Na shledanou, světe. Britové přijdou po brexitu o zásadní smlouvy

  13:55aktualizováno  13:55
Co měla být největší výhra Britů po brexitu, může být jejich největší past. Pokud se totiž Británii nepodaří s Evropskou unií vyjednat novou podobu budoucí spolupráce, ocitne se v právním vzduchoprázdnu. Koncem března totiž naráz přestanou platit stovky mezinárodních smluv a dohod, které jsou pro Británii zásadní.

Protestní pochod odpůrců vystoupení Velké Británie z EU (2. července 2016) | foto: Reuters

Už příští rok v březnu přestanou platit dohody a smlouvy, které během posledních desetiletí vyjednala Evropská unie a které se vztahují také k fungování britského státu. Ty se týkají všeho od leteckého spojení přes Atlantik, oprav jaderných elektráren až po dovoz léků a potravin.

Fotogalerie

Británie sice může zkusit oprášit své původní dohody před rokem 1973, kdy se stala členem EHS, předchůdce Evropské unie, ale mnohé z nich budou zastaralé. Další rovnou neexistující.

Čas se přitom rychle krátí. K dokončení finální odchodové dohody Británie z EU zbývají nanejvýš už jen tři měsíce. Přesto je tato smlouva zatím stále v nedohlednu.

I pokud by se ji přece jen podařilo ještě narychlo připravit, není zaručeno, že projde schvalováním v britském parlamentu.

Britská vláda soustavně potvrzuje, že má v úmyslu odejít z EU ke dni 29. března 2019, tedy ve chvíli, kdy vyprší dvouletá lhůta po aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy. Právě v tento den v roce 2017 britský velvyslanec při EU Tim Barrow osobně předal britský rezignační dopis do rukou předsedy Evropské komise Donalda Tuska.

Jednání mezi Británií a EU postupují pomalu a v současnosti není pravděpodobné, že bude vůle vše ještě více natahovat a lhůtu pro přípravu finální dohody prodloužit.

Krásné nové dohody

„Jednou z výhod vystoupení Británie z EU je, že budeme moci navazovat obchodní dohody se státy po celém světě, lepší, než má v současné době EU,“ řekl politický náměstek na britském ministerstvu pro věci odchodu z EU Martin Callanan v rozhovoru pro MF DNES letos v červenci.

To ale nebude žádný jednoduchý úkol. Podle analýzy listu Financial Times budou Britové muset znovu vyjednat nejméně 759 dohod se 168 státy, jen aby Británie zůstala alespoň v pozici, v níž je nyní.

Platby kartou zdraží, ekofarmy zapláčou. Londýn očekává tvrdý brexit

Za poslední desetiletí Evropská unie jako celek domluvila smlouvy popsané na statisících stran, které se zabývají v podstatě všemi aspekty fungování státu. Od pravidel pro letecké spojení mezi Evropou a USA přes rybolov ve vodách u pobřeží Jižní Ameriky až po zemědělskou obchodní výměnu s Islandem.

Tyto dohody navíc Británie bude vyjednávat pod časovým tlakem. Přinejmenším některé státy také budou chtít využít situace a v nových smlouvách získat výhody, které nyní nemají. Nemusí se jim to sice podařit, ale už jenom to, že to zkusí, bude pro Británii znamenat další časové zdržení a nutnost vynaložit vyšší úsilí k tomu, aby nová dohoda byla podepsána.

Například Rusové se nijak netají tím, že z dočasně oslabené Británie zkusí vytěžit co nejvíc. „Ruská diplomacie je známá svými tvrdými vyjednavači. Také jsme na to patřičně hrdí,“ řekl jeden z ruských diplomatů na dotaz, zda se Británii pokusí využít. Po nedávné aféře dvojích otrav bojovým jedem novičok, z nichž britská vláda viní právě Rusko, navíc na ruské straně nebude velká vůle dělat ústupky a kompromisy.

Jako nový stát

„Nejbližší přirovnání, které pro situaci Británie po tvrdém brexitu můžeme použít, je vznik nového státu. Je to jako začínat téměř od nuly,“ říká bývalý právník britské vlády Andrew Hood, který nyní působí v soukromé advokátní firmě.

Z více než sedmi stovek smluv se téměř tři sta týká bilaterálních obchodních dohod, další dvě stovky upravují mezinárodní spolupráci v oblastech, jako je sdílení citlivých dat nebo antimonopolní pravidla.

Jen čistě po praktické stránce bude každá dohoda představovat četné a opakované zahraniční cesty po celém světě.

Každá smlouva se bude muset otevřít a prostudovat. Právníci britské vlády pak začnou navazovat kontakty se svými protějšky v každé konkrétní zemi, domlouvat schůzky, opakovaně na ně cestovat, postupovat ve vyjednávání a úspěšně je ukončovat.

Mayová mluvila s Babišem o brexitu. Kurz chce najít řešení do října

„Mluvíme o obrovském počtu komplexních dokumentů,“ říká někdejší britský vyslanec při EU David Hannay. „Množství práce, které by je všechny nahradilo, je nepředstavitelné.“

Británie i EU se už začaly připravovat na možnost, že nastane takzvaný tvrdý brexit, tedy že Británie odejde bez dohody, která bude upravovat její budoucí vztah vůči EU.

Brusel už vydal sérii 68 dokumentů, které popisují následný stav v řadě oblastí včetně bezpečnosti, energetiky nebo obchodu. Podobné „návody“ Británie začala zveřejňovat minulý týden, poslední z celkem asi osmdesáti má být venku do konce září. V nich už Británie počítá s tím, že bude i nadále sdílet některá pravidla EU.

Jak brexit proběhne, je čistě vaše věc, otočil Trump po schůzce s Mayovou


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

EU se podle Maďarska musí přihlásit ke křesťanským kořenům

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjartó (13. listopadu 2018)

Evropští politici se musí jasně přihlásit k tomu, že Evropa je křesťanský kontinent. Takový je názor maďarského...

Uprchlý ukrajinský exprezident Janukovyč je v nemocnici se zraněnou páteří

Lidé v Kyjevě demonstrovali za podpis asociační dohody s EU obrázky prezidenta...

V moskevské úrazové nemocnici hospitalizovali se závažným zraněním páteře bývalého proruského ukrajinského prezidenta...

Čína účtuje za léky astronomické ceny, pacienti si je musejí vyrábět sami

Ilustrační snímek

Ačkoli je Čína jednou ze světových ekonomických velmocí, její obyvatelé si navzdory univerzálnímu zdravotnímu pojištění...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz