Nigel Farage během vystoupení v Evropském parlamentu (5. dubna 2017)

Nigel Farage během vystoupení v Evropském parlamentu (5. dubna 2017) | foto: Reuters

EU se shodla na klíčových bodech brexitu, Farage jí nadával do mafie

  • 44
Během výstupových jednání Evropské unie s Británií a v následné dohodě o odluce je klíčové zaručit rovná práva všech občanů EU a také Britů. Ve společném usnesení se na tom shodl Evropský parlament, který v závěru středečního jednání o takzvaném brexitu bude veškeré dohody a ujednání schvalovat.

Usnesení, za kterým stáli socialisté, liberálové, lidovci i zelení, podpořila drtivá většina poslanců – ruku pro něj zvedlo 516 zákonodárců. Proti jich bylo 133, 50 poslanců se hlasování zdrželo.

Europoslanci stejně jako vrcholní představitelé EU trvají na tom, že budoucnost členství Británie na unijním trhu je neoddělitelně svázána se čtyřmi unijními svobodami, tedy volným pohybem osob, zboží, služeb a kapitálu. Londýn se však staví proti volnému pohybu osob, neboť chce převzít plnou kontrolu nad svými hranicemi. Europarlament rovněž připomněl, že Británie bude muset do unijního rozpočtu odvést všechny peníze, které v minulosti přislíbila.

Češi v Británii berou brexit s nadhledem. Bojí se o šunku a pivo z dovozu

Co se časového slede jednání týká, je Evropský parlament v případě významného pokroku v otázce budoucí dohody o vystoupení ochoten začít vyjednávat rovněž o případných přechodných opatřeních, budoucí vzájemné vztahy však mohou být dohodnuty až po odchodu Británie z Unie.

Evropský parlament ve společném prohlášení vzal na vědomí oficiální krok britské vlády, která předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi oznámila záměr opustit Evropskou unii, a vyzval k co nejrychlejšímu zahájení výstupových rozhovorů.

Europoslanci také chtějí, aby dohoda o vystoupení a veškerá případná ustanovení vstoupily v platnost v dostatečném předstihu před volbami do Evropského parlamentu. Ty jsou plánovány na květen 2019. Evropští zákonodárci v této souvislosti připomněli, že dohoda o vystoupení stejně jako dohoda o budoucích vztazích mezi EU a Británií mohou být sjednány pouze se souhlasem Evropského parlamentu, který se však jednání přímo účastnit nebude.

Volný pohyb přes hranice

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu nevyloučila, že volný pohyb lidí mezi Británií a Evropskou unií bude zachován během případného přechodného období i po odchodu země z evropského bloku.

Evropská mafie podle Farage

Evropská unie a její představitelé se vůči vystupujícímu Spojenému království chovají jako mafie. V projevu k poslancům Evropského parlamentu řekl zakladatel protievropské strany UKIP Nigel Farage. Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani pak Faragea přerušil a řekl mu, že takové komentáře jsou nepřijatelné.

"Chováte se jako mafie, my jsme ale svobodní a můžeme odejít," řekl Farage, který byl před loňským referendem v Británii hlasitým zastáncem odchodu své země z evropského bloku.

"Za hranicemi EU existuje větší svět, což je pro vás těžké pochopit. Když odejdeme od stolu, nezraní to nás, ale vás. My nemusíme jíst belgickou čokoládu, pít francouzská vína nebo kupovat německá auta," dodal Farage.

Britský euroskeptický poslanec Evropského parlamentu ve svém projevu kritizoval podmínky, které si EU klade, a to včetně požadavků na dodržení britských finančních závazků, které Londýn v minulosti učinil. V této souvislosti hovořil Farage o výpalném.

V rozhovoru s novináři, kteří ji doprovázeli na cestě do Jordánska a Saúdské Arábie, pak Mayová podle listu Financial Times (FT) naznačila, že Británii se patrně nepodaří uzavřít obchodní dohodu s EU do předpokládaného vystoupení země v roce 2019.

FT v této souvislosti poznamenává, že Mayová v posledních dnech mírně mění svou vyjednávací pozici tak, aby se blížila postoji unie. Brusel trvá na tom, že dokud Británie neodejde, nebude uzavřena žádná dohoda o budoucích obchodních vztazích. Londýn chce jednat zároveň o této dohodě i o podmínkách brexitu.

Mayová naznačila, že migrace z EU by mohla trvat až do příštích voleb v Británii v roce 2020. Na otázku, zda může vyloučit „volný pohyb osob během nějakého přechodného období“ po brexitu, Mayová podle FT odpověděla: „Vy jste použili termín přechodná fáze, já jsem použila termín implementační období.“ Zdůraznila ale, že i během této fáze chce mít Londýn kontrolu nad migrací do země.

Právě nekontrolovaná migrace byla klíčovým faktorem, který loni v červnu ovlivnil výsledek referenda o setrvání Británie v EU. Premiérka zdůraznila, že obavy Britů bude respektovat a nebude usilovat o členství v jednotném trhu, které by v sobě neslo i volný pohyb osob.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video