Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

21:35

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, on-line reportáž k událostem kolem vyjednávání o odchodu Velké Británie z Evropské unie končí. O brexitu budeme dále informovat v běžném zpravodajství.

20:16

Jsme hlavně Evropané. Britští emigranti žádají houfně o nové občanství

přečíst článek
20:15

Evropská unie se z toho nevzpamatuje. Jsme první, kteří odcházejí. Je to historické. Teď jsme to my, kdo bere věci do svých rukou,“ reagoval podle agentury AFP bývalý vůdce protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage.

  • Členové britské Strany nezávislosti v Bruselu slaví aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy

    Členové britské Strany nezávislosti v Bruselu slaví aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy / Autor: Reuters

19:45

Místopředseda francouzské krajně pravicové strany Národní fronta Florian Philippot rovněž reagoval na Twitteru. „Británii obnovuje brexitem svobodu. Není nic cennějšího. Gratulujeme! Brzy bude i Francie volná,“ napsal politik.

Švýcarská prezidentka Doris Leuthardová, jejíž země není členem EU, vyjádřila přání, aby proces brexitu nenarušil zejména obchodní vztahy mezi Londýnem a Bernem.

Belgický premiér Charles Michel řekl, že jeho země zaujme v rámci vyjednávání konstruktivní postoj. Jakákoli výsledná dohoda musí podle něho prospět jak Británii, tak unii. Upozornil ale, že závazky přijaté v minulosti musí být nadále dodržovány.

19:44

Nizozemský poslanec Geert Wilders, který vede krajní pravici ve své zemi, psal na Twitteru o „historickém okamžiku“ a vyzdvihl Británii za to, že „získala svou státní svrchovanost“. „Nizozemsko bude následovat (v odchodu) za několik let,“ předpověděl.

29.března 2017 v 15:58, příspěvek archivován: 29.března 2017 v 19:44

A historic moment! Congratulations Britain, regaining national sovereignty! The Netherlands will follow in a few years time! #brexit https://t.co/jheIghCaGX

19:31
  • Lidé v Birminghamu protestují proti spuštění brexitu

    Lidé v Birminghamu protestují proti spuštění brexitu / Autor: Reuters

19:29

Německá kancléřka Angela Merkelová odmítla požadavek britské premiérky Theresy Mayové, aby se vedla souběžná vyjednávání o odchodu Británie z evropského bloku a o jejím novém vztahu s EU. Podle Merkelové je třeba napřed dokončit rozchodový proces a teprve následně domluvit novou spolupráci. „Jednání musí nejprve vyjasnit, jak rozuzlíme náš provázaný vztah... a pouze až tato otázka bude vyřešena, můžeme, snad brzy poté, začít mluvit o našem budoucím vztahu,“ prohlásila.

18:59

Theresa Mayovábritská premiérka

Dnešek je historickým bodem, z nějž není návratu. Je to šance pro dnešní generaci, jak vybudovat lepší budoucnost.

přečíst komentář
18:55

„Co k tomu mohu dodat? Už teď nám chybíte.“

29.března 2017 v 14:40, příspěvek archivován: 29.března 2017 v 18:55

What can I add to this? We already miss you. https://t.co/iI0FvpKmoz https://t.co/VnaDr1YLXN

18:51

Složitá jednání očekává i analytik Kryštof Kruliš z Asociace pro mezinárodní otázky, a to zejména v otázce volného pohybu osob. „Dá se očekávat, že pro Británii to bude jedna ze základních věcí, které bude chtít vyjednat,“ řekl. Rozhovory podle něj mohou dopadnout tak, že Londýn bude na občany EU pohlížet jako na cizince ze třetích zemí, pravděpodobnější ale je, že se strany dohodnou na mírnějším režimu. „Proti současnému stavu ale bude mít Británie víc volnosti v tom, kdyby pociťovala velký příliv pracovníků z Evropy a chtěla to omezit,“ řekl.

18:50

Vyjednávání mezi EU a Británií o podobě budoucích vztahů bude podle analytičky Jany Reschové z Právnické fakulty UK velmi intenzivní a nemusí na něj stačit dva roky od dnešního formálního zahájení výstupního procesu, které předpokládají smlouvy. Jednání podle ní bude klást velké nároky i na členské státy a jejich zástupce.

„Bude to vyžadovat soustředěné úsilí evropských poslanců za Českou republiku, aby v Evropském parlamentu zastupovali hlavní proud politických priorit České republiky, ne individuálně každý svou stranu,“ řekla.

18:26

Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák si nemyslí, že by brexit mohl narušit vzájemný volný obchod mezi Británií a tuzemskými firmami.

 „Vzájemný obchod mezi tuzemskými firmami a těmi z Velké Británie by se neměl komplikovat, jelikož z něj profitují obě strany. Volný obchod vyplývá jako jasné priorita a brexit by jej neměl ohrozit,“ uvedl Hanák

18:04

Europoslanci protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) dnes na půdě Evropského parlamentu bouřlivě oslavovali oficiální zahájení odchodu Británie z EU. Člen strany Ray Finch rozporcoval velký dort v baru přes ulici u sídla parlamentu.

Přinášíme zpátky naději, svobodu a spravedlnost pro všechny národy Evropské unie, a začneme ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska,“ řekl dnes Finch.

17:46

Dnes zahájený brexit bude mít také určitý dopad na leteckou dopravu a to zejména pro společnosti registrované ve Velké Británii, uvedla Věra Janičinová ze společnosti Student Agency. 

„Důležitým bodem jednání bude zajisté zájem Británie zůstat součástí dohody o jednotném evropském nebi a to jak v rámci EU, tak i v rámci smluv, které má Evropská unie vyjednané s ostatními zeměmi,“ popsala situaci Janičinová.

17:33

Velká Británie bude až do odchodu muset dál plnit a respektovat všechny závazky plynoucí z jejího členství v EU, řekl šéf europarlamentu Antonio Tajani. „Základní prioritou europarlamentu v jednáních o brexitu je zajištění zájmů občanů EU,“ dodal Tajani. K tomu je podle něj třeba dosažení dohody.

Jakékoli jednostranné britské rozhodnutí ovlivňující práva občanů EU ve dvou letech před samotným brexitem by bylo v rozporu se smlouvami a tedy nelegální, varoval Tajani.

17:07

Evropská unie musí při jednání o odchodu Británie zaujmout spravedlivý a jednotný postup, řekla dnes německá kancléřka Angela Merkelová. Berlín se prý vynasnaží minimalizovat dopady brexitu na občany EU v Británii.

Británie a EU sdílejí stejné hodnoty, poznamenala dále Merkelová. Kancléřka přitom doufá, že se Unii a Británii podaří zachovat blízké partnerství. Německo ani EU si podle ní odchod Británie nepřály, ale respektují rozhodnutí tamních obyvatel.

Merkelová nicméně odmítla požadavek britské premiérky Theresy Mayové, aby se vedla souběžná vyjednávání o odchodu Británie a o jejím novém vztahu s EU. Podle Merkelové je třeba napřed dokončit rozchodový proces a teprve následně domluvit novou spolupráci.

16:53

Redakce iDNES.cz získala vyjádření Češky žijící ve Velké Británii o tom, jak se jí osobně dotkne vystoupení Británie z EU.

„Do Británie jsem přišla za prací teprve nedávno a na dobu určitou s tím, že se můj pobyt tady může prodloužit. Brexit je ale rozhodně jeden z faktorů, který rozhodování, jestli zůstat, nebo ne, hodně ovlivní. Ať už ze strany zaměstnavatele nebo z mojí. Na pořád tu rozhodně zůstat nechci, takže brexit můj návrat do ČR spíš jen urychlí,“ napsala projektová manažerka Czechtourism UK & Ireland Petra Novotná.

16:29

Také Slovensko chce podle státního tajemníka ministerstva zahraničí Ivana Korčoka při jednáních o brexitu prosadit zájmy svých občanů, zároveň ale hodlá udržet dobré vztahy s Británií.

16:04

Tusk v pátek nabídne evropské sedmadvacítce svou představu základního politického rámce pro jednání, který by měl být potvrzen 29. dubna na mimořádném summitu. Evropská komise následně připraví konkrétní mandát. Jednání by pak mohlo začít na přelomu května a června. Podle představ hlavního vyjednavače EU Michela Barniera by mělo skončit někdy v říjnu 2018 tak, aby se Británie mohla zcela mimo EU ocitnout na jaře 2019.

15:24

Francouzský prezident François Hollande vyjádřil přesvědčení, že odchod Británie z Evropské unie bude Brity bolet.Vyslovil také názor, že takzvaný brexitdonutí Evropu posunout se vpřed, pravděpodobně různou rychlostí“.