Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Brána návštěvníky příliš neláká

  20:10aktualizováno  20:10
Jihlava - Symbol krajského města - brána Matky Boží se nezbavuje smůly. Přibývá hlasů, které kritizují způsob, jakým je provozována. Lidem vadí, že brána s vyhlídkovým ochozem bývá málokdy otevřená a její prostory stále zůstávají prakticky nevyužité. Město proto vyzve provozovatele, aby otevírací dobu rozšířil. Ten si však myslí, že by to nebylo ekonomické.

Bránu provozuje od loňského června jihlavské občanské sdružení Jihlavská brána. Jeho členové se brání, že lepšímu provozu brány brání nutnost četných úprav vnitřních prostor. "Po převzetí brány jsme zjistili asi jedenáct závad - například opadávající dlažbu ze schodišť, uvolněné zábradlí, betonové podlahy bez nátěru proti prašnosti. Všechno postupně odstraňujeme, ale provoz jsem museli částečně omezit - skoro každý týden tady něco řemeslného děláme," řekl Leo Pisk ze sdružení Jihlavská brána. Provozovatelé také zjistili, že trámy v konstrukci věže místy narušují dřevokazové a podlahou vyhlídkového ochozu zatéká. "Letos s úpravami rozhodně hotovi nebudeme," řekl Pisk.

Jihlavský archivář Ladislav Vilímek, který v bráně v současnosti připravuje výstavu o historii městských věžních hodin, se domnívá, že by provozovatel měl zvolit jiná témata výstav a v bráně více uklízet. Nyní jsou v bráně k vidění například zbytky výstavy leteckých modelů. "Brána je ale jihlavský symbol a tak by se tam měly představovat spíš věci týkající se třeba opevnění Jihlavy a městských bran - nejlépe ve formě trvalé expozice. To jsou profesionální nedostatky, někdo by se tomu měl věnovat se vší vážností. Vstupní poschodí do věže ale připomíná spíš haraburďárnu," řekl Vilímek.

Nyní je brána přístupná veřejnosti o víkendech pouze tři hodiny odpoledne. "Budeme na provozovatele apelovat, aby rozšířil otevírací dobu na ranní i odpolední a další podle potřeb na objednávku. Jinak si ale myslím, že brána funguje dobře," řekl předseda kulturní komise rady města Miroslav Němec. Pisk ale míní, že otevírací doba by měla zůstat stejná, jako je nyní. "Necháme ji, jak je. Koneckonců podobná zařízení ji mají třeba i kratší. Dopoledne v neděli tady míváme jiné akce a přišel by sem jeden nebo dva lidi. To se nevyplatí otevírat," řekl Pisk. "Uvítáme jakékoli zájemce o pomoc. Nemáme žádné zaměstnance, všechno děláme zdarma ve svém volném čase," dodal.

V bráně s vyhlídkovým ochozem funguje turistické informační centrum, má tam kanceláře klub turistů a v jedné z místností provozovatel pořádá malé kulturní akce. V rámci brány bude nyní sdružení také provozovat přilehlý hradební parkán v ulici Matky Boží, jehož rekonstrukce byla právě dokončena. "Druhým do toho nemůžu mluvit, neznám jejich podnikatelské záměry, ale nelíbí se mi, že brána v žádném případě v této turistické sezóně nebyla využita tak, jak by mohla být," řekl neúspěšný zájemce o provozování brány Pravoslav Schleis.

"Uvítal bych tam pravidelnější výstavy, které by nepředstavovaly jen pár exponátů bez ladu a skladu, ale byly by kvalitně připravené. To, co je nyní možné v bráně vidět, svědčí o neprofesionalitě: je tam nepořádek, všude harampádí, prostě ostuda," řekl Josef Horák z Jihlavy.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Nissan Micra 0.9 IG-T 2017 ·...
Nissan Micra 0.9 IG-T 2017 ·...

r.v. 2017, naj. 22 km, benzín, 1. majitel
320 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz