Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Brazílii se narodily tisíce dětí se zakrnělou hlavou, může za to virus

  16:56aktualizováno  19:07
Brazílie se potýká s dosud nejmasivnějším rozšířením viru Zika, který ohrožuje vývoj mozku lidského plodu a zabil již nejméně pět dětí. Vláda pracuje na urychleném vývoji vakcíny a prostředků k včasné diagnóze onemocnění, proti němuž v současnosti neexistuje účinný lék.

V Brazílii prudce vzrostl počet dětí s vrozenou mikrocefalií (zakrněním či předčasným ukončením růstu mozku, případně celé hlavy) - podle úřadů se od října s vrozenou vadou narodily už téměř čtyři tisíce dětí, zatímco za celý rok 2014 zaznamenaly nemocnice necelých sto padesát případů. V nejhůře postižených oblastech přesahuje počet dětí s mikrocefalií jedno procento novorozenců.

Fotogalerie

Úřady připisují zvýšený výskyt neurologické deformace masivnímu rozšíření viru Zika, které nemá v dějinách země obdoby. Virus přenáší komár egyptský (Aedes aegypti), který šíří rovněž horečku dengue nebo žlutou zimnici.

V důsledku napadení virem zemřelo podle zdravotníků již pět dětí, u dalších čtyř desítek dětských úmrtí se souvislost s onemocněním prošetřuje.

Největší počet případů hlásí severovýchod země, nákaza ovšem zasahuje i na jihovýchodním pobřeží, kde leží metropole Rio de Janeiro a São Paulo. Právě Rio má přitom letos v srpnu hostit olympijské hry, kterých se má zúčastnit 10 500 mezinárodních sportovců a množství diváků.

Výskyt nemoci byl zaznamenán také v dalších latinskoamerických zemích. Brazilská a kolumbijská vláda kvůli němu doporučily ženám, aby se snažily dočasně vyvarovat otěhotnění (psali jsme zde).

Spojené státy kvůli šíření viru vydaly varování pro těhotné ženy, aby nejezdily do zemí se zaznamenaným výskytem infekce. Patří mezi ně Brazílie, Kolumbie, Salvador, Francouzská Guyana, Guatemala, Haiti, Honduras, Martinik, Mexiko, Panama, Paraguay, Surinam, Venezuela a Portoriko.

Geneticky modifikovaný komár

Brazilské úřady tento týden oznámily, že vláda investuje do vývoje vakcíny, která by zvláště těhotné matky proti nákaze chránila. Jedinou prevencí je zatím ochrana před komářím bodnutím. Vláda nasadila armádu a zdravotníky, kteří se snaží omezit výskyt hmyzu vyhledáváním a likvidací stojaté vody, v níž se komáři množí. Proti onemocnění zatím neexistuje účinný lék.

Naděje vkládají Brazilci rovněž do nového prostředku, který ve městě Piracicaba poblíž São Paula testuje britská biotechnologická společnost Oxitec. Vědci zde zkoušejí zredukovat hmyzí populaci pomocí geneticky modifikovaných jedinců.

V laboratořích připravují geneticky upravené komáří samce, které následně vypouštějí do přírody. Samci se normálně páří s divokými samičkami, výsledkem jsou ovšem neživotaschopné larvy. Zpráva společnosti uvádí, že poslední test ukázal 82procentní snížení množství nakažených larev, které by mělo stačit k zastavení šíření viru.

20.ledna 2016 v 18:00, příspěvek archivován: 21.ledna 2016 v 19:12

Zika: ¿qué necesitas saber? pic.twitter.com/3PBjWVEujI

Zika: Co je potřeba vědět? - Virus Zika přenášejí komáři druhu Aedes. - Stejný druh přenáší horečku dengue a žlutou zimnici. - Zika byla objevena v Ugandě v roce 1947. Ale loni v květnu se začala šířit do Ameriky přes Brazílii. - Symptomy se projeví u jednoho z pěti nakažených a obvykle nevyžadují hospitalizaci. (Horečka. Vyrážka. Zarudlé oči.) - Největší nebezpečí však představuje Zika pro těhotné ženy. (Menší hlava a poškození mozku.) Zřejmě existuje silný vztah mezi nakažením Zikou u těhotných žen a nedávným nárůstem mikrocefalie. - Stále neexistuje vakcína a preventivní opatření jsou stejná jako u všech ostatních nemocí přenášených komáry. (Vyhýbejte se stojaté vodě. Používejte repelenty. Při těhotenství nejezděte do postižených oblastí.)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

Putin nečekaně navštívil Sýrii, oznámil částečné stažení ruských vojsk

Ruské letouny na základně Hmímím v Sýrii (22. října 2015)

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil stažení vojsk ze Sýrie, kde podporují režim Bašára Asada. Putin v pondělí...

Trajekt ve Francii uvázl v bouřce na mělčině, evakuovali tři sta lidí

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě uvízl během neděle v Calais na...

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě v neděli uvázl v Calais na severu Francie. Když se v bouřlivém počasí...Najdete na iDNES.cz