Britský premiér David Cameron řeční ve Westminsteru (29. června 2016)

Britský premiér David Cameron řeční ve Westminsteru (29. června 2016) | foto: AP

Nejvyšším zájmem je teď udržení celistvosti Británie, řečnil Cameron

  • 214
Udržení celistvosti Spojeného království je po referendu o odchodu z EU nejvyšším zájmem země. V parlamentu to ve středu prohlásil britský premiér David Cameron. Lídři EU se v Bruselu shodli, že Británie bude mít přístup na společný evropský trh jen pokud zachová volný pohyb osob, peněz, služeb a kapitálu.

„Zachování Spojeného království je tím nejvyšším zájmem naší země,“ řekl Cameron, jehož citovala agentura Reuters. Odlukou od Londýna bezprostředně po oznámení výsledků referenda pohrozily Skotsko a Severní Irsko.

Šéfka skotské regionální vlády Nicola Sturgeonová je ve středu v Bruselu, kde jednala mimo jiné s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem. K večeru ji čeká setkání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Skotsko je podle Sturgeonové odhodláno i přes takzvaný brexit zůstat členem EU, ve hře je i možnost uspořádat nové referendum o nezávislosti Skotska. V plebiscitu, který se konal před dvěma lety, se přitom Skotové vyslovili pro pokračování svazku s Londýnem.

Britský tým, který bude připravovat jednání s Evropskou unií o vystoupení z osmadvacítky, povede druhý tajemník ministerstva vnitra Oliver Robbins. Na svých internetových stránkách to uvedla britská vláda.

„Oliver bude mít odpovědnost za podporu kabinetu při zkoumání možností našich budoucích vztahů mimo EU, s Evropou a se zbytkem světa, stejně jako odpovědnost za sekretariát pro širší evropské a globální otázky,“ uvádí se v textu. Jedním z prvních úkolů bude tým vybudovat, a to z odborníků napříč státními úřady.

Britský premiér David Cameron na úterním vrcholném setkání s hlavami států a vlád zemí EU řekl, že s prací na možných variantách nového uspořádání vztahů a jejich přínosech a nákladech může začít už jeho expertní tým. Z předložených možností ale bude muset další postup vybrat až nový ministerský předseda.

„Pokud chcete společný trh, musíte zachovat volný pohyb osob“

Pokud bude chtít Británie po vystoupení z Evropské unie přístup na společný unijní trh, bude muset akceptovat všechny podmínky s tím spojené, včetně volného pohybu osob. Do Londýna to vzkázali premiéři a prezidenti 27 zbývajících zemí Evropské unie.

„Nikdo nemůže spekulovat, že vyzobe z koláče rozinky a nebude respektovat související závazky,“ přiblížil postoj unijních zemí slovenský premiér Robert Fico.

Na potřebu respektu k pravidlům svobody pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu poukázali shodně německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande, český premiér Bohuslav Sobotka i další evropští politici.

Odcházející britský premiér David Cameron se v úterý na svém posledním jednání s evropskými státníky zasazoval o co nejtěsnější vzájemné vztahy od obchodu po bezpečnostní spolupráci s tím, že Británie se nesmí k Evropě obrátit zády.

V prohlášení po středečním neformálním summitu dali také lídři evropské sedmadvacítky najevo, že si Británii v budoucnu přejí jako blízkého partnera. „Každá dohoda, která bude uzavřená se Spojeným královstvím jako třetí zemí musí být založena na rovnováze práv a závazků. Přístup na jednotný trh předpokládá přijetí všech čtyř svobod,“ uvedli šéfové států a vlád evropské sedmadvacítky.

Lídři zemí EU poprvé bez účasti britského zástupce debatovali nejen o své reakci na rozhodnutí britských voličů odejít z EU, ale také o budoucnosti evropského integračního projektu. Tusk oznámil, že tímto tématem se bude zabývat také další neformální summit, který se sejde v Bratislavě 16. září. Slovensko se 1. července ujímá půlročního předsednictví EU.

Premiér Cameron chce nechat aktivaci článku o vystoupení z EU na nástupci:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video