Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bouří se. Stávkují

  0:01aktualizováno  0:01
Dnes má povstat odborářská Ostrava. Proti hrozivé nezaměstnanosti, úpadku regionu a proti sociální reformě. Stávkou hrozí zdravotníci. Kvůli úsporným plánům vlády, které je mají připravit o slibovaný růst platů. Češi začínají brát vážně slova politiků, že se bude muset na jedné straně víc šetřit a na druhé víc platit.

Začne-li vláda slova obracet v činy, mohou ji následovat i občané - jako Rakušané a Francouzi zaplaví ulice měst. Ale změní stávky, bouře, demonstrace něco na faktu, že každý z nás má dnes na kontě čtyřicetitisícový dluh, který rok od roku strmě roste? Nezmění.

Pomůže, když se vládě - najmě ČSSD - otlučou o hlavu její lepkavé sliby o vyšších platech, příspěvcích a podporách? Nepomůže. A když, tak nanejvýš k rétorické střídmosti do budoucna. A naplní státní pokladnu argument rozhněvaných, že nebýt zlodějen, arbitráží a vytunelovaných kampeliček či bank, nemá stát tak hluboko do kapsy? Nenaplní.

Čtyřicetitisícový dluh na hlavu budeme mít pořád. Jako rodina, které dědeček zanechal na krku splácení prošustrované půjčky, bratránek-černá ovce dlužní úpis z karet a ještě jsme jedli víc, než nač jsme si vydělali.

Člověk, který ztratil práci nebo bude platit vyšší daně, nebývá přístupný argumentům expertů. Že národní banka považuje i radikální verzi navržené reformy za nedostatečnou? Že je důchodový systém neudržitelný a ten sociální překrmený? Že bez reforem vzrostou během tří let společné dluhy až na 42 procent HDP?

Slýcháme tuto odpověď rozhněvaných: Snad, ale proč má na to doplatit obyčejný člověk? Protože jiní lidé než my tu nejsou. Ani tolik boháčů nemáme, aby z nich vláda vyklepala stamiliardy. Protesty mohou nanejvýš povzbudit mozkové závity režisérů hospodářských reforem.

Mohly by i důrazně připomenout politikům, že je nefér před volbami slibovat med a pak servírovat kyselé zelí. Reformy musí udělat jakákoliv vláda. Ta, která má pět pohromadě, navíc začne od sebe.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ANO chce odsunout hlasování o vydání Babiše policii o týden, tvrdí ČSSD

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) na jednání Poslanecké sněmovny,...

Pro Andreje Babiše to není ve Sněmovně dobrý den. Zástupci stran jeden po druhém opakují, že nemohou podpořit jeho...

Rožnov chce udržet mladé pracující, až na tři roky jim zlevní nájem

(ilustrační snímek)

Rožnov pod Radhoštěm se vylidňuje. Ještě v roce 1999 žilo ve městě něco přes 18 tisíc lidí, nyní jich téměř o dva...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z evropských dotací

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP v úterý odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z...

Najdete na iDNES.cz