecedentní bezpečnostní riziko nejen pro nejbližší okolí dotčené lokality, ale i riziko pro celou ČR a mělo by být v tomto kontextu s investicí takového projektu příslušně zacházeno,“ píšou Březinovi v textu, v němž mimo jiné zdůrazňují, že u zrodu firmy CyberGym stojí izraelští bezpečnostní experti a veteráni izraelských armádních složek.

Což je nicméně v Izraeli, zemi s povinnou vojenskou službou pro muže i ženy, prakticky každý. Kontakty z doby vojenské služby uplatňují Izraelci často i v byznysu, do kterého se následně pustí.

Stoprocentně hrozí „životní problém“, píší manželé

Březinovi přirovnávají svůj boj k odporu některých obcí proti ukládání vyhořelého jaderného paliva. S jedním rozdílem: zatímco u skladů paliva podle nich obyvatelé obcí v okolí mají „99% jistotu, že k žádnému problému nedojde“, tak „obyvatelé v lokalitě osídlené izraelskou (proti)teroristickou organizací mají naopak 100% jistotu, že k životním problému dojde.“

Kybernetický útok

Může mít řadu podob. Známé jsou útoky znepřístupňující cílové webové stránky, případně měnící (prolomením zabezpečení stránek) jejich obsah, což běžný návštěvník stránky nemusí rozpoznat. Úspěšný útok může vést k získání dat z napadeného počítače, může ohrozit například elektronické bankovnictví nebo vést i k ochromení části činnosti státních institucí.

A vykreslují rovnou ten nejčernější scénář: „Také mají jistotu, že pak budou citliví a účastní žijící spoluobyvatelé zapalovat svíčky a pořádat pochody proti terorismu s nějakou hezkou plackou v klopě...“

Manželé nijak nerozvíjejí naznačený obrat „teroristická organizace“, který k izraelské společnosti vztahuje, ani to, proč soudí, že se objekt jistě stane terčem útoku. Řada teroristických útoků na Západě ukázala, že sebevrazi útočí na hustě obydlená místa a nijak zvlášť si nevybírají izraelské cíle.

Březina na dotaz iDNES.cz, zda už se dočkal nějaké reakce od středočeského hejtmana či ministra vnitra uvedl, že je ještě příliš brzy. Omluvil se, že nyní věc nebude komentovat. Počká, jaké reakce inzerát vyvolá, a teprve poté se vyjádří.

V rozporu s územním plánem to není, říká starosta

Společnost CyberGym Europe tvrzení uvedená v inzerátu odmítá. Podle CEO společnosti Tomáše Přibyla veškeré práce na úpravách domu, který má pronajatý firma Loki Investment s.r.o., probíhají v souladu se zákonem.

Reakce Mníšku pod Brdy

Městský úřad v Mníšku na dotaz iDNES.cz uvedl, že žadatelem i vlastníkem úprav v daném domě v Řitce je společnost Loki Investment. Přestavba domu, v němž byly dvě bytové jednotky, na dispozici s jednou bytovou jednotkou a školicím počítačovým centrem je podle úřadu v souladu s územním plánem obce Řitka.
"Stavební úřad jedná v této věci zcela samostatně, neboť jde o výkon přenesené působnosti státní správy. Městu Mníšek pod Brdy jako samosprávě nijak nepřísluší do říuzení zasahovat, není ani účastníkem řízení. V rámci řízení bylo předloženo stanovisko obce Řitka a ostatních dotčených orgánů státní správy, jak ukládá stavební zákon. Neshledali jsme žádné porušení zákonných pravidel procesu řízení," uvedl pro iDNES.cz mluvčí úřadu Miloš Navrátil.

Vlastníci sousedních pozemků byli podle něj obesláni a uplatnili námitky, které stavební úřad vypořádal. Na přestavbu bylo podle Navrátila vydáno i stavební povolení. Námitky některých účastníků řízení, kteří se odvolali, bude řešit Krajský úřad Středočeského kraje.

„Autoři inzerátu si zcela očividně neověřili fakta a ve svém textu zveřejnili nepravdy, polopravdy, fabulace a lži tak, aby text subjektivním způsobem vzbudil ve čtenáři paniku a pocit ohrožení. Proti takovému jednání se firma CyberGym Europe, a.s. zásadně ohrazuje a v současné době připravuje na autory žalobu pro poškození dobrého jména firmy,“ řekl iDNES.cz Přibyl.

Starosta Řitky Kamil Abbid řekl iDNES.cz, že nový vlastník po zakoupení léta nevyužívaného domu v sousedství Březinových obec požádal o vyjádření k přestavbě vnitřní dispozice domu s tím, že funkční využití bude školicí středisko kybernetické obrany.

„Platný územní plán to umožňuje, nemohli jsme se k tomu vyjádřit jinak, než že nemáme námitky. S námitkami manželů Březinových se odpovědný stavební úřad v Mníšku vyrovnal, mně to nepřísluší hodnotit. Chápu, že pan Březina chce mít klid na bydlení, ale nesdílím některé jeho názory,“ řekl iDNES.cz starosta.

Středočeský kraj na dotaz iDNES.cz uvedl, že není kompetentní jakkoliv vstupovat či zasahovat do řízení probíhajícího u stavebního úřadu v prvním stupni, tedy ve zmíněném Mníšku pod Brdy. „V tomto smyslu byl 13. 4. vyrozuměn i právní zástupce Hany Březinové,“ uvedla mluvčí kraje Michaela Drobná. Dodala, že hejtman Miloš Petera jako představitel samosprávy nemůže zasahovat do výkonu státní správy.

Ministerstvo vnitra vzkázalo, že ministr vnitra Milan Chovanec výzvu ve své poště ještě neobdržel. „Proto se k textu nemůžeme nijak vyjádřit,“ uvedla mluvčí Hana Malá. Redakce iDNES.cz přitom inzerát ministerstvu zaslala.

Školicí středisko zatím není otevřené. „Novou arénu v Řitce plánujeme využívat jako svou prestižní lokalitu pro speciální a na míru šité výcviky týmů klientů,“ uvedl Přibyl.

V Řitce najdete luxusní supevily:


Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Další z rubriky

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Najdete na iDNES.cz