Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bouřky trápily Vysočinu i sever Moravy. Bahno blokuje několik silnic

  21:25aktualizováno  16. srpna 7:57
K popadaným stromům, zatopeným sklepům i zaplaveným silnicím vyjížděli v pondělí a v noci na úterý hasiči. Bouřky jim přidělaly práci především na několika místech na Přerovsku a na Zlínsku. Živly řádily i na Vysočině.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

"V Přerově voda zaplavila i dva železniční podjezdy," řekl mluvčí olomouckých hasičů Zdeněk Hošák. Bouřka se přehnala i nad Všechovicemi, kde řádila naposledy v sobotu. Podle starosty Radovana Mikuše by škody ale neměly být tak velké.

Vytopená ordinace

Kvůli hustému dešti, který odpoledne a k večeru zasáhl Vysočinu, hasiči čerpali vodu ze zatopených domů a sklepů a čistili ucpanou kanalizaci. V Havlíčkově Brodě déšť vytopil veterinární ordinaci v Nerudově ulici, kanalizace se ucpala v Humpolci a Čejově na Pelhřimovsku.

Hasiči likvidovali asi 20 popadaných stromů především v Tovačově, Troubkách, Citově, ale i v Polkovicích a Oplocanech.

"V Přerově čerpáme vodu na dvou místech z výtahových šachet panelových domů. Voda tam zaplavila i železniční podjezdy ve směru od Olomouce a Kojetína. Zatímco z podjezdu od Olomouce voda rychle odtekla, ve směru od Kojetína ji stále čerpají drážní hasiči," uvedl v pondělí večer mluvčí.

Hasiči vyjeli také do Všechovic. "Opět to odnesl stejný dům jako v sobotu i počátkem srpna. Dnes jsme ho ohrazovali pytli s pískem, tak by to snad nemělo být tak dramatické," uvedl v pondělí večer starosta Mikuš.

Obec již rodině nabídla obecní byt, dokud si stavení neopraví. Hošák doplnil, že hasiči na místě čerpali vodu, ale tentokrát jen ze sklepa. Při předešlých pohromách naopak voda v obytných částech vystoupala až do výšky jednoho metru.

Na Zlínsku vyjížděli hasiči v noci k 60 událostem. "Celkově bylo vodou vyplaveno několik desítek domů, jejich částí, hospodářských nebo průmyslových objektů. Na řadě míst došlo ke splavení bahna a kamení z polí na komunikace, které byly průjezdné jen se zvýšenou opatrností. Některé komunikace byly krátkodobě zcela zaplaveny a zneprůjezdněny," uvedl mluvčí hasičů Zlínského kraje Ivo Mitáček.

Silné nánosy bahna stále komplikují provoz na silnici ze Sehradic na Slopné na Zlínsku. Zaplaveny byly v noci i silnice v okolí Luhačovic a pak v Kašavě, Lužkovicích a Štípě na Zlínsku.

V Moravskoslezském kraji vyjížděli hasiči v noci kvůli bouřkám asi dvacetkrát. Další zásahy, především k popadaným stromům, následovaly ráno.

"Například jednotka ze stanice v Ostravě-Přívozu odstraňovala statný jasan ze Subaru Legacy. Aby jej hasiči při případném postupném odřezávání ještě více nepoškodili, použili vyprošťovací speciál Mercedes Bizon, který strom odstranil najednou - celý. Auto nebylo příliš zničeno," uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela. 

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Najdete na iDNES.cz