Najednou byl pryč, říká matka, které bouře Florence vyrvala syna z náručí

  12:10aktualizováno  12:10
Hurikán Florence, který o víkendu udeřil na východní pobřeží USA, si vyžádal nejméně 32 lidských životů. Přeživší tragédie vyprávějí příběhy a podávají svědectví o tom, jak živel zasáhl do jejich života. Mezi nimi i mladá matka z města Charlotte, která při povodních ztratila syna. „Držela jsem ho za zápěstí, potom za ruku, prsty a nakonec ho vzala voda,” vypráví.

Navzdory aktuálnímu dění to vypadalo jako běžné nedělní ráno. Dvacetiletá Dazia Leeová od pátečního večera s napětím sledovala ohromující sílu hurikánu Florence, který se prohnal státy Severní a Jižní Karolína, kde se rozpoutal ničivý vítr a déšť doprovázený povodněmi. Kolem jejího domu na severovýchodě města Charlotte ale podle Leeové sotva pršelo. Rozhodla se tedy, že navštíví svou babičku ve městě Wadesboro, vzdáleném asi hodinu jízdy.

Fotogalerie

Svého ročního syna Kaidena posadila do auta a kolem sedmé hodiny večer vyrazila směrem na jih. Pro deník The Washington Post Leeová popsala, že silnice vypadaly normálně a kolem ní projížděla další auta. Když po chvíli sjela na okresní cestu a minula město New Salem, na krajích silnice se začaly objevovat výstražné oranžové barely. „Barely cestu neblokovaly, projela jsem kolem nich a pokračovala dál,” popisuje Leeová.

Po několika kilometrech jízdy se ale najednou kolem auta začal valit ohromující proud vody. Všude kolem byla tma a auto nezadržitelně klouzalo po mokré silnici. „Začali jsme se potápět a voda se hrnula dovnitř,” popisuje mladá žena momenty před katastrofou. Urychleně se natáhla pro syna a rozhodla se vylézt rozbitým oknem. V tu chvíli se jí ale noha zamotala do bezpečnostního pásu, který jí znemožnil cestu ven.

Žena neztrácela naději, potom přišla tragédie

„Voda byla hustá, plná bahna a špíny. Snažila jsem se dostat ven, v obličeji jsem měla větve a listí. Ústa se mi naplnila vodou a nic jsem neviděla,” líčí Leeová. Nejprve syna držela kolem hrudníku, po chvíli ho svírala už jen za předloktí. „Voda se valila ohromnou silou. Držela jsem ho za zápěstí, potom za ruku, nakonec jen prsty. Najednou byl pryč,” popisuje Leeová poslední okamžiky.

Když Leeovou druhý den v poledne propustili s lehčími zraněními z nemocnice, okamžitě se svými rodiči a sestrou zamířila zpátky na místo nehody. Neztrácela naději, že svého syna najde. „Doufala jsem, že ho zaslechnu, ale slyšela jsem jen proud vody. Volala jsem jeho jméno, ale neozval se,” popisuje Leeová. 

„Udělala jsem všechno, co jsem mohla. Od chvíle co se narodil, až do chvíle co jsem ho ztratila. Snažila jsem se ho chránit,” svěřila se reportérům. O naději, že svého syna znovu uvidí, ji nakonec připravila policie. Ta v pondělí večer objevila tělo jejího syna Kaidena zaklíněné pod vodou.

Silnice jsou neprůjezdné, půl milionu domácností je bez proudu

Navzdory tomu, že hurikán Florence o víkendu zeslábl na tropickou bouři, i v úterý se na východě Spojených států očekávaly silné deště. Americká média prozatím informovala o 32 obětech ve třech státech - Severní a Jižní Karolíně a Virginii. Mezi oběťmi jsou i další děti. Například sedmiměsíční batole zemřelo se svou matkou v přímořském městě Wilmington v Severní Karolíně, když na jejich dům spadl strom.

Řádění hurikánu Florence nepřežilo už 18 lidí, to nejhorší má teprve přijít

Ve státech Severní a Jižní Karolína zůstává podle televize CBS na půl milionu domácností a podniků bez proudu. V Severní Karolíně nefunguje pětina čerpacích stanic. Hladiny řek v oblasti stále stoupají, některé toky dosahují výše kolem sedmi metrů. Mnoho silnic je neprůjezdných.

Bouře Florence, kterou nyní provází vítr o rychlosti asi 40 kilometrů za hodinu, se přesouvá na severovýchod USA, kam má podle meteorologů přinést vydatné deště. Ve středu by měla tato cyklona americkou pevninou opustit. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Budovou Švédské akademie, která řeší korupční skandál, otřásl výbuch

Zloději ve Švédsku ukradli z katedrály královské klenoty. (31. července 2018)

V budově v centru Stockholmu, která podle médií patří instituci udělující Nobelovy ceny za literaturu, se nad ránem...

To radši zemřeme. Migranti odmítají vystoupit z lodi na pobřeží Libye

Migranti ze severní Afriky odmítají vystoupit z lodi kotvící v libyjské...

Přes sedmdesát běženců z Afriky už devátý den odmítá opustit loď, která je vyzvedla ze Středozemního moře a odvezla do...

Vojenský zběh z KLDR je syn generála, loajalitu ke Kimovi necítí

Jihokorejští vojáci na hranicích s KLDR (3. ledna 2018)

Mladá generace v Severní Koreji necítí žádnou loajalitu k vůdci Kim Čong-unovi. Japonskému listu Sankei šimbun to řekl...

Najdete na iDNES.cz