ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Brexit bez dohody může ohrozit bezpečnost státu, hrozí i nedostatek léků

  • 150
Odchod Británie z Evropské unie bez dohody by ohrozil bezpečnost státu, prohlásil podle deníku The Guardian vysoce postavený představitel britské policie. Z vládní analýzy dopadů brexitu bez dohody, kterou získal list The Sunday Times, vyplývá, že Británie bude v případě odchodu z Evropské unie bez dohody čelit nedostatku paliva, potravin a léků.

Podle jeho názoru má neřízený brexit velká rizika, která nedokážou odstranit ani sebelepší přípravy. Obává se příchodu zločinců, o kterých by Británie neměla žádné informace.

Policejní šéf pro boj proti terorismu Neil Basu upozornil, že při variantě brexitu bez dohody by britská policie ztratila přístup do schengenské informační databáze. V té jsou například jména cestujících v letecké přepravě a britská policie by nemohla používat ani evropské zatykače.

„Vzniklo by bezprostřední nebezpečí, že by do této země mohli vstupovat pachatelé závažných trestných činů a my bychom o tom nevěděli,“ řekl představitel Scotland Yardu. „Měli bychom hluboké obavy. Naše bezpečnost by tím byla ohrožena způsobem, jehož rozsah nedokážu odhadnout.“

„Policejní systémy a nástroje byly Evropskou unií vyvinuty z velmi dobrého důvodu,“ dodal Basu s tím, že ideální by pro policii bylo zachovat po brexitu současnou úroveň sdílení policejních poznatků.

K varování před brexitem bez dohody se dnes podle stanice BBC prostřednictvím svého čelného představitele Tima Rycrofta připojila i Federace potravinářského a nápojového průmyslu. Podle ní je zcela zřejmé, že takový odchod z EU by měl pro odvětví katastrofální důsledky. 

Brexitová dohoda Mayové je mrtvá. Chci novou, prohlásil Johnson ve Skotsku

„Nastanou selektivní výpadky dodávek, které budou do určité míry nepředvídatelné, neboť bude záležet na tom, který kamion projede a který nikoli. Myslíme si, že nastane vážné narušení odvětví, které bude trvat týdny či měsíce po brexitu,“ dodal Rycroft.

Premiér Boris Johnson řekl, že sice chce s Bruselem vyjednat novou brexitovou dohodu, ale že Británie koncem října opustí blok i bez ní. Země se podle něj musí přichystat na potíže, které s tím budou spojeny.

Příští týden ve středu bude jednat s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a o den později s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Podle BBC se očekává, že bude opakovat, že britský parlament nemůže měnit výsledky referenda z roku 2016, v němž se těsná většina Britů vyslovila pro odchod z Evropské unie. Bude se také dožadovat nové dohody o podmínkách brexitu. Tu, kterou vyjednala jeho předchůdkyně Theresa Mayová, parlament třikrát smetl pod stůl.

Podle analýzy vlády bude nedostatek paliva, potravin a léků

Z vládní analýzy dopadů brexitu bez dohody, kterou získal list The Sunday Times, vyplývá, že Británie bude v případě odchodu z Evropské unie bez dohody čelit nedostatku paliva, potravin a léků. Přístavy budou přetížené a hranice s Irskem se vrátí ke klasickému „tvrdému“ režimu.

Podle předpovědi sestavené předsednictvem vlády nebude možná až 85 procent dopravců zajišťujících svými nákladními automobily obchodní kontakt s Evropou připraveno na francouzské celní kontroly. Čekat budou až dva a půl dne. Chaos bude trvat tři měsíce, než se dopravní situace upraví na 50 až 70 procent nynějšího stavu.

Plány, které se připravují s cílem vyhnout se zevrubným hraničním kontrolám na hranici Severního Irska s Irskou republikou, se ukážou jako neudržitelné, uvádí analýza. Na hranici bude musí být zaveden „tvrdý“ režim.

Podle listu The Sunday Times důvěrná vládní předpověď, vypracovaná tento měsíc pod kódovým označením Operation Yellowhammer (Operace strnad) a určená osobám s bezpečnostní prověrkou, neobsahuje nejpesimističtější, ale nejpravděpodobnější scénář. Šoky po tvrdém brexitu podle ní mohou vyvolat protesty po celém Spojeném království. Získaný dokument ukazuje, že vláda se snaží vypracovat plány, jež odvrátí katastrofální kolaps britské infrastruktury po brexitu, uvádí The Sunday Times.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video