Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bouře je pryč, hasiči odstraňují škody

  21:12aktualizováno  21:12
Střední Morava - Silná bouře, která se přehnala Olomouckem a Prostějovskem, skončila. Pokácela desítky stromů, vytloukla okna u domů, skácela i stožár s vysokým napětím. Řadu obcí postihly výpadky elektřiny. Policisté museli na mnohých místech uzavřít kvůli pokácených stromech silnice. Bouře si nevyžádala žádné zranění. Do obcí vyjeli hasiči a odstraňují následky prudkého větru a krup.Kvůli počasí se mohou evakuovat tábory

Na řece Vidnávce na Jesenicku vyhlásili záchranáři třetí povodňový stav. O možném nebezpečí informovali večer hasiči také obyvatele Bělkovic a Bohuňovic na
Olomoucku.

Podle dispečerů z Povodí Moravy bude hladina řek mírně stoupat ještě do pozdního večera, po půlnoci už čekají pokles.

Úplná tma v Litovli
Půlhodinovou smršť zažili lidé po 15. hodině například v Litovli na Olomoucku. "Najednou tady byla odpoledne úplná tma, to jsem tady v životě nezažil. Prudký vítr a déšť na půl hodiny zcela zatáhl oblohu. Stromy zřejmě popadaly i na elektrické dráty, neboť nesvítíme," řekl v 16 hodin místostarosta Litovle Blahoslav Papajk. Škodu zatím vedení obce nedokáže určit.

Podle operačního důstojníka olomoucké policie již na místě hasiči odstraňují všechny následky bouře. "Spadlo těch stromů dost, přehnala se tudy vichřice i s kroupami. Uzavřeli jsme i silnice mezi Litovlí a Uničovem, částečně také silnici mezi Mohelnicí a Olomoucí a z Chudobína na Konici," řekl policista. Blesk uhodil také přímo do sloupu v centru Olomouce na Masarykově třídě, nikoho však nezranil. Na Šumpersku a Jesenicku bouře nezpůsobila větší škody.

Spadlý stožár v Prostějově
Potíže mají také prostějovští hasiči. "Bouře vymlátila okna u některých rodinných domů, spadla hromada stromů, máme hlášené i spadané střechy. Všichni hasiči jsou v terénu," řekl operační důstojník prostějovských hasičů. "Máme tady popadané stromy na silnice i auta. Nejvíc přitom zasahujeme ve městě," dodal.

Prostějovští policisté upřesnili, že u Smržic na Prostějovsku také spadl stožár vysokého napětí. "O žádném zranění však nevíme. Museli jsme také uzavřít kvůli popadaným stromům silnici mezi Čelechovicemi na Hané a Kostelcem," dodal policista.

Obce a města bez elektřiny
Řada měst a vesnic Olomouckého kraje, přes něž se přehnala vlna bouřek, bude několik hodin bez elektrického proudu. Na Přerovsku nahlásili výpadky například z Radslavic, Čekyně, Kojetína. Bez proudu už je také část Přerova.

"Poruchu nám oznámili například obyvatelé ulice Růženy Stokláskové u hřbitova," řekla pracovnice přerovské pobočky Severomoravské energetiky. Obyvatelé postižených obcí budou muset na opravu vyčkat několik hodin. "Je to výpadek na vysokém napětí, proto budeme potřebovat minimálně dvě hodiny," vysvětlila.

Bez světla zůstal například i Uničov, Litovel, a část Olomouce. "Problémy jsou na celé severní Moravě. Teď po těch bouřkách je toho hodně," doplnila pracovnice přerovské elektrárny.

Druhé stupně na řece Bečvě
Druhý stupeň povodňové aktivity, tedy stav pohotovosti, vyhlásili na řece Bečvě po Hranicích také záchranáři v Přerově, kde hladina vody přesáhla už čtyři a půl metru. Velké škody zatím voda nenapáchala. Pracovníci Povodí Moravy uvedli, že hladina Bečvy na Přerovsku by měla klesnout. "Záleží však na počasí," podotkli.

"Povodňová komise, hasiči i starostové na Přerovsku jsou v pohotovosti. Nyní řeka kulminuje, ale v Beskydech, odkud se povodňová vlna šíří, již neprší a voda klesla. Předpokládáme proto, že během pěti hodin by měla jít voda i u nás dolů," řekl přednosta přerovského okresu Miloslav Přikryl.

Vodu musejí v kýblech vynášet obyvatelé tří domů v Polomu na Přerovsku. "V jednom domku mají lidé zhruba půl metru vody, v ostatních se voda dostala na dvory. Lidé již mají vynesené věci do vrchních pater, ale voda již pomalu klesá," řekla starostka obce.

V poledne Bečva stále stoupala
Druhý povodňový stupeň vyhlásili záchranáři také dnes dopoledne v Hranicích na Přerovsku, kde se řeka vylila a zaplavila tamní hřiště.

"Bečva stále stoupá. V Přerově, kde je první stupeň povodňové aktivity, je však řeka stále v korytě. Počítáme ale s tím, že i zde bude odpoledne vyhlášen druhý stupeň. Pro ten je důležité, aby voda přesáhla čtyři a půl metru. Před chvílí jsme zatím naměřili 4,22 metru," řekl v poledne operační důstojník přerovských hasičů.

Průtoky dalších potoků a řek na střední Moravě se i přes vydatné srážky zvýšily většinou jen mírně a zdaleka nedosahují ani prvního stupně povodňové aktivity.

Výrazněji vody přibylo jen ve Vsetínské a Rožnovské Bečvě, kde byl vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity. "Tam jde již hladina vody dolů," podotkl Radek Kaláb z Povodí Moravy.O více než 30 centimetrů za tři hodiny stoupla voda v řece Desné, ovšem do prvního povodňového je stále daleko.

AKTUÁLNĚ O STAVU ŘEK A POTOKŮ

On-line záplavy na Ostravsku
On-line povodeň na Zlínsku
O velké vodě na Ostravsku
Co se děje na Zlínsku
Situace v celé zemi

Meteorologové očekávají na Moravě a ve Slezsku vydatnější srážky i během dnešní noci. Vydatné srážky z noci na dnešek zvedly také hladiny některých toků v Moravskoslezském a Zlínském kraji.

"Informovali nás, že nespadne 40 až 50 milimetrů srážek, ale kolem dvaceti," uvedl ředitel olomouckého závodu Povodí Moravy Antonín Kurfürst. Vyvozuje z toho, že průtoky budou klesat jen mírně, případně ještě trochu stoupou.

Správci toků předpokládají, že v průběhu dne budou řeky v severozápadní částu střední Moravy poměrně klidné.

Aktuální informace o průtocích řek na střední Moravě na adrese: http://www.povodi.cz

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Únosci se chtěli s autobusem probít na Západ, pohraničníci ho rozstříleli

Únos autobusu v květnu 1978

Tři únosci s autobusem plným nezletilých rukojmích proti odhodlané komunistické pohraniční stráži. Přesně před...

Další z rubriky

Délku opravy ulic Praha příliš neřeší, při výběru firmy je hlavní cena

Oprava ulice Bělohorská

Trpělivost Pražanů cestujících MHD i individuálně auty otestovalo letos už několik dlouhodobých uzavírek důležitých...

Zákaz kouření v restauracích podporují po roce téměř tři čtvrtiny lidí

(Ilustrační snímek)

Podpora zákazu kouření v pohostinských zařízeních je rok po jeho zavedení 71 procent, zjistily společně agentura Ipsos...

Narodilo se jim dítě s Downovým syndromem, na příspěvek čekali měsíce

Anežka během hipoterapie.

Anežka se narodila s Downovým syndromem. Ve čtrnácti měsících neseděla, nelezla, ani se neplazila. Její rodiče tedy...

Najdete na iDNES.cz