Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Brazílie hlasuje o odvolání prezidentky. Je to puč, tvrdí Rousseffová

  6:21aktualizováno  16:13
Brazilští senátoři zahájili zasedání, na němž zřejmě v noci na čtvrtek dočasně sesadí prezidentku Dilmu Rousseffovou. Ta snahy o své odvolání označila za státní převrat bez armády a bajonetů. Zapřisáhla se, že proti těmto snahám bude „vší silou a všemi zákonnými prostředky“ bojovat.

První ženu v čele největší latinskoamerické země však nejspíš nezachrání ani nejvyšší soud, který v úterý generální prokurátor požádal o zastavení procesu odvolání hlavy státu. Podle průzkumu velkých brazilských deníků je pro ústavní žalobu přibližně 50 z 81 senátorů, což je dost na to, aby byla Rousseffová dočasně odvolána.

Také většina obyvatel si podle průzkumů přeje předčasný konec prezidentčina druhého mandátu, v úterý se ale konaly po celé zemi demonstrace na podporu Rousseffové. Ve 14 z 27 států Brazílie zablokovali protestující řadu silnic a pálili pneumatiky. Podle organizátorů protestů, mezi nimiž je i největší odborové hnutí v zemi, nemá hlasování o sesazení legální základ a jde o puč.

Rousseffová, která stojí v čele Brazílie od ledna 2011, čelí obvinění, že před minulými volbami z roku 2014 manipulovala s výsledky státního rozpočtu, aby zamaskovala rostoucí schodek. Rousseffová vinu popírá. Z téhož důvodu hrozí sesazení i viceprezidentovi Michelu Temerovi, který by měl prezidentku v čele země dočasně nahradit.

Pokud se pro proces sesazení prezidentky, schválený v dubnu poslanci, vysloví prostá většina senátorů, bude od čtvrtka Rousseffová dočasně zbavena úřadu. Pak budou senátoři ve 180denní lhůtě hlasovat pod vedením předsedy nejvyššího soudu o oprávněnosti ústavní žaloby vůči Rousseffové. Pokud ji schválí dvě třetiny senátorů, bude Rousseffová definitivně zbavena úřadu i možnosti ucházet se o volenou funkci po dobu osmi let.

Fotogalerie

Proces sesazení osmašedesátileté levicové prezidentky iniciovali v prosinci její odpůrci, za jejichž vůdce bývá považován Eduardo Cunha. Ten stál do minulého týdne v čele dolní komory parlamentu, než ho nejvyšší soud dočasně zbavil funkce kvůli obvinění z maření vyšetřování korupce, které je proti němu vedeno, a zastrašovaní poslanců.

Celý proces nabral obrátky koncem března, kdy oznámila odchod z koalice Strana brazilského demokratického hnutí (PMDB), kterou vede viceprezident Temer a která byl hlavním koaličním partnerem Strany pracujících (PT) prezidentky Rousseffové.

Ta v úterý večer vystoupila před svými příznivci s emotivním projejvem, ve kterém se ostře opřela do svých politických protivníků. „Tito lidé se nedokážou nechat zvolit do prezidentského úřadu, a tak používají proces sesazení jako nepřímé volby, z nichž byl lid vyloučen,“ prohlásila. „Posledním dnem mého mandátu je 31. prosinec 2018,“ dodala levicová politička.

Rousseffová popírá, že by spáchala jakýkoliv zločin, a argumentuje, že s rozpočtem podobně kouzlili i její předchůdci. Podle průzkumů si její odchod přejí tři pětiny Brazilců. Vládu levicové Strany pracujících, která je u moci od roku 2003, také postihl obří skandál okolo úplatků za zakázky státní ropné společnosti Petrobras. Vyšetřovány jsou desítky politiků z vládních i opozičních stran, řada podnikatelů již byla odsouzena.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Najdete na iDNES.cz