Vizualizace mrakodrapu v Bratislavě, s původně navrhovanými 34 patry.

Vizualizace mrakodrapu v Bratislavě, s původně navrhovanými 34 patry. | foto: www.ambience.sk/sancova

Bratislavou cloumá letitý boj o mrakodrap

  • 10
V Bratislavě zuří už tři roky boj o mrakodrap. Přímo v centru města, u památkové zóny, má vyrůst dům o 22 podlažích. Vlastník rozestavěné budovy situaci ještě vyostřuje. Nedávno totiž požádal o její navýšení na 34 pater. Odpůrci tvrdí, že za kontroverzní stavbou stojí český FINEP.

Kauza věžáku v Šancovej ulici dlouhodobě zaměstnává slovenský tisk, památkáře, stavební úřady, soudy i samotné ministerstvo kultury.

Ve hře totiž není jen podoba centra slovenské metropole, ale také obrovské peníze, které chce vlastník do objektu investovat.

Jeho kritici mají jasno. "Urbanisticky i z dopravního hlediska je stavba naprosto nevhodná. Podle mých zkušeností se navíc mohou takové stavby bez dostatečného zázemí zvrhnout v hnízda kriminality," varuje hlavní architekt bratislavského magistrátu Štefan Šlachta.

On sám však stavebním úřadům nemůže nic nařídit. Má pouze moc nezávazně jim poradit. "Městské části si dnes dělají vlastní architektonickou politiku. Já mohu argumentovat, ale teoreticky mě mohou ignorovat," zlobí se památkář.

Jak z osmi pater vyrobit čtyřiatřicet
Vše přitom začalo docela nevinně - stavbou osmipatrové budovy. Její torzo se ale postupně stalo předmětem ostrých protestů.

Ty odstartovaly poté, co původní vlastník - firma Istroreal - přišel se záměrem zvýšit stavbu na 34 pater. Neuspěl.

Proti jeho plánům se navíc hlasitě protestovalo. Pod petici se podepsalo na sedm set lidí. Kromě místních nechyběly ani podpisy památkářů či známých slovenských osobností.

Následovalo několik soudů a odvolání. Situaci ale developerovi paradoxně ulehčil sám památkový úřad, který stavbu původně zatracoval.

Loni totiž zredukoval památkovou zónu, a vlastník projektu tak získal povolení na 22 pater. Firma Istroreal ale z projektu nakonec vycouvala.

Vizualizace mrakodrapu v Bratislavě, s původně navrhovanými 34 patry.

Novým vlastníkem se stala společnost Stelo. A ta se s málem nespokojila: "Na stavebním úřadě se nyní projednává její žádost o další navýšení stavby na třicet tři pater," řekl iDNES.cz zastupitel z bratislavské městské části Staré Mesto Ondrej Dostál, který stojí v čele kritiků.

Hledá se pravý vlastník objektu
Nejasnosti panují i kolem samotného majitele objektu. Podle zastupitele Dostála je totiž skutečným vlastníkem česká firma FINEP, která pro zachování svého mediálního obrazu společnost Stelo pouze nastrčila.

"Jednali jsme s dceřinou firmou FINEPu na Slovensku a její zástupce Juraj Hudek nám potvrdil, že FINEP vstupuje do projektu. Na pozemku stavby stojí navíc billboard této společnosti, jistě ne náhodou," řekl iDNES.cz Dostál.

Jiří Pecháček ze společnosti FINEP ale jakékoliv majetkové propojení s firmou Stelo odmítá. "Jednáme s vlastníkem pouze o tom, že stavbu dokončíme jako developeři - najatí odborníci," odpověděl na dotaz iDNES.cz.

Navíc odmítá i to, že by stavba nakonec měla mít třiačtyřicet podlaží. "Nemůžeme vlastníkovi nic nařizovat, doporučíme mu ale spíš variantu s 22 patry," dodal.

Nový územní plán přišel příliš pozdě
Jak vysoký nakonec mrakodrap bude, není jisté. Rozhodnutí padne zřejmě začátkem dubna. Podle všeho ale budou mít developeři v budoucnu mnohem horší šance prosadit na Starém Mestě další podobně vysoká monstra.

Na magistrátu se totiž v těchto dnech schvaluje nový územní plán, který pro dané území povolí maximálně sedmipodlažní budovy.

Odpůrci stavby mrakodrapu v Šancové nadšení nejsou. Pravidla nového územního plánu totiž nejde uplatnit zpětně a budova minimálně s 22 poschodími v centru Bratislavy je tak v podstatě jistotou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video