Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tři bratry z Olomouce posmrtně vyznamenali za hrdinské činy v odboji

  19:10aktualizováno  19:10
Významné pocty se posmrtně dočkali tři bratři z Olomouce. Jedno z nejvyšších vojenských vyznamenání za hrdinství - Kříž obrany státu - dostali v pátek od ministra Alexandra Vondry. Za důstojníky a odbojáře Jaroslava, Vladimíra a Oldřicha Taláškovy převzali ocenění jejich synové.

Plukovník Oldřich Talášek během války ve Velké Británii. | foto: Archiv

"Mám z toho velkou radost, navíc když se podařilo získat uznání pro otce a mé dva strýce najednou," řekl syn Oldřicha Taláška Vlastimil.

Poradce ministra obrany Eduard Stehlík označil předání vysokých vyznamenání za hrdinství v jeden den třem bratrům za zcela výjimečné.

"Už jen fakt, že tři bratři byli vysokým důstojníky a všichni tři zasáhli významným způsobem do dějin Československa je ojedinělý, stejně jako to, že všichni tři jsou hrdinové. Proto jsem rád, že se ministr rozhodl udělit jim vyznamenání v jeden den. Vlastně by ani nebylo dobré jejich osudy oddělovat," sdělil Stehlík.

Jako velkou událost vnímá předání vyznamenání všem třem bratrům další vojenský historik Martin Vaňourek, který se na oživení odkazu bratří Talášků podílel.

"Je v tom kus symboliky. Bratři Jaroslav, Vladimír a Oldřich Taláškovi se zásadně zapsali do historie odboje a jen stěží bychom hledali podobný příklad v jiné rodině," uvedl Vaňourek.

Jeden z bratrů skončil pod gilotinou

Všichni tři Taláškové se zapojili do boje proti nacistům. Všichni tři byli za války zatčeni. Jeden z nich se ale nedožil dalšího pronásledování a perzekucí od komunistů. Vladimír Talášek zemřel ještě za války pod německou gilotinou za svou práci v odbojové organizaci Obrana národa.

Fotogalerie

Jeho syn, rovněž Vladimír, si na otce vůbec nepamatuje. Když ho nacisté v prosinci roku 1939 zatkli, nebyly mu ještě ani dva roky.

"Z války si vybavuji až rok 1944, kdy jsem začal chodit do školy," popisuje Talášek mladší.

Nejstarší z bratrské trojice Jaroslav Talášek jako jediný zasáhl už do bojů první světové války, postupně se vypracoval až na post důstojníka hlavního štábu na ministerstvu národní obrany. Po rozpuštění armády se stejně jako jeho bratr zapojil do Obrany národa. Byl zatčen jen rok po svém bratrovi.

Na rozdíl od většiny brněnské skupiny mu gestapo práci pro ilegální organizaci v plném rozsahu nedokázalo. Přesto byl v roce 1942 odsouzen ke dvanácti letům káznice pro přípravu velezrady. Postupně byl převážen na několik míst. Konce války se dočkal na Mírově.

Jaroslava osvobodila až amnestie

Oldřich Talášek je dodnes považován za výsadkářskou ikonu. Byl rovněž v Obraně národa, kde převáděl bývalé vojáky do Polska a později na Slovensko a do Maďarska. Poté bojoval proti nacismu ve Francii, později v Anglii a v SSSR. Bojoval také ve Slovenském národním povstání. Byl prozrazen a zajat.

On a jeho bratr Jaroslav byli později pronásledováni komunisty. Jaroslav dokonce seděl tři roky v kriminále v Leopoldově. "Bylo to jako ze špatného snu. Soudce nám tehdy řekl, že se nepodařilo prokázat otci protistátní činnost, přesto jej odsoudil za provinění proti socialistickému zřízení a lidu," vypráví Jaroslav Talášek mladší. Otce vysvobodila ho až amnestie v roce 1960.

"Kdyby se taková rodina vyskytla v Americe nebo Anglii, už dávno je o ní natočený film a všichni těší velké úctě. My jim vlastně až v posledních letech alespoň trochu děkujeme za všechno, co pro tuto republiku udělali," doplnil Vaňourek.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Náměstek Dolínek promluví v Rozstřelu o následcích pádu trojské lávky

Petr Dolínek o budoucnosti lávky v pražské Troji

Na pražském Císařském ostrově pokračuje odklízení trosek pěší lávky, která se zřítila začátkem prosince. Zranili se...

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...

O nás bez nás, rozčílil starostu Svitav krajský návrh na odklon kamionů

Srážka tří aut zkomplikovala dopravu ve Svitavách. (25. 5. 2017)

Zastupitelstvo Pardubického kraje za normálních okolností funguje jako tichá a bezchybná hlasovací mašina, která všemi...Najdete na iDNES.cz