Britský ministr pro brexit David Davis (vlevo) a hlavní vyjednavač EU  Michel...

Britský ministr pro brexit David Davis (vlevo) a hlavní vyjednavač EU Michel Barnier na úvodní tiskové konferenci v Bruselu (19. června 2017) | foto: AP

Začalo jednání o brexitu. Vyjednavači určili první tři fáze

  • 103
Na tři okruhy týkající se práv občanů, finančního vyrovnání a zbývajících záležitostí bude rozdělena začínající první fáze rozhovorů o odchodu Británie z Evropské unie. Dohodli se na tom v pondělí v Bruselu při úvodní schůzce vyjednavači Michel Barnier za unii a David Davis za britskou stranu.

Skoro rok poté, co o odchodu své země z EU rozhodli Britové v referendu, tak naplno začíná vyjednávání, které nemá v historii evropské integrace obdoby.

Britský vyjednavač Davis v pondělí před novináři potvrdil, že ani nedávné parlamentní volby v zemi a oslabení pozice premiérky Theresy Mayové nic nemění na základní britské pozici. Londýn tak dál předpokládá odchod z unijního jednotného trhu, neboť odmítá s ním spojené povinnosti, především volný pohyb osob.

Britové místo toho chtějí s unií vyjednat novou dohodu o volném obchodu a novou celní dohodu. Davis dnes také zdůraznil, že podle Londýna není možné ukončit rozhovory o podobě rozchodu s EU bez debaty o tom, jak budou následně vypadat budoucí vzájemné vztahy.

S jednáním o této věci však bude možné začít až poté, co dostatečně pokročí nyní zahajovaná první fáze rozhovorů. V ní je pro obě strany prioritou co největší snížení nejistot především pro občany EU v Británii a pro Brity v EU a snaha zachovat jejich stávající práva. Druhou prioritou pro Barniera a unii je dosažení dohody o finančním vyrovnání, tedy o tom, aby Britové dodrželi své finanční závazky, které na sebe vzali jako členská země EU.

„V Británii je 3,2 milionu občanů EU a asi milion britských občanů na této straně kanálu. Naše priorita jsou především občané. Chceme najít způsob, jak zajistit, že budou ochráněna práva, která získali před datem britského odchodu. Ta chceme ochránit po dobu jejich života,“ prohlásil Barnier.

Věc je podle něj otázkou kontinuity a zákazu diskriminace. Příslušná pracovní skupina už se věcí podle něj začala zabývat. Má domluvit, kterých občanů se bude dohoda týkat, jakých přesně práv, jaké záruky tito lidé dostanou a od kdy. Barnier doplnil, že EU nyní „se zájmem“ čeká na britský návrh.

Dohoda o Irsku nemá narušit mírový proces

Jistým způsobem stranou byla z jednání vydělena třetí priorita EU pro první fázi rozhovorů, tedy situace kolem hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou. Problematice, která má důsledky pro irský mírový proces, se budou intenzivně věnovat přímo nejbližší spolupracovníci hlavních vyjednavačů.

Strany se zde totiž chtějí vyhnout vzniku „tvrdé“ vnější hranice EU. „Jsme odhodláni zajistit co nejvíce ‚neviditelnou‘ hranici, abychom nepodkopali mírový proces. Je to technicky komplikovaná věc, ale je to něco, kde jsem si jist, že lze nalézt řešení,“ prohlásil Davis.

Oba vyjednavači byli po dnešní schůzce optimističtí. Zdůraznili, že dohoda, která je jejich cílem, má být spravedlivá a výhodná pro obě strany. Podle Barniera je takový výsledek možný a výrazně lepší než případný rozchod bez domluvy.

„V zásadě provádíme v referendu učiněné britské rozhodnutí opustit EU. Je třeba rozmotat 43 let pečlivě budovaných vztahů, je třeba odložit emoce a držet se faktů, čísel a práva,“ prohlásil Barnier s tím, že se v žádném případně nejedná o trestání či pomstu Británii za její rozhodnutí.

Jízdní řád brexitu

21. června - Tradiční projev britské královny Alžběty II., který zahájí legislativní období nově zvoleného parlamentu a představí program vlády.

22. - 23. června - Summit EU. Měl by začít v sestavě evropské osmadvacítky. Od premiérky Mayové se očekává krátké vyjádření k jednáním. Následující den se již summit bude konat bez Británie, kdy by Michel Barnier měl zběžně prezentovat současný stav brexitových jednání.

26. června - Zpráva Evropské komise o začátku jednání. Komise v rámci formální procedury předloží zprávu o začátku jednání o brexitu.

17. července - Po další výměně diplomatických dokumentů začne druhé kolo jednání o brexitu.

1. - 4. října - Stranická konference konzervativců. Protože není jisté, zda bude premiérka Theresa Mayová i na konci roku předsedkyní konzervativců a premiérkou Británie, stranická konference Konzervativní strany v Manchesteru bude podstatná pro další směr jednání.

Říjen - prosinec - Dohoda o odchodu Británie z EU. Zatím se předpokládá, že mezi říjnem a prosincem by mohla být ukončena první z etap odchodu Británie z EU. Pokud se tak opravdu stane, Barnier by měl oběma stranám doporučit, aby začaly diskutovat o novém partnerském uspořádání.

Říjen 2018 - Barnier se vyslovil pro to, aby do října 2018 byly podmínky odchodu a budoucí uspořádání dokončeny tak, aby mohl začít proces ratifikace v jednotlivých členských zemích.

Březen 2019 - Do této doby by měl být zakončen proces ratifikace v jednotlivých členských zemích, v Evropské komisi i v Evropském parlamentu. K ratifikaci dohody před jejím začátkem platnosti se zavázal i britský parlament.

Duben 2019 - Odchod Británie z EU.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video