Božská loď úspěšně přistála

Čínská pilotovaná loď Šen-čou 2 ("Božská loď"), kterou vyvíjí Čínský ústav technologie nosných raket, po svém sedmidenním letu úspěšně přistála. Očekává se, že v nejbližších letech na oběžnou dráhu vynese první taikonauty, jak jsou v ČLR nazýváni kosmonauti. Na palubě tohoto kosmického plavidla zatím lidé nebyli.

Narozdíl od prvního pokusu, který se uskutečnil v listopadu 1999, umístili do přistávacího modulu vědci z Čínské akademie věd různé blíže nespecifikované živočichy a vzorky kultur mikroorganismů. Tito pasažéři mají ověřit, zda je loď schopna dopravit na oběžnou dráhu bezpečně i lidi.

Božskou loď vynesla raketa typu Čchang-čeng 2F ("Dlouhý pochod"), která vystartovala z čínského kosmodromu Ťiou-Čchüan u města Šuang-čcheng-cu v provincii Kan-su v severní Číně v úterý 9. ledna 18 hodin středoevropského času. Očekává se, že tento zkušební let potrvá přibližně sedm dní.

Kosmická loď, vyvinutá v rámci Projektu 921, o celkové délce 8.8 m a maximálním průměru 2.8 m sestává ze tří hlavních částí: z válcovitého orbitálního modulu opatřeného bočním průlezem, návratového modulu oble kuželovitého tvaru o výšce 2.5 m a maximálním průměru 2.5 m opatřeného tepelným štítem z kompozitního materiálu a válcového nehermetizovaného přístrojového modulu, nesoucího hlavní korekční a brzdicí motor. Elektrickou energii dodávají dva výklopné panely slunečních baterií připojené k bokům přístrojového modulu a dva pevné panely slunečních baterií připojené ke stěnám orbitálního modulu. Kapacita vnitřního hermetizovaného prostoru činí celkem kolem 10 m3. Návratový modul je pro přistání vybaven padákovým systémem a raketovými motory měkkého přistání na tuhé pohonné látky.

Vidíme tedy, že po konstrukční stránce si čínští projektanti vzali za vzor ruskou transportní kosmickou loď typu Sojuz. Rozdíly jsou vcelku nepatrné; zatímco ruský orbitální modul je vejčitého tvaru, čínský je o něco objemnější válcovitý. Vzhled dalších dvou částí čínské kosmické lodi je prakticky stejný jako u ruských sojuzů.

Aerodynamický kryt rakety Dlouhý pochod 2F, používané pro vynášení Božské lodi, je vybaven záchranným raketovým systémem, který jakoby z oka vypadl ruskému nosiči sojuzů, raketě Sojuz-U.

Přestože se v mnohém jistě Číňané u Rusů poučili, nechtějí uspěchat první start občanů své vlasti do kosmického prostoru. Hovoří se o tom, že proběhnou ještě nejméně dva až tři zkušební lety – z nich jeden ještě v letošními roce – než bude kosmická loď zralá na to, aby jí mohly být svěřeny životy dvoučlenné posádky taikonautů. Jejich start lze tedy očekávat nejdříve v roce 2003. Tím by měla být zahájena éra čínské pilotované kosmonautiky, která by kolem roku 2015 měla být dovršena zřízením vlastní čínské družicové stanice.

Ať již právě probíhající let Šen-čou 2 dopadne jakkoliv, jedno je jisté. Prvním úspěšně vypuštěným umělým kosmickým tělesem ve třetím tisíciletí zůstane navždy v análech kosmonautiky zapsán pod mezinárodním označením 2001-001A objekt vypuštěný v ČLR. Máme to brát jako prorocké znamení pro nadcházející milénium?

Kresba Čínské kosmické lodi Božská loď 2


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video