Zchátralé paneláky obce raději bourají. (Ilustrační foto)

Zchátralé paneláky obce raději bourají. (Ilustrační foto) | foto: Jan Vraný, JV Press

Radnice nechtějí ghetta pro sociálně slabé. Paneláky raději bourají

  • 319
Města, kterým hrozí, že jejich prázdné domy koupí spekulanti a nastěhují do nich sociálně slabé, přicházejí s radikálním řešením. Budovy neprodají, ale raději zbourají. Je to zcela nový způsob, jak se radnice brání lukrativnímu byznysu s chudobou, kdy stát jen loni vyplatil na příspěvcích na bydlení 12,3 miliardy korun.

Prvním příkladem je Vimperk na jihu Čech nebo Krupka u Teplic na severu. Obě města mají spoustu zkušeností, jaké problémy s veřejným pořádkem nebo prostitucí v ghettech jsou. Proto nová nechtějí.

Vimperk má prázdné dva domy, kde bydleli sociálně slabí a které uvažoval prodat, protože oprava jen jednoho z nich s dvanácti byty by vyšla na deset milionů korun. Zbourat oba pak na tři miliony.

„Byla obava, kdo by to koupil a jaké by měl záměry. Proto je jistější je zbourat,“ vysvětluje rozhodnutí městských zastupitelů vedoucí hospodářského a bytového odboru Martin Kalous.

Byty jsou dnes zlatý důl. Dříve stát přispíval dávkami na bydlení „na hlavu“, dnes podle výše nájemného ve smlouvách.

„Nedávno nám jeden muž poslal e-mail, že od nás chce pro svého klienta koupit 150 bytů,“ popisuje Josef Snížek, předseda bytového družstva, které vlastní dva prázdné paneláky na krupském sídlišti Horní Maršov. A chce je bourat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue