Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bouřky prošly skoro celou zemí, další vlna dorazí večer

  6:57aktualizováno  18:32
Silné bouřkové pásmo opět prošlo téměř celou Českou republikou. Následky prudkého deště a silného větru na řadě míst omezily dopravu. Kvůli spadlým stromům byl v noci přerušen provoz na nejméně šesti železničních tratích. Bouřky mají přijít opět ve středu večer.

Blesky nad středočeskými Milovicemi v noci z úterý na středu 7. srpna | foto: Jaroslav Havelka

Bouřka byla o něco slabší než ta, která zasáhla Česko v neděli v noci. Pocítili to hlavně hasiči na počtu výjezdů. Nejvíce práce měli na západě a severu země.

"V celé České republice hasiči v noci vyjížděli k 470 technickým zásahům," uvedla jejich mluvčí Nicole Zaoralová. Většina jich byla v Plzeňském, Ústeckém a Středočeském kraji a Praze. 

"Bouřky jsou provázené nárazy větru až 25 m/s (90 km/h) a srážkami do 30 mm," uvedli meteorologové z ČHMÚ. Na západě Čech byly nárazy i stokilometrové. Jak bouře postupovala přes republiku, postupně slábla. 

Srážková mapa ukazuje, jak v noci z úterý na středu 7. srpna postupovalo...
Srážková mapa ukazuje, jak v noci z úterý na středu 7. srpna postupovalo...
Srážková mapa ukazuje, jak v noci z úterý na středu 7. srpna postupovalo...

Srážková mapa ukazuje, jak v noci z úterý na středu 7. srpna postupovalo bouřkové pásmo.

Bouřit začalo v západních Čechách už v úterý odpoledne. "Stromy zablokovaly silnice a tratě, poničily střechy a auta. V Hromnici bouřka poškodila střechu kostela, ohrožen byl barokní mobiliář. Hasiči museli přemístit obrazy. Ve Lhotě pod Radčem jsme museli evakuovat 70 dětí a 20 dospělých z dětského tábora v Plzni-Lhotě," uvedla mluvčí hasičů Plzeňského kraje Pavla Jakoubková. Nejhorší situace byla na Plzeňsku a Rokycansku.

V Karlovarském kraji hasiči evakuovali tři desítky dětí a jejich vedoucí z vodáckého tábora ve Vojkovicích. "O pomoc požádali vedoucí tábora poté, co měli obavu ze stoupající hladiny Ohře. Vydatný déšť také zatopil část vodáckého kempu, po dohodě se starostou obce Vojkovice tak hasiči evakuovali děti i dospělé z tábora do budovy bývalé školy v nedalekém Jakubově, kde strávili noc v suchu, uvedl mluvčí HZS Karlovarského kraje Martin Kasal. 

Fotogalerie

Oproti předchozím bouřkám, kdy byly hlavním problémem polámané stromy, bylo v noci z úterý na středu třeba hlavně odčerpávat vodu. "Ve více než dvaceti případech odčerpávali hasiči vodu ze zatopených sklepů, čistili ucpané propustky u silnic, kde přitékající voda zaplavovala tyto silnice, odkláněli přitékající vodu od domů," řekl Kasal. 

Z Karlovarského a Ústeckého kraje se bouřky během noci přesunuly do jižních a středních Čech a do Prahy. 

"Blýská se jako při bombardování, každou sekundu. Vichr začíná být mimořádně silný," uvedl v půl desáté večer redaktor iDNES.cz z Křivoklátu. V oblasti pak vypadl proud. Podle mluvčího ČHMÚ Petra Dvořáka je Křivoklátsko i ráno stále bez proudu.

Ve Středočeském kraji hasiči vyjeli ke 160 případům, největší problémy mělo Rakovnicko. "Na celém Rakovnicku padaly desítky stromů – hasiči zasahovali např. v areálu nemocnice, kde zůstaly díky padlým stromů na chvíli uvězněny sanity," uvedla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková. "Hasiči například v Lužné u Rakovníka odstraňovali padlé stromy na železniční tratí – na místo se nedostali jinak, než že je tam železničáři dovezli vlakem." Na příjezdové cestě v Sedlčanské kotlině se v  jeden okamžik valilo 30 cm vody, evakuace však nebyla nutná.  

Bouřka na Letné v Praze ozářila noční oblohu:

Později bouřky zasáhly i Liberecký kraj, kde hasiči vyjížděli hlavně k popadaným stromům,  Královéhradecký a Pardubický kraj a také Vysočinu. "Hasiči v noci a nad ránem zasahovali na 15 místech v celém kraji," uvedla mluvčí HZS Vysočiny Petra Musilová. "Nejvíce práce měli na Pelhřimovsku, kde byl zásah nutný u deseti událostí. Nejčastěji hasiči odstraňovali stromy, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu. Zasahovat hasiči museli například u Černovic, Zajíčkova, Samšína nebo Vokova. V průběhu noci likvidovaly jednotky požární ochrany také dva požáry."

Spadané stromy zastavily provoz, lidé byli bez proudu

Okolo druhé hodiny v noci hasiči zasahovali v Rynárci, kde hořela střecha novostavby. "Majiteli vznikla požárem škoda v předběžné výši 1 milion korun. Proč začalo hořet, nyní zjišťují naši vyšetřovatelé. Mezi prověřované varianty patří také úder blesku," uvedla Musilová.

Podruhé hořelo v Polné na Jihlavsku, kde spadly dráty elektrického vedení a zapálily trávu. Požár se obešel bez škod a zranění.

V noci kvůli spadaným stromům nejezdily vlaky na šesti železničních tratích. Většinu se podařilo do rána odstranit. Kolem sedmé hodiny byl obnoven i provoz na trati České Budějovice - Zliv.

Podle webu Českých drah spadlé stromy nebo sesuv půdy zastavily provoz v západních Čechách mezi zastávkami Plzeň-Valcha a Dobřany, Plzeň-Jižní předměstí a Nýřany a také v úseku Perštejn - Vojkovice nad Ohří. Mezi Merklínem a Dalovicemi na Karlovarsku najel do stromu osobní vlak. Ve středních Čechách vlaky po bouřce nejezdily mezi Vraným nad Vltavou a Skochovicemi. V Praze bouřka zastavila provoz vlaků ze Smíchovského nádraží do Řeporyjí a také do Stodůlek.

Výstraha ČHMÚ

Meteorologové varují před dalšími velmi silnými bouřkami v Čechách.

Ty se mají vyskytnout ve středu a v noci na čtvrtek na západě a severozápadě Čech, jinde jen ojediněle. Bouřky mohou doprovázet nárazy větru kolem 25 m/s, přívalový déšť a ojediněle kroupy.

Bouřky ČHMÚ očekává i ve čtvrtek přes den, večer a v noci na pátek i na Moravě a ve Slezsku.

Lidé by před bouřkou měli zajistit okna, dveře a volně ležící předměty, například zahradní nábytek. Kvůli padajícím větvím a uvolněným předmětům by během bouřky neměli vycházet.

Zdroj: ČHMÚ

Hodinu byla kvůli padlému stromu neprůjezdná na 14. kilometru rychlostní silnice R10 ve směru na Prahu. Pád stromu také zastavil provoz na tramvajové trati mezi Smíchovským nádražím a Andělem. Pražský dopravní podnik tramvaje odkláněl, mezi Smíchovským nádražím a Sídlištěm Barrandov jezdily kyvadlově. Dopravu se podařilo obnovit až po téměř šesti hodinách. 

Oproti bouřkám v neděli a noci na pondělí, které zastavily přes 20 tratí, teď počasí ovlivnilo dopravu mnohem méně. Po jedné koleji se stále jezdí na trati z Prahy do Berouna, ale to je ještě následek nedělních bouřek.

Padající stromy poškodily také elektrické vedení. Podle mluvčí společnosti ČEZ Barbory Půlpánové se výpadky proudu dotkly celkem do deseti tisíc domácností, i když je toto číslo zatím obtížné odhadnout. "Střední a západní Čechy byly postiženy více než severní a východní. Nejhorší situace byla na západ od Prahy a na východ od Plzně," řekla Půlpánová iDNES.cz. Ve středních Čechách ČEZ zaznamenal 30 poruch na Kladensku a Berounsku, v západních Čechách byli bez proudu hlavně v okolí Zbirohu a Plzně. 

Po bouřkách se vrátila horka, Morava hlásí teplotní rekordy

Po přechodu bouřkového pásma se do Česka opět vrátily velmi vysoké teploty. Teplotní rekordy zaznamenali meteorologové zejména na jižní Moravě. Nejtepleji bylo ve Strážnici na Hodonínsku, kde meteorologové naměřili 36,7 stupně Celsia a maximu z roku 1992 tak bylo překonáno o 1,7 stupně. V Brodu nad Dyjí na Znojemsku pak vystoupala rtuť teploměru až na 35,9 stupňů Celsia, čímž byl o 0,9 stupně překročen dosavadní rekord, jenž vznikl před 19 lety.

V Lednici na Břeclavsku a v Pohořelicích na Brněnsku meteorologové zaznamenali shodně po 34,7 stupních Celsia. V Lednici byl překonán 42 let starý rekord, a o to o 0,9 stupně.

Historická maxima hlásí i Olomoucký kraj. Nejtepleji tam bylo v Bělotíně na Přerovsku, kde meteorologové odpoledne naměřili 35,3 stupně Celsia. Dosavadní rekord z roku 1992 zde překonán o 1,3 stupně.

Nové teplotní maximum 33,6 stupně meteorologové naměřili také v Javorníku na Jesenicku. "Dosavadní rekord v Javorníku z roku 1992 činil 32 stupně," uvádí ČHMÚ. Stanice v Jeseníku zaznamenala odpoledne teplotu 32,8 stupně. Byl tak pokořen rekord z roku 1995, který činil 29,6 stupně.

Několik teplotních maxim hlásí také Zlínský kraj. Nejvíce, 35,4 stupně Celsia, bylo naměřeno ve Starém Městě na Uherskohradišťsku. Ve Valašském Meziříčí meteorologové naměřili 34,7 stupně Celsia, překonán byl rekord 33,4 stupně. Dosavadní maximum pro dnešní den bylo přepsáno i ve Vsetíně, kde ve středu bylo naměřeno 34,6 stupně, přičemž předchozí rekord byl o jednu desetinu stupně nižší.

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vizualizace navrhovaných stanic metra D
Praha koupila v Písnici pozemek pro metro D, postaví na něm parkoviště

Pražští radní schválili odkoupení pozemku v Písnici, který vedení metropole potřebuje pro výstavbu trasy metra D z Pankráce. Za parcelu zaplatí soukromému...  celý článek

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš přichází komentovat výsledky povolební schůzky s...
Babiš se s Okamurou shodl na zákonu o referendu, společnou vládu vyloučil

Až do večerních hodin v pondělí pokračovala vyjednávání vítěze voleb, hnutí ANO, s dalšími stranami zastoupenými ve Sněmovně. Andrej Babiš se během dne stihl...  celý článek

Lidovecký senátor a hejtman Zlínského kraje Josef Čunek
Nevolil jsem, byl jsem pod vodou, říká Čunek. Výkon lidovců nekomentuje

Lidovecký senátor a zlínský hejtman Jiří Čunek si myslí, že k volebnímu úspěchu Andreje Babiše pomohlo, že byl vydaný Sněmovnou i obviněný, a také to, že se...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.