Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šampionát? Největší loupež v dějinách Brazílie, láteří politik Romário

  14:00aktualizováno  14:00
Bývalý hvězdný útočník Romário už dávno pověsil kopačky na hřebík. Dnes nosí dres poslance socialistické strany a patří k největším kritikům příprav fotbalového mistrovství světa, které se v Brazílii za rok koná. Vadí mu korupce, nedodržování termínů i nedostatek vchodů pro tělesně postižené.

Rok 1988. Romário řádí v zápase proti SSSR na olympiádě v Soulu | foto: Profimedia.cz

Jako hráč byl Romário proslulý tím, že odmítal chodit na tréninky. Při zápasech byl nejlepším útočníkem planety, tak proč se mořit přípravou, navíc v baru je to mnohem veselejší. Jako poslanec, který byl v roce 2010 zvolen za socialisty, má však docházku do parlamentu příkladnou.

Politici v kopačkách

Sócrates Brazilský záložník vedl tým Corinthians Sao Paulo v 80. letech, kdy na dresech nosili nápis Demokracie, kterým podrývali diktaturu armády.

Pelé Nejslavnější fotbalista všech dob dvakrát odmítl nabídku stát se ministrem sportu. Nakonec jím byl v letech 1995 až 1998. Jako první černoch v Brazílii dosáhl tak vysokého postu.

Maradona Ofenzivní záložník z Argentiny je největší sportovní celebritou, která podporuje radikální levicové vůdce v Latinské Americe. Přátelil se s Hugem Chávezem a zná se i s Fidelem Castrem.

Z pozice předsedy výboru pro sport a kulturu se stal nejviditelnějším kritikem pomalých příprav své vlasti na mistrovství světa ve fotbale, které se koná už za rok. Jako chlapík, který vyrostl v drsných podmínkách chudinské čtvrti, si přitom nebere servítky: "Bude to největší loupež v dějinách Brazílie."

Myslí tím skutečnost, že se výstavba nebo oprava 12 stadionů pro šampionát zpožďuje. A to podle něho úmyslně, aby se na poslední chvíli jejich dokončení mohlo prohlásit za národní prioritu, která se musí zvládnout kvůli reputaci země za jakoukoliv cenu. A při takové příležitosti bude spousta šancí pro malé domů politikům a s nimi spřaženým stavebním firmám.

Neroztahujte před FIFA nohy

Už teď se původně plánované výdaje u některých stadionů navýšily na dvoj- až trojnásobek. U nejslavnějšího hřiště Maracana v Rio de Janeiru se v květnu zase nevědělo, komu vlastně patří. Nejprve byl zprivatizován do rukou nejbohatšího Brazilce Eikeho Batisty, pak soud transakci zakázal, ale za pár dní ji nadřízený orgán zase povolil.

Zmatky panují také kolem rozšiřování letišť. V rozlehlém státě se špatnou silniční infrastrukturou budou hlavní dopravní křižovatkou při přesunech fanoušků. Jenže i tady má republika, které se poslední dekádu ekonomicky velice daří, velký skluz. "My Brazilci necháváme mnohé na poslední chvíli. Znamená to, že nám ukradnou spoustu peněz z našich kapes,“ komentuje to zákonodárce celým jménem Romário da Souza Faria, který jako pohotový střelec přivedl v roce 1994 reprezentaci k titulu světových šampionů.

Všechny tyto nedostatky pravidelně vytýká zemi Mezinárodní fotbalová federace FIFA. Jenže před její kritikou se sedmačtyřicetiletý muž stylizuje do role velkého patriota a na obranu vytahuje termíny, jako je třeba suverenita země. Když FIFA naléhala, aby byl po dobu mistrovství zrušen zákaz piva v ochozech (úspěšně) nebo aby byly zrušeny slevy pro studenty a důchodce za vstupné (neúspěšně), vyzýval bývalý útočník jadrným slovníkem Brazílii, aby "před FIFA neroztahovala nohy" nebo se "nestala jejím otrokem".

Fotogalerie

Poslancem kvůli dceři

V parlamentu tlačí také na to, aby každý stadion měl dokonalé zázemí pro tělesně postižené. Může za to jeho nyní osmiletá dcera Ivy, která se narodila s Downovým syndromem. "Najednou jsem začal trávit čas s příbuznými a přáteli lidí, kteří jsou nějak postižení. Uvědomil jsem si, že tu není nikdo, kdo by je reprezentoval. A tak jsem se rozhodl kandidovat ve volbách," řekl v rozhovoru s BBC.

V parlamentu zůstává celebritou. Kariérní politici jsou šťastní, když se s ním mohou vyfotit. A on k sobě stále přitahuje pozornost slovními přestřelkami s největší fotbalovou legendou všech dob, s Pelém. Ten totiž zpochybnil Romáriovu rekordní tisícovku gólů, kterou nastřílel za celou kariéru. Naposledy před měsícem si vyměnili další invektivy: mladší hvězda je prý ignorant, zatímco starší imbecil.

Romário není jen známou tváří, která naháněla socialistům body. Sám má ambice. Podařilo se mu vyštípat od moci dlouholetého předsedu fotbalového svazu a i toho současného těžce ostřeluje. Přiznává, že za pár let, až nasbírá kontakty v politice, chce nastoupit na jeho místo. Proč? Protože je přeci nejlepší, s ním by příprava mistrovství tak nehaprovala.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

Palestinská rodina zavraždila příbuzného, podle Hamasu donášel Izraeli

Ilustrační snímek

Členové vlivné palestinské rodiny zavraždili jednoho ze svých členů na doporučení militantní organizace Hamas....

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

Najdete na iDNES.cz