Přes Brenner v podvozku vlaku. Migranti riskují smrtící cestu na sever

  17:24aktualizováno  17:24
Rakouská policie nedávno objevila šest migrantů, kteří se snažili překročit hranici z Itálie v podvozku nákladního vlaku. Podle BBC se v poslední době tímto způsobem snaží na sever proklouznout čím dál víc migrantů pobývajících v Itálii.

Rakouská policie hledá na nádraží ve městě Steinach am Brenner ilegální migranty ukryté v podvozcích vlaků (18. srpna 2017) | foto: Profimedia.cz

Rakouská policie minulý týden pod vlakem objevila dvě ženy a čtyři muže z Nigérie, Burkiny Faso a Pobřeží slonoviny. Podle rakouského listu Krone počet podobných případů v poslední době roste, v Tyrolsku každý měsíc zadrží sedm set až tisíc migrantů.

Fotogalerie

Migranti se pod vlak obvykle nasoukají ve Veroně, Bolzanu či Terstu a doufají, že nepozorováni projedou přes Brennerský průsmyk až do Innsbrucku. Někteří si také vytipují místa, kde strojvedoucí musí zastavit.

Několikahodinová cesta je extrémně nebezpečná, například loni v listopadu ji dva Eritrejci zaplatili životem. Podle policie zřejmě v mrazivém počasí upadli do bezvědomí a spadli pod vlak. „Zkoušejí se skrýt pod vlakem mezi kovovými traverzami. Za jízdy se jich drží a když někdo uklouzne nebo spadne, je to pro něj jistá smrt,“ řekl stanici BBC Christoph Kirchmair, šéf tyrolských policistů, kteří za Brennerem vlaky prohledávají.

Hladové a vyčerpané Afričany většinou odhalí hlídky na rakouské straně hranice. Podle Kirchmaira z vlaků většinou vytáhnou mladé muže cestující ve skupinách kolem pěti. Řada z nich z nich nemá pas a nechtějí v Rakousku žádat o azyl, protože míří dál na sever. Rakušané je ošetří, vyslechnou, vezmou jim otisky prstů a pošlou je zpátky do Itálie.

Nárůst migrantů směřujících tímto riskantním způsobem z Itálie dále na sever hlásí také Němci. V červnu v nákladních vlacích na mnichovských nádražích objevili celkem 58 migrantů, v červenci o deset méně. Celkem jich letos napočítali už 206.

Volby se blíží, Vídeň vyslala vojáky

Vídeň minulý týden rozmístila u jižní hranice 70 vojáků, kteří pomáhají policii při kontrole kamionů, autobusů a vlaků. Na vyslání transportérů oproti původním slibům nedošlo, přesto nasazení armády vzbudilo podrážděné reakce v Itálii.

Řím, který nese hlavní nápor migrační vlny z Afriky, tvrdí, že malý počet migrantů snažících se dostat do Rakouska není dostatečným důvodem k militarizaci hranice a Vídeň by měla ctít svobodu pohybu v schengenském prostoru.

Uprchlická krize

V Rakousku se v říjnu konají parlamentní volby a migrační krize je žhavým tématem. Experti soudí, že rozmístění armády je především vnitropolitickým gestem, kterým se současná vláda snaží připravit populisty o volební munici.

Do Evropy od začátku roku přes Středozemní moře připlulo přes 121 000 lidí. O migrační krizi ve Středozemí budou v pondělí v Paříži jednat lídři Francie, Německa, Itálie a Španělska se svými protějšky z Nigeru, Čadu a Libye, tedy tří hlavních tranzitních zemí na migračních trasách do Evropy.

Německá kancléřka Angela Merkelová před setkáním uvedla, že chce prosadit větší podporu pro libyjskou pobřežní stráž. Německá vláda se také v pondělí dohodla na omezení migrace s Egyptem. Berlín by měl Káhiře poskytnout prostředky na zlepšení podmínek v centrech pro syrské uprchlíky, spolupracovat při potírání pašeráků lidí a investovat do programů proti nezaměstnanosti.

Do boje s nelegální migrací se podle listu The Guardian pustil také Facebook. Správci sociální sítě začali odstraňovat příspěvky, kterými pašeráci inzerují své služby. Jde například o videa, na nichž běženci po cestě z Turecka do Řecka či z Egypta do Itálie děkují do kamery za bezpečnou plavbu. „Pašování lidí je nezákonné a příspěvky, kterými je tato činnost koordinována, nejsou na Facebooku povoleny,“ uvedl mluvčí sociální sítě a uživatele vyzval, aby podezřelé příspěvky nahlásili.

Vlak překračuje Brennerský průsmyk takřka paralelně vedle dálnice

Vlak překračuje Brennerský průsmyk takřka paralelně vedle dálnice

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Policie zadržela mladíka, který v klubu v Anconě stříkal dráždivý sprej

Šest lidí zahynulo a dalších 120 utrpělo zranění v davové panice, která v noci...

Policie zadržela 17letého mladíka v souvislosti se sobotním neštěstím v italském klubu, kde při panice zemřelo šest...

Brazilský léčitel strká lidem hřeby do nosu. A nejen to, údajně znásilňoval

Brazilský guru Joao de Deus při jedné ze svých seancí (23. 02. 2012)

Brazilský guru Joao Teixeira de Faria čelí obvinění dvanácti žen, že je sexuálně obtěžoval. Jedna z nich dokonce tvrdí,...

Po střelbě ve Štrasburku jsou čtyři mrtví, policie útočníka obklíčila

V centru francouzského Štrasburku se střílelo. (11. prosince 2018)

Úterní večerní střelba v centru Štrasburku si vyžádala nejméně čtyři mrtvé. Podle francouzského ministra vnitra...

Najdete na iDNES.cz