Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bouřky hrozí až do pátku, na Vysočině zastavily dopravu na dvou tratích

  10:49aktualizováno  19:44
Až do pátečního večera prodloužili meteorologové výstrahu před nebezpečím bouřek s intenzivními dešti, objevit se mohou v kterémkoli regionu. Naopak pouze pro Jihočeský kraj bude trvat výstraha před povodněmi. Není ovšem vyloučeno, že ojediněle se toky rozvodní i jinde. Kvůli bouřkám se zastavily i dvě vlakové trati na Vysočině.
Počasí v Česku bude ovlivňovat okraj tlakové níže se středem nad Balkánským poloostrovem. Ilustrační foto

Počasí v Česku bude ovlivňovat okraj tlakové níže se středem nad Balkánským poloostrovem. Ilustrační foto | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Na dnešek meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami pro Plzeňský, Pardubický, Liberecký, Zlínský a Královéhradecký kraj.

Po 16. hodině se výstraha rozšířila i pro kraje Jihomoravský a Vysočinu. "V důsledku přívalových srážek může ojediněle dojít k vzestupu malých toků," informoval ČHMÚ. Před pátou hodinu pak meteorologové připojili výstrahu i pro Prahu, Středočeský, Moravskoslezský a Jihočeský kraj.

"V západní polovině Středočeského kraje se vytvořilo pásmo bouřek
postupující zvolna k západu. Další bouřky se vytvořily na severu
Moravskoslezského kraje a postupují dále na západ," uvedl ČHMÚ v 16:45.

Bouřky udeřily odpoledne ve východní části Libereckého kraje. Největší škody napáchaly na Turnovsku a v okolí Železného Brodu. Padaly stromy a do jednoho z nich najel u Turnova-Dolánek vlak. "Nikdo nebyl zraněn," řekl ČTK mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Kvůli výluce musely podle něj dva rychlíky v úseku Železný Brod - Turnov nahradit autobusy. Krátce po 17:15 se podařilo trať opět zprůjezdnit.

Extrémně silná bouřka se po 15:00 přehnala na Velkými Hamry na Jablonecku. "Trvala naštěstí jen čtvrt hodiny. Úplně se před ní setmělo, a kdybych nebyla doma a nezavřela dveře na balkon, měla bych úplně vyplavený byt. Takovou obrovskou průtrž mračen tady ještě nepamatuji," uvedla žena z Velkých Hamrů.

Bouřky a průtrže mračen odpoledne postihly západní Krkonoše v okolí Vysokého nad Jizerou a Jablonce nad Jizerou.

Voda s bahnem po odpolední bouři zaplavila sklepy řady domů na Žďársku, Havlíčkobrodsku, Jihlavsku a Třebíčsku. Bouřky zastavily kolem 18. hodiny dopravu na dvou tratích na Vysočině.

"Na trati Kolín - Havlíčkův Brod došlo ve stanici Okrouhlice k pádu trakčního vedení. Provoz na trati je proto omezen, v postiženém místě organizujeme náhradní autobusovou dopravu. Po opravě předpokládáme obnovení vlakového provozu," uvedl Šťáhlavský.

Na trati Jihlava - Okříšky se v oblasti obce Bransouze sesunula zemina a na trať spadly stromy.

Web Českých drah předpokládá, že vlaky mezi Světlou nad Sázavou a Havlíčkovým Brodem zase pojedou v osm večer, mezi Jihlavou a Okříškami pak kolem 20:45. Na stejné trati, ale více na východ - v Rapoticích - koleje ale blokuje spadlý strom. České dráhy nasadily na nesjízdných úsecích náhradní autobusovou dopravu.

Aktuální mapa srážek

Na Tiché Orlici v Lichkově na Orlickoústecku platí od dnešních 16:45 první stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost. Voda by měla stoupat už jen málo a neměla by překročit druhý stupeň povodňové aktivity. Bouřka odpoledne také zaplavila pole na Svitavsku. Hasiči zatím odčerpávají na třech místech vodu z polí v Březové a Poličce na Svitavsku.

Přes kraj Vysočina postupují bouřky od severovýchodu velmi zvolna k jihozápadu. Další bouřkové pásmo se vytváří na východě Jihomoravského kraje s pozvolným postupem k jihozápadu.

"Na severu Plzeňského kraje se obnovují bouřky téměř bez pohybu, intenzivní bouřky se vyskytují v Libereckém a ve Zlínském kraji. V důsledku přívalových srážek může ojediněle dojít k vzestupu malých toků," informovala kolem 14:00 meteoroložka Marie Odstrčilová.

Intenzivní bouřky zasáhly i oblast Orlických hor a postupují k západu až severozápadu.

Varování před přívalovými dešti

Počasí v Česku bude ovlivňovat okraj tlakové níže se středem nad Balkánským poloostrovem. Meteorologové od přílivu teplého a vlhkého vzduchu od východu očekávají i nadále oblačné počasí s přeháňkami a bouřkami.

"Zejména v odpoledních a večerních hodinách se ojediněle budou v bouřkách vyskytovat přívalové srážky s intenzitou 20 až 60 milimetrů za jednu až šest hodin, nárazy větru kolem 75 kilometrů za hodinu a kroupy," uvedla Odstrčilová. 

Průměrné teploty a srážky za 30 let

Prohlédněte si infografiku o počasí v Česku

Během pátku bude přeháněk a bouřek ubývat, zejména na severozápadě a severu Čech.

Třetí stupeň povodňové aktivity přetrvává na Blanici v Husinci a Heřmani, druhé stupně jsou v povodí Malše, na Otavě v Písku, Vltavě v Březí a na Mírovce. Aktuálně na postižených tocích hladiny klesají nebo jsou setrvalé.

Očekávané přívalové srážky se mohou projevit lokálním zaplavením stokem ze svahů, zpevněných ploch nebo rozvodněním malých vodních toků. Tam, kde už jsou hladiny vzedmuté (zejména povodí Malše, Otavy, Opavy), mohou další přívalové srážky způsobit vzestup vody i ve větších řekách. 

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení ČSFR bylo správné, shodli se Klaus s Mečiarem

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

V budově bývalého Federálního shromáždění debatovali Václav Klaus a Vladimír Mečiar coby hlavní postavy rozdělení ČSFR....

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz