Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Brazílie bojuje o Afriku televizními vlnami, Čína je v africkém éteru už rok

  5:20aktualizováno  5:20
Brazílie zahájila vysílání v Africe. Cílem nové stanice je představit obyvatelům černého kontinentu "Brazílii takovou, jaká je". Už loni v regionu spustila svůj kanál i Čína. Oba státy v perspektivní Africe, která má velké zásoby nerostného bohatství, investují čím dál víc. Na rozdíl od Evropy.

Brazilský prezident Lula da Silva při slavnostním spuštění televizního kanálu TV Brasil. | foto: BBC

"Je to splnění velkého snu," radoval se před několika dny brazilský prezident Inácio Lula da Silva, když v paláci ministerstva zahraničí své země slavnostně představoval novou televizní stanici TV Brasil Internacional.

Ministerstvo zahraničních věcí v brazilské metropoli Brasília (2009)Odnož první státem podporované televizní stanice TV Brasil, která v největším jihoamerickém státě vznikla před třemi lety, totiž expanduje do světa. A začíná Afrikou.

Od nynějška si ji tak mohou naladit miliony diváků z devětačtyřiceti zemí černého kontinentu. V budoucnu se prý zaměří i na další kontinenty včetně Evropy.

Nejde o žádné osobní promo, hlásí Lula da Silva

Podle da Silvy, který se v závěru svého druhého volebního období pomalu loučí s prezidentským postem, nejde o to, "aby kanál vyzdvihoval Lulu". Cílem stanice, která prý potěší i přes tři miliony Brazilců žijících v zahraničí, je vyzdvihnout samotnou Brazílii. "Chci program, který bude dobře mluvit o zemi, který může ukázat Brazílii takovou, jaká opravdu je," dodal s tím, že v Africe se bude vysílat z mozambického Maputa.

silný BRIC

Začátkem nového tisíciletí se pro rychle posilující ekonomiky států Brazílie, Ruska, Indie a Čína vžila zkratka BRIC

Státy netvoří organizovaný blok, ale snaží se navázat užší spolupráci, aby svůj hospodářský potenciál mohly využít i geopoliticky.

Společně se ročně tvoří 15 procent světového HDP.

Roční obrat mezi státy BRIC a Afrikou přesáhl v roce 2008 160 miliard, země ale s africkým kontinentem obchodují převážně na základě bilaterálních dohod.

allafrica.com

O tom, že si brazilský kanál v Africe získá řadu příznivců, nemá nikdo z vedení televize pochyb. Brazílii s regionem spojují hluboké historické kořeny. Od šestnáctého století, kdy u břehů dnešního státu Bahía (jeden z 26 brazilských států) přistály první koráby pod vlajkou portugalského království, sem přivezli evropští kolonizátoři stovky černošských otroků.

Ti se časem na vzdáleném kontinentu asimilovali a výrazně ovlivnili současnou podobu Brazílie. Dnes se ve dvousetmilionové Brazílii k přímému africkému odkazu podle zpravodajského portálu allafrica.com hlásí přes devadesát milionů lidí.

Upevňování vazeb v Africe, brazilští obchodníci si mnou ruce

Nová stanice v Africe zřejmě zaujme především pětici bývalých portugalských kolonií. V Angole, Mozambiku, na Kapverdských ostrovech, na Ostrově Sv. Tomáše a Princově ostrově i v Guinea Bissau je totiž portugalština úředním jazykem.

"Posílí to vzájemnou komunikaci mezi Brazílií a Afrikou," těší se podle afrik.com mozambický prezident Armando Emilio Guebuza. Taková slova Brazilce těší, jejich novodobý zájem o Afriku není žádnou novinkou.

Už od konce devadesátých let zaměřuje řada brazilských společností, především těžařských a potravinářských, svou pozornost právě na tento trh. Stejně jako Indie nebo Čína, nejúspěšnější investor v Africe, totiž záhy pochopili možnosti, které druhý největší kontinent světa nabízí. Na rozdíl od Evropy.

Potravinová pomoc v Jubě v jižním Súdánu. Ilustrační fotoZájem o netradiční trhy (hlavně o Afriku a v poslední době i o východní Evropu) se v Brazílii navíc posílil s nástupem současného prezidenta do úřadu. Vypovídá o tom i fakt, že zatímco do Evropy zavítal poprvé až na konci prvního volebního období, Afriku tehdy navštívil už šestkrát. Před třemi lety s sebou navíc přivezl i početnou delegaci.

"Od roku 2002, kdy se v Brazílii chopil moci, učinil Lula da Silva z afrického kontinentu, a především z JAR, jednu ze svých hlavních ekonomických priorit," potvrdil Jean-Jacques Kourliandsky z Institutu Mezinárodních a Strategických vztahů (IRIS).

Obchodní bilance mluví jasně: od roku 2000 vzrostla ze 3,1 miliard dolarů na 26 miliard v roce 2008.

Čína se Afriku snaží kolonizovat, varují někteří

Na asijskou velmoc ale Brazílie zatím zdaleka nestačí. Silná Čína za sebou nechává i dříve vedoucí Spojené státy. Asijští investoři si už proto také od některých afrických lídrů vysloužili kritiku, že se kontinent snaží nenápadně kolonizovat. Do země totiž kromě peněz a svého zboží přivážejí i lacinou pracovní sílu, které mají víc než dost.

Čínská státní televize v arabštiněAni s nápadem zřídit televizní stanici nepřišli Jihoameričani jako první. Čína zahájila televizní vysílání v Africe už loni v červenci. Jazykovou bariéru Asiati vyřešili tak, že vysílají v arabštině a obsáhnou tak i Blízký východ.(viz článek o čínském vysílání v arabštině)

Investice se vyplácí, od roku 2000 vzrostla obchodní výměna mezi asijským drakem a Afrikou desetinásobně: z deseti miliard na 100 miliard v roce 2008. Loni se stala i největším příjemcem afrických vývozů a na prvním místě tak vystřídala USA.

Také z Indie se v Africe stává silný hráč. Stejně jako Brazílii i Indii s černým kontinentem spojují historické vazby, ale zatímco se Brazilci s Čínané zaměřují hlavně na těžbu nerostných surovin, Indie expanduje v oblasti farmacie, automobilového průmyslu a hlavně v telekomunikacích. To ostatně dokazují i čísla, v roce 2008 překročila obchodní bilance 40 miliard dolarů.

EVROPA HLEDÍ NA UJÍŽDĚJÍCÍ VLAK

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy se svým jihoafrickým protějškem Jacobem Zumou na summitu Francie a Afriky (1. června 2010)Někdejší koloniální velmoc Evropa teď za ostatními investory poněkud zaostává. Přiznal to i francouzský prezident Nicolas Sarkozy začátkem tohoto týdne na 25. ročníku summitu Francie a Afriky.

Právě země galského kohouta se totiž nyní snaží znovu prorazit na africkém trhu a Sarkozy letos prvně na summit pozval i přes dvě stě byznysmenů.

"Afrika není jediným místem, kde je vliv Evropy na ústupu a měli bychom to přijmout," řekl AP Andris Piebalgs, evropský komisař pro obchod. A dodal, že "Evropa se musí poučit z pozitivní čínské zkušenosti".

Jenže oproti Asii, Brazílii, Indii a dalším novým hráčům má Evropa jednu velkou nevýhodu. Je zatížena koloniální minulostí.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEO: Policista zastřelil neozbrojeného muže, soud rozhodl o jeho nevině

Daniel Shaver

Arizonský soud osvobodil policejního důstojníka obviněného z vraždy neozbrojeného muže během zásahu v hotelovém pokoji...

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

Jihovýchod USA ochromilo silné sněžení, v Alamu sněžilo po 12 letech

Palmy pokryté sněhem v Santa Fé v Texasu (9. prosince 2017).

Zatímco jihozápad USA trápí ničivé požáry, jihovýchod zasáhlo silné sněžení, kvůli kterému jsou statisíce lidí bez...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz