Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


20:00
Vážení čtenáři, pro tuto chvíli se s vámi loučíme. Události související se silným větrem v Česku budeme i nadále sledovat v rámci běžného zpravodajství. Děkujeme za pozornost.
19:15
"Vítr nyní už nezesiluje. Na horách má sice v nárazech stále ojediněle rychlost až 35 metrů za sekundu, ale během noci začne postupně slábnout," uvedl meteorolog ČHMÚ Stanislav Racko. Výrazněji vítr podle meteorologů zeslábne během sobotního odpoledne.
18:58

Hasiči odstraňují strom, který spadl na dům v Průkopnické ulici v Ostravě-Zábřehu a zranil muže, který byl uvnitř jednoho z bytů.

  • Hasiči odstraňují strom, který spadl na dům v Průkopnické ulici v

    Hasiči odstraňují strom, který spadl na dům v Průkopnické ulici v Ostravě-Zábřehu a zranil muže, který byl uvnitř jednoho z bytů. / Autor: HZS Moravskoslezského kraje

18:52
Hlavní příjezdovou a výpadovou silnici do Hradce Králové ve směru od Jičína a Náchoda zablokoval v pátek vpodvečer spadlý strom v Koutníkově ulici u autosalonu Fiat. Frekventovaná silnice je v obou směrech uzavřena, tvoří se kolony. Řidiči by se místu měli raději úplně vyhnout a pro vjezd a výjezd z města použít jiné silnice. Překážka by měla být odstraněna po 19. hodině
18:24
Ostravští hasiči hlásí v souvislosti se silným větrem prvního zraněného. V Průkopnické ulici v Ostravě-Zábřehu spadl starý strom na čtyřpodlažní bytový dům. Větve rozbily několik oken a sklo zasáhlo muže uvnitř bytu. Muž byl zraněn na noze a skončil v péči záchranářů. "Asistovat k postupnému a opatrnému rozřezávání stromu od menších větví ke kmeni pomocí motorové pily přijel ze stejné stanice HZS MSK vyprošťovací speciál Mercedes Actros Bizon, který kmen přidržoval hydraulickou rukou," uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.
18:02
V Ústeckém kraji komplikují dopravu po celý den kromě popadaných stromů kluzké silnice, především na Chomutovsku. Až do 21:00 mají trvat omezení na silnici 1/7 u Hrušovan na Chomutovsku po nehodě nákladního automobilu. Provoz tu bude do 19:00 v obou pruzích zataven kvůli vyproštění kamionu. Na stejné komunikaci v pátek havarovaly i další kamiony, policie musela odklánět dopravu. Nikdo nebyl zraněn.
17:50
V severních Čechách eviduje energetická skupina ČEZ k páteční páté hodině 13 poruch na vedení vysokého napětí a desítky na vedení nízkého napětí. Poruchy se nám daří opravovat, bohužel vítr stále fouká, a tak přibývají další. Proto jsou počty v určité stagnaci. "Podařilo se nám obnovit dodávky elektřiny na Chomutovsku - Všehrdy, Přečáply, Bílence, na Rumbursku, na Českolipsku v Novém Boru, Zákupech, Vlčím Dole, Radvanovci, Mimoni, na Děčínsku dále v Dolních Habarticích, části Jetřichovic, Staré a Nové Olešky, na Liberecku se nám podařilo obnovit dodávky na Chrastavsku, také na Frýdlanstsku (Hrádek nad Nisou)," uvedla mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová. V současné době stále technici pracují na obnovení dodávek na Děčínsku v Boleticích, Křešicích, části obce Všemily a Jetřichovice, v Dobkovicích, v obci Hliněná, Javory, Malšovice, Stará Bohyně. Na Liberecku evidují poruchy v oblasti Machnína, v části obce Srbská a na Českodubsku, dále v Hrubé Horce a Malé Horce.
17:25
Dvě desítky mimořádných událostí evidovala do páteční čtvrté hodiny na železnici Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Jak v noci, tak i následně celý dnešek padaly stromy. Správa železnic pracuje na zprovoznění tratí, ale na některých místech je provoz i nyní přerušen. "Jde především o osobní vlaky na regionálních tratích," uvedl mluvčí SŽDC Marek Illiaš. Provoz rychlíků nebo mezinárodních spojů podle něj nebyl nijak výrazně omezen. Zatím nezpůsobil silný vítr nic, co by mělo vážné následky. "Vše se obešlo bez zranění cestujících nebo našeho personálu. A dokonce ani materiální škody nejsou fatální oproti tomu, co se předpokládalo vzhledem k situaci v Německu," řekl mluvčí SŽDC. Během dne se podařilo zprovoznit například trať mezi Planou u Mariánských Lázní a Mariánskými Lázněmi na západě Čech nebo úsek Ražice - Protivín v jižních Čechách. Nové potíže ale železničáři zaznamenali v úseku Rumburk - Šluknov na Děčínsku či Karlštejn - Zadní Třebaň na Berounsku. V obou případech byl provoz přerušen, nebo omezen po nárazu vlaku do spadlého stromu. I tam ovšem bude provoz obnoven ještě v podvečer.
17:12
V Havlíčkově Brodě utrhl vítr velký kus plechu z barokní kopule kostela Nanebevzetí Panny Marie. Plech zůstal srolovaný na střeše, přibližně v třicetimetrové výšce. Hasiči tam poslali skupinu lezců, kteří se snaží střechu zajistit. Městská policie kvůli nebezpečí pádu uzavřela cesty pro pěší kolem kostela, omezena by měla být i doprava na silnici u kostela. "Zasahujeme na Rubešově náměstí, v kostele. Došlo tam k uvolnění střešní krytiny. Jsou tam kolegové lezci a budou se snažit ty plechy upevnit," uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová. Kopule se podle dostupných údajů skládá z osmi velkých dílů měděného plechu. Jeden díl vážící podle odhadů řádově stovky kilogramů vítr sroloval v noci na pátek, poškozeny jsou už zřejmě i další dva plechové díly. "Je to srolované odspodu nahoru, jako když otevíráte konzervu," popsal brodský místostarosta Čeněk Jůzl před 16:00.
16:49
  • V Olomouckém kraji hasiči do čtyř hodin vyjeli ke čtyřiceti zásahům. Nejčastěji

    V Olomouckém kraji hasiči do čtyř hodin vyjeli ke čtyřiceti zásahům. Nejčastěji museli odstraňovat popadané stromy. (6. 12. 2013) / Autor: HSZ Olomouckého kraje

16:28
Hasiči Moravskoslezského kraje vyjeli do 16:00 kvůli silnému větru stořicetkrát. Šlo především o zásahy kvůli popadaným stromům a větvím přes silnice, méně často větve poškodily elektrické dráty či troleje. Hasiči také museli provizorně upevňovat uvolněné plechy na střechách. V kraji zatím nebyl v souvislosti se silným větrem nikdo zraněn.
16:14
V Olomouckém kraji v současnosti evidují již čtyři desítky událostí spojených se silným větrem. S výjimkou jedné události a to spadeného stromu do kolejiště u Hrubé Vody na Olomoucku, se všechny události řeší na Šumpersku a Jesenicku. Kromě spadlých stromů řeší hasiči i uvolněné plechy na budovách.
15:59
V Libereckém kraji již hasiči vyjížděli k 51 zásahůmm, z toho na Liberecku třináctkrát, na Jablonecku devětkrát, na Českolispku šestnáctkrát a na Semilsku třináctkrát. Výraznější škody způsobil padlý strom jen v jednom případě. V ulici Za Mlýnem ve Vratislavicích nad Nisou strom spadl na firemní halu a prorazil střechu. Hasiči nejprve prořezali větve a poté pomocí navijáku cisterny a ocelového lana dostali kmen dolu. Se zásahem ve výšce pomohlo lezecké družstvo libereckých profesionálních hasičů.
15:48
Dvě jednotky brněnských hasičů zasahovaly po druhé hodině odpolední u nalomeného billboardu na Černovické ulici v Brně. Záchranáři museli poutač sundat za pomoci motorové pily a zajistit ho traverzami.
15:42
Do Vendolí na Svitavsku spěchaly hasičské jednotky, když tam v poledne narazil osobní motorový vlak do spadlého stromu. Ani jeden z 26 cestujících nebyl zraněn. Hasiči museli pěšky k místu události. Strom rozřezali a další strom, který byl nakloněný a doslova visel nad tratí, též odstranili. Vlak poté pokračoval v jízdě.
15:40
V Pardubickém kraji hasiči od sedmé hodiny ranní zatím vyjeli celkem k 30 událostem. Odstraňovali popadané stromy, které, které překážely v silničním provozu. V několika případech stromy spadly na dráty elektrického vedení. Došlo také k několika kolizím na vozovkách.
15:20
Ve vyšších polohách na Žďársku a také na Pelhřimovsku se dnes během dne stále kvůli silnému větru a sněhovým přeháňkám tvoří sněhové jazyky. V lesních úsecích a na mostech může vznikat ledovka. Silničáři v terénu pracují na udržení sjízdnosti s přibližně stovkou sypačů. "Místy mohou vznikat lokální problémy hlavně pro řidiče nákladních automobilů," řekl ČTK dispečer krajských silničářů Dalibor Tomšů. Kvůli pádu stromů a větví do elektrického vedení jsou podle mluvčí společnosti E.ON Boženy Herodesové na Vysočině stále bez proudu stovky lidí. Problémy přetrvávají hlavně na Žďársku a na Třebíčsku. "Rychlost oprav záleží na přístupnosti terénu. Někde je zapotřebí pomoci hasičů a těžké techniky, hlavně při odklízení stromů. Navíc nemůžeme pustit své techniky do terénu, který může být životu nebezpečný," uvedla Herodesová. Pokud nebudou přibývat další poruchy, měla by podle ní být dnes většina oprav hotova.
14:46
I v jižních Čechách způsobil silný vítr potíže. Kvůli ledovce uvízly u Volyně na Strakonicku a u Želnavy na Prachaticku dva kamiony a zastavily provoz na tamních silnicích. U Volyně byla silnice I/4, která vede do Strakonic, neprůjezdná dvě hodiny. "Kamion dostal na zledovatělé vozovce smyk a zablokoval silnici v obou směrech. Nyní je komunikace průjezdná," uvedla pro ČTK policejní mluvčí Jaromíra Nováková. U Želnav vyprošťovací práce stále pokračují.
13:48
Karlovarský kraj - Kvůli výpadku zhruba 30 trafostanic bylo včera bez proudu kolem 6 000 lidí v oblasti Horního Slavkova a Krásna. Podle mluvčího ČEZ pro Západní Čechy Martina Sobotky se již dnes ráno podařilo zapnout zpět 27 trafostanic, u posledních tří by se mělo napájení obnovit ještě během dneška. Varování meteorologů o špatných klimatických podmínkách platí až do soboty.
13:08
Statistika z moravskoslezského kraje - od včerejších 18:00 do dnešních 13:00 evidoval kraj na osm desítek zásahů profesionálních a dobrovolných hasičů. Tiskový mluvčí tamního hasičského sboru pro iDNES.cz uvedl, že zatím nemá žádné informace o zraněných.