Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bourův Peprnet porušil dohodu se státem, může přijít o miliony

Doporučujeme   16:13aktualizováno  18. prosince 11:31
Moderátorům Slávku Bourovi a Markétě Mayerové, kteří provozují bulvární portál Peprnet.cz, hrozí, že přijdou o miliony korun. Pravděpodobně budou muset vrátit část z dotace, kterou dostali od státu. Nedodrželi totiž podmínky, za kterých grant získali.

Hlavní stránka portálu Peprnet.cz je podle odborníků chaotická.

Bulvární portál Peprnet.cz nesplnil dva vážné závazky - nedosáhl na avizovanou návštěvnost a nenavázal slíbená mediální partnerství. Na dotaci 5,2 milionu korun by měl ztratit nárok. - více zde

"Kdyby projekt Peprnet porušil pravidla, měl by vrátit část ze státní dotace, kterou získal," sdělil po upozornění redakce iDNES.cz Vladislav Řepka z tiskového odboru ministerstva vnitra.

O jak velkou částku provozovatel přijde, si Řepka netroufl odhadnout.

Spolumajitel firmy Václav Boura, známější pod přezdívkou Slávek Boura, ovšem jakékoliv pochybení odmítá. "Je příznivé vidět, jak se v mnohém mýlíte," smetl ze stolu pochybnosti, že Peprnet.cz neplní sliby.

Šíření rychlého internetu se nepovedlo
Provozovatelé portálu úředníkům slíbili, že pomocí nejrůznějších multimediálních prvků, jako jsou videa ze života českých celebrit nebo jejich písničky ve formátu mp3, přesvědčí uživatele internetu, aby si pořídili vysokorychlostní připojení.

Po roce provozu je seznam písniček a videí na Peprnet.cz velice chabý, uživatelé si mohou pustit jen velmi málo multimédií. Ondřej Höppner, šéfredaktor bulvárního deníku Šíp a bývalý šéfredaktor magazínu Spy, o obsahu Peprnetu dokonce říká: "Je blbý." Velké rozpaky nad zpracováním stránek neskrývají ani programátoři.

Spokojený není ani Tomáš Kapler, člen ministerstvem zřízeného broadbandového fóra, které grant udělilo. "Podle mého by měl Peprnet vrátit státní dotaci," řekl Kapler iDNES.cz.

Nesplněné sliby
Členům zmiňovaného fóra Václav "Slávek" Boura s Markétou Mayerovou v žádosti o grant tvrdili, že do roka dosáhnou návštěvnosti 300 tisíc. K metě jim ovšem i téměř měsíc po limitu chybí dvacet tisíc. Nastavená laťka přitom nebyla nijak vysoko.

"Pro webový projekt zaměřený na bulvár je to doopravdy málo, protože takovou návštěvnost mají některé zpravodajské servery za jediný den," říká Jiří Malina, programátor webů Českého rozhlasu.

Printscreen stránky Peprnet.cz

Dozvědět se o Peprnetu něco bližšího přímo od Václava "Slávka" Boury je téměř nemožné. Přímým odpovědím na konkrétní dotazy se vyhýbá. Nechce prozradit nic o redakci Peprnetu ani o jeho budoucnosti. Pouze naznačil, že novinkou na portálu bude cosi, co se jmenuje Mafia.

Další podrobnosti Boura neprozradil s odvoláním na strach, že by mohl porušit zákon. "Nepřiblížím vám tento subprojekt, protože je nedílnou součástí celého projektu Peprnet a je tu reálná obava ze zneužití informací jiným subjektem ve vlastní prospěch," odpověděl Boura.

Boura: Nešmejděte po Peprnetu
Redakce iDNES.cz celý rok pečlivě sledovala a analyzovala obsah Peprnetu, protože stát jeho provoz dotoval částkou 5,2 milionu korun.

Když se redakce pokoušela anonymně oslovit některé zaregistrované Peprníky, obořil se Václav "Slávek" Boura na autora tohoto článku slovy:"Nešmejděte nám na Peprnetu." Prý proto, že Peprníky znervóznila otázka: Jak jste se o Peprnet.cz dozvěděli?

Otázka přitom měla svůj význam. Jedním z dalších závazků vůči státu totiž bylo navázání mediálního partnerství minimálně s pěti subjekty, které by Peprnet a jeho obsah propagovaly - například lifestylové magazíny. Dodnes se uskutečnila pouze dvě.

Další aktivity v tomto směru se údajně zastavily po názorové rozepři mezi moderátorskou dvojicí a novým investorem. Kdo jím je, Boura také tají.

"Bývá dobrým zvykem tyto skutečnosti prozrazovat, když je ruka v rukávě. A to je dobře, protože je také zvykem dlouho tančit, až se někteří unaví, a pak teprve začíná zábava," tvrdí Boura.

Situaci s Peprnetem znepřehledňuje skutečnost, že ministerstvo informatiky, které letos v květnu dotaci udělilo, zaniklo a agendu předalo ministerstvu vnitra. A tam v této věci panuje chaos.

Dva roky po sobě byl Peprnet odměněn Anticenou Křišťálová lupa pro nejhorší internetový projekt roku. Tu uděluje odborná porota a vyhlašuje ji portál Lupa.cz.

. Vyjádření Markéty Mayerové k Peprnetu

Markéta Mayerová, jednatelka společnosti Peprnet, s. r. o., se 18. prosince ohradila proti článku iDNES.cz. Tvrdí, že není pravda, že by "nesplnila podmínky, za kterých grant získala". Zveřejňujeme tedy její vyjádření v konfrontaci se zjištěním redakce iDNES.cz.

Markéta Mayerová svá slova opírá o dokument, který má vyvracet závěry redakce iDNES.cz. Píše, že už k 31. 12. 2006 dosáhl portál Peprnet.cz shlédnutí 455 119 stránek. Neuvádí ovšem, jak k tomuto číslu došla. Výsledek podle měření Toplist.cz uvádí hodnotu 296 709 návštěv. Podle Mayerové stačilo 200 tisíc, ministerstvo informatiky ale požadovalo 300 tisíc.

Dále Mayerová tvrdí, že Peprnet uzavřel sedm mediálních partnerství. Její společník a partner Václav "Slávek" Boura ale iDNES.cz řekl: "Dokud se nevyřeší interní věci (viz minulé mé odpovědi), pak nepovolím širší PR, takže jediná skutečná mediální komunikace je od května t. r. s rádiem Hey, kde v ranním vysílání od pondělí do pátku hlásíme, co na PN nového."

K ministerské kontrole Peprnetu a dalším projektům, které získaly státní dotaci, mělo dojít po roce činnosti. "Příjemci dotací budou muset prokázat, co a jak použili, zda dodrželi stanovené parametry atp. V případě nesouladu budou muset část dotace vrátit," uvedlo tehdejší ministerstvo informatiky pro server Digiweb.cz.

Protože ale ministerstvo informatiky letos v květnu zaniklo, bylo také rozpuštěno broadbandové fórum, které mělo kontroly provádět. "Problém je, že ministerstvo informatiky zaniklo, naší komisi rozpustili hned po hlasování, takže jsme ani my nemohli nějak kontrolovat a intervenovat," prohlásil Tomáš Kapler, bývalý člen ministerského fóra.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

Nemocnice musí záchranářům doplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

(Ilustrační snímek)

Pětadvacet řidičů, záchranářů a zdravotních sester ze záchranné služby v Sušici a na Modravě vyhrálo soudní spor se...Najdete na iDNES.cz