Norské úřady odebraly Evě Michalákové a jejímu exmanželovi syny v květnu 2011. Od té doby o ně bojuje | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jen 15 minut a žádné objímání. Bratři Michalákovi matku vidět nechtějí

  • 1651
Eva Michaláková přišla o své syny, protože se o ní nezajímají a odmítají se s ní setkávat. Upozornil na to deník Právo s odkazem na rozhodnutí Krajské komise pro sociálněprávní ochranu dětí v Norsku. Starší chlapec podle něj nechtěl matku vidět déle než patnáct minut. Český petiční výbor na podporu rodiny tato tvrzení zpochybňuje.

Starší syn D. se nechce se svou matkou stýkat, přestože ho k tomu pokoušeli přesvědčit pěstouni i odbor sociálněprávní ochrany dětí. Odmítá setkání i se svým otcem Josephem, kterého komise na rozdíl od matky nezbavila rodičovských práv, píše deník ve svém středečním vydání.

„D. stanovil při návštěvě sociální pracovnice v rodině pěstounů 12. ledna pět jasných požadavků, které paní Michaláková musí splnit, aby se s ní byl ochoten setkat. Nesmí ho objímat, zdvihat, ptát se, jestli se chce přestěhovat do Česka nebo k ní domů, fotografovat ho a mít s sebou telefon ani fotoaparát. Matka při setkání 20. ledna na tyto požadavky přistoupila, ale syn se s ní nadále odmítá sejít,“ cituje Právo rozhodnutí.

Ve zprávě figurují také psychologické posudky. Staršího syna Michalákových podle nich stresuje už samotná zmínka o styku se svými rodiči. Jeden z jeho dalších požadavků byl, aby schůzka s matkou netrvala déle než patnáct minut.

Mladšího D. podle komise zasáhla medializace případu. Své matce prý vyčítá, že dává fotografie médiím a že lže. Rozrušila ho zejména fotografie, na které je se svou tetou na WC. D. si navíc vytvořil silný vztah k pěstounům a po Michalákových se neptá ani se nedožaduje setkání s nimi.

Výroky dětí nemusí být autentické

Proti tvrzením z rozhodnutí krajské komise se ohradil Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových. „Pravdivost údajných výroků dětí neumíme ověřit, stejně jako je nemůže ověřit rodina, protože staršího syna nikdo už téměř dva roky neviděl. Letošní schůzky matky s mladším synem potvrdily přetrvávající mateřské pouto a interpretaci Komise považujeme za naprosto účelovou,“ upozornil Jakub Cyrani z výboru.

Podle něj je možné pochybovat o autenticitě výpovědí staršího chlapce v rozsudku také proto, že jeho požadavky jsou totiž téměř identické s těmi, které na Evu Michalákovou od počátku kladli úředníci norské sociální služby Barnevern (zakázané projevy citu, nezmiňovat Česko a neobjímat).

Děti byly z rodiny odebrány v březnu roku 2011. Eva Michaláková se s oběma syny setkala naposledy 27. března 2014. V letošním roce mohla nejmladšího D. vidět pouze třikrát.

Norská krajská komise pro sociálněprávní ochranu dětí vydala 24. září rozhodnutí, v němž mladšího syna Michalákových poslala k adopci k jeho současným pěstounům. V případě staršího zbavila matku Evu Michalákovou rodičovských práv (více o rozhodnutí zde).

Michaláková se bude proti rozhodnutí odvolávat. Svůj případ se pokusí dostat až před Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, kde má podle právníků šanci uspět (více zde).

S projednáním ve Štrasburku souhlasí také ředitel Úřadu pro mezinárodně právní ochranu Zdeněk Kapitán. Podle něj by mezitím mělo Česko vyvíjet diplomatický nátlak, aby nezávislé orgány v Norsku rozhodly co nejrychleji (více zde).

10. února 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue