Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nebezpečí povodní trvá, řekl Nečas. Meteorologové varují před dešti

  13:32aktualizováno  18:58
Meteorologové varují před silnými bouřkami doprovázenými intenzivním deštěm. Ty by měly přijít během neděle a pokračovat v pondělí, spadnout by místy mohlo až 70 milimetrů vody. Podle premiéra Nečase tak hrozí, že hladiny řek bleskově stoupnou.

(ilustrační snímek) | foto: Mirka Zdražilová

Podle výstrahy hrozí extrémní povodňové ohrožení. "To nebezpečí trvá i v místech, kde povodeň už byla," upozornil po jednání Ústředního krizového štábu předseda vlády Petr Nečas. Varování před záplavami platí pro Jihočeský, Středočeský a Ústecký kraj.

Případné další povodně navíc mohou být bleskové. Kvůli nasycení půdy také kromě záplav hrozí i sesuvy půdy, vát bude rovněž silný vítr, který by mohl vyvracet stromy.

Srážky podle náměstkyně ředitele Českého hydrometeorologického ústavu Pavly Skřivanové přijdou už během sobotního večera, kdy se budou týkat zejména území Čech. V neděli večer a během pondělí by navíc mohl být déšť trvalejší. V neděli by tak úhrny mohly být až 20 milimetrů, v pondělí potom v horských oblastech na jihozápadě území až 40 milimetrů. Jeden z modelů dokonce udává pro oblast Šumavy až 70 milimetrů.

Už v sobotu odpoledne se přívalové deště objevily v Libereckém kraji. Hasiči museli zasahovat například v Kruhu na Jilemnicku. Tady prudký liják zapříčinil zatopení návsi. "Rozvodnil se i Oldřichovský potok v Hrádku nad Nisou, v Okrouhlé na Českolipsku se voda dostala do jednoho z rodinných domů, odčerpávali jsme vodu ze zatopených sklepů ještě Habarticích a v Košťálově," vypočítala operační důstojnice krajských hasičů (o situaci na Liberecku si přečtěte tady)

Ministr životního prostředí a předseda ústřední povodňové komise Tomáš Chalupa vyhlásil v Jihočeském, Plzeňském, Středočeském, Královéhradeckém, Ústeckém a Karlovarském kraji a v hlavním městě druhý stupeň povodňové aktivity.

"Zároveň jsme doporučili hasičskému záchrannému sboru a krajům, aby vyrozuměly obce v postižených oblastech, kde v týdnu povodně nebyly, že zvýšení hladin řek a následné povodně můžou postihnout i je. To není strašení, to je reálné nebezpečí, na které musíme být připraveni," dodal Chalupa.

Na tuto variantu už se začalo připravovat i Povodí Vltavy. To lidé ze zaplavených obcí kritizují, že před povodněmi z vltavské kaskády upouštělo málo vody, a nemělo tak potřebnou rezervu. Podle prvního náměstka ministra zemědělství Viléma Žáka už byla dosažena retenční kapacita na lipenské přehradě. Na Orlíku je potom zádržná kapacita dokonce dvojnásobná, než byla před povodní minulý týden.

Premiér Nečas na závěr brífinku po jednání okomentoval také plánované obnovení úplného provozu pražského metra. Podle Nečase by se ve světle nové předpovědi a usnesení povodňové komise jednalo o hrubé selhání. "Pevně věřím, že tyto věci budou velmi rychle přehodnoceny," uvedl Nečas (o plánech pražského dopravního podniku čtěte zde)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Sníh zasype celé Česko, varují meteorologové. Na horách až 30 cm

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset čísel nového sněhu....

Meteorologové vydali varování před silným sněžením a náledím, se kterým se budou potýkat lidé ve všech krajích. Na...

Najdete na iDNES.cz