Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bratrovi oběti autonehody hrozí problémy za SMS údajnému viníkovi

  16:09aktualizováno  16:09
Textovou zprávu "Zabil jsi mi bratra, vrahu" poslal Josef Voborník, bratr jedné z obětí dopravní nehody, chebskému stomatologovi Jaroslavu Révayovi. Lékař minulou středu vjel do protisměru a srazil se s autem, v němž zahynul 36letý Martin Voborník z Chebu a o dva roky mladší Lenka Svědíková z Lubů. Révay kvůli zprávě na Voborníka podal trestní oznámení.

Lidé zapalují svíčky před ordinací doktora Révaye | foto: Martin Stolař, MAFRA

"SMS zprávu jsem doktoru Révayovi skutečně poslal. Těsně poté, kdy jsem se o smrti bratra dozvěděl," reagoval na dotaz MF DNES Josef Voborník.

"Nešlo o výhrůžku, ale spíš o konstatování. Překvapilo mě, když mi volali policisté z Mariánských Lázní, od nichž jsem se dozvěděl, že na mne Jaroslav Révay podal trestní oznámení. Pokud se ho zpráva dotkla, tak se omlouvám," řekl Josef Voborník, který je ale o vině lékaře, který po kolizi odmítl dechovou zkoušku i rozbor krve, přesvědčený.

Z policejního zápisu z místa nehody,  který má MF DNES k dispozici, vyplývá, že Jaroslav Révay svou vinu nepopřel.

"Po nějaké době se MUDr. Révay rozplakal a uváděl, že ví, že za tu nehodu nese odpovědnost a že se této odpovědnosti nezříká a ponese za ni následky. Dále uváděl, že si zkazil život, jakož i svým blízkým," stojí doslova v protokolu, podle kterého Révay vyloučil, že by usnul za volantem. Řekl rovněž, že nevolal lékařskou pomoc a že ani neví, kdo záchranku přivolal, protože byl po nehodě v šoku.

"Záchranku sice pan doktor nevolal, ale podle mých informací začal ještě na místě nehody telefonicky shánět právníka," neskrýval své rozhořčení  Josef Voborník.

Před ordinací Jaroslava Révaye se o víkendu sešlo na dvě stě lidí, kteří přišli zapálit svíčky za oběti nehody. - čtěte Můžete za tragickou nehodu, vyčetly lékaři stovky lidí se svíčkami

Měl viník  skončit ve vazbě?


Postup policie při  vyšetřování nehody nebyl podle Josefa Voborníka v pořádku. Nejvíce mu vadí, že  doktor Révay neskončil v policejní cele. "Mohl za sebou zamést stopy a jsem přesvědčený, že to také udělal. Dostal čas a volné ruce k ovlivňování svědků, minimálně co se jeho pití alkoholu během dne týče," pokračoval Voborník, který už poslal stížnost na postup policistů Okresnímu státnímu zastupitelství v Sokolově.

Tragická dopravní nehoda vyburcovala Josefa Voborníka k sepsání petice, v níž požaduje výrazné zvýšení trestů za dopravní nehody se smrtelnými následky, při nichž byl viník pod vlivem alkoholu.

Dalším požadavkem Josefa Voborníka je, aby řidiči v budoucnu nedostali možnost odmítnout dechovou zkoušku a odběr krve či moči. Chce docílit i toho, aby se vyššího trestu dočkali i lidé, kteří poruší zákaz řízení motorových vozidel.

"V petičním výboru je už sedmnáct lidí, podpisy budeme sbírat po celé republice. Doufám, že se nám podaří získat i podporu poslanců  parlamentu," řekl Josef Voborník.

"Autem jezdím denně a vidím, co se na silnicích děje. Auto v rukou opilého člověka by mělo být posuzováno jako zbraň," zdůraznil. "Nejde už jen o zbytečnou smrt Martina a Lenky. Jestliže policie tvrdí, že  v danou chvíli podle našich platných zákonů nic více dělat nemohla, tak je chyba v zákonech. Jde mi o to, aby se zákony změnily,"  podotkl Josef Voborník.

Policisté usilovně hledají svědky, kteří by pomohli objasnit, zda a kde před nehodou Jaroslav Révay pil alkohol.

Podle svědkyně nehody, která na místo přijela první, byl z lékařova dechu alkohol zřetelně cítit. Josefu Voborníkovi se už ozvali další lidé, kteří jsou ochotni dosvědčit, že Jaroslav Révay pil alkoholické nápoje poměrně často. MF DNES se pokoušela získat vyjádření Révaye, který však v pondělí nebyl k zastižení a dnes nereagoval na telefonické výzvy.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V rychlém pruhu na D5 stálo auto, nebezpečnou situaci natočila záchranka

Odstavené auto v levém pruhu dálnice ohrožovalo ostatní řidiče

Krajští záchranáři upozornili na nebezpečnou situaci, kterou zaznamenali dopoledne na dálnici D5 u Plzně, kde stojící...

Muži obviněnému z vraždy v Černolicích u Prahy hrozí až výjimečný trest

Policie vyšetřuje vraždu v Černolicích u Prahy. Prohledává okolí. (17.1.2018)

Kriminalisté zahájili trestní stíhání muže, kterého zadrželi po úterní vraždě v Černolicích v Praze-západ. Obvinili...

Vítr převrátil přívěs nákladního auta, před osobní skácel strom

Silný vítr převrátil prázdný přívěs za náklaďákem u Litomyšle. (18.1.2018)

Čtvrteční silný vítr, který zasáhl celou Českou republiku, přispěl v Pardubickém kraji k několika dopravním nehodám....

Najdete na iDNES.cz