(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Bradáčová žádá vazbu pro dva ze tří obviněných po zásahu ÚOOZ

  • 9
Pražské vrchní státní zastupitelství podalo návrh na vzetí do vazby na dva ze tří obviněných v kauze úniků informací od policie. Obává se u nich, že mohou ovlivňovat svědky a pokračovat v trestné činnosti. O návrhu musí rozhodnout soud. Postup Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který zásah v tomto týdnu prováděl, kritizují někteří poslanci.

„Ve věci neoprávněného předávání informací z probíhajících trestních řízení podala vrchní státní zástupkyně soudci návrh na vzetí do vazby dvou zadržených obviněných osob, a to z důvodů reálné obavy, že v případě ponechání obviněných na svobodě hrozí, že budou mařit trestní stíhání působením na dosud nevyslechnuté svědky a budou opakovat trestnou činnost, pro kterou jsou stíháni,“ uvedlo pražské vrchní státní zastupitelství na svém webu. Třetí obviněný byl propuštěn.

Trojice byla ve čtvrtek obviněna za zneužití pravomoci veřejného činitele, přijetí úplatku, podplácení a pro přečin neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že jedním z obviněných je detektiv protikorupční policie a dalším celník. Ke třetímu obviněnému žádné podrobnosti nesdělila. (více o obvinění zde)

Police ve čtvrtek také zasahovala v kanceláři pražské městské státní zástupkyně Dagmar Máchové. Jaká je její role v případu, zatím není zcela jasné.

Ministr vnitra Milan Chovanec ve čtvrtek uvedl, že státní zastupitelství bude muset po uzavření vyšetřování vysvětlit, proč případ nepředalo Generální inspekci bezpečnostních sborů. Bradáčová uvedla, že to bylo z důvodu ekonomiky a samotného naplnění účelu trestního stíhání.

Poslanci: Z ÚOOZ se stává mocenské centrum

Poslankyně ODS Jana Černochová z komise pro kontrolu GIBS v reakci na středeční zásah uvedla, že ÚOOZ dlouhodobě překračuje své kompetence a místo vyšetřovacího orgánu se z něj stává mocenské centrum.

„Mám pocit, že pan ministr se probral ze zimního spánku. Na přešlapy v jednání ÚOOZ, na překračování jeho kompetencí a gesce upozorňujeme dlouhodobě. Ministr Chovanec i premiér (Bohuslav) Sobotka k tomu byli doposud bohužel přehlíživí, dost možná jim to i vyhovovalo, takže jsem zvědavá, jak s novými informacemi naloží,“ uvedla Černochová.

Černochová předpokládá, že se na toto téma brzy sejde stálá komise pro kontrolu GIBS, do které sama patří. Předseda komise Václav Klučka (ČSSD) řekl, že příští jednání je svoláno na 7. června. Bude se však ještě domlouvat s členy, zda nesvolat zvláštní zasedání. Komise se bude ptát, proč opět inspekce neměla informace o vyšetřování ve vnitřních strukturách policie k dispozici.

Klučka podotkl, že komise měla už dříve na svém jednání šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu, státního zástupce Ivo Ištvana, policejního prezidenta i ministra vnitra. Všichni tenkrát podle něj konstatovali, že by výměna informací mezi policií a inspekcí fungovat měla.

S brzkým jednáním komise počítá i její další členka poslankyně ANO Jana Lorencová. „Předpokládám, že mě v tom podpoří kolegové. To je natolik závažná věc, že si to určitě zaslouží pozornost,“ řekla. Státní zastupitelství podle ní muselo mít závažný důvod, proč GIBS neinformovalo. Pokud by šlo o svévoli, mělo by co vysvětlovat, dodala.

Záměr případ řešit v komisi pro kontrolu GIBS, ale i bezpečnostním výboru Sněmovny deklaroval i místopředseda výboru Zdeněk Bezecný (TOP 09).

,

Video