Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bouchání do stolu není pro mne, řekl v rozhovoru nový prezident Chorvatska

  18:01aktualizováno  18:01
Humanista a hudební skladatel, takový je nový chorvatský prezident Ivo Josipovič. Dvaapadesátiletý sociální demokrat si v lednu získal hlasy voličů závazkem, že bude bojovat proti korupci a Chorvatsko dovede do EU v roce 2012. Je třeba zkvalitnit práci policie a soudů, řekl v rozhovoru s předsedou České Besedy Záhřebského kraje Franjo Vondračkem.

Chorvatský prezident Ivo Josipovič | foto: foto: úřad chorvatského prezidenta

Pane prezidente, jste humanista, hudební skladatel. Připomínáte mi českého prezidenta Václava Havla a trochu i prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, který byl podobně jako vy univerzitním profesorem. Stejně jako on prosazujete "politiku malých kroků". Lze to porovnat? Myslíte si, že před Chorvatskem může být takové období, jako v Československu za vlády Masaryka?

Má kampaň i vítězství byly založeny na myšlence, že národ má už dost politiků, kteří řvou a bouchají pěstí do stolu. Můj temperament je jiný. Problémy rozpoznávám a řeším klidně. Část veřejnosti mne kritizovala, že nejsem dost agresivní. Ale ukázalo se, že jsem měl pravdu. Lidé chtějí někoho, kdo bude seriózně a vytrvale pracovat a kdo bude mít výsledky.

Je ale přehnané srovnávat mne s Masarykem. V každém případě je jasné, že česka kultura a politika Chorvatsko ovlivňovala. Mnozí známí Chorvaté studovali v Praze a vybudovali tzv. "českou školu". Například Stjepan Radič, Vice Grubišič, umělci jako Vlaho Bukovac, který přednášel na pražské univerzitě, politik Franjo Supilo, který ve vyhnanství spolupracoval s Masarykem. Dokonce roku 1911 studenti ze Splitu a Prahy založili fotbalový klub "Hajduk".

Vaši předvolební kampaň jste zaměřil na boj proti korupci. Co konkrétně chcete dělat, aby se tento nešvar přinejmenším eliminoval?

Je třeba zkvalitnit práci policie a soudů. Ale ještě důležitější je mít politickou vůli bojovat proti korupci. Dnešní premiérka Jadranka Kosorova není proti vyšetřování i vysoce postavených lidí. To je dobré znamení a proto věřím, že budeme bojovat proti korupci společně. Právo ve státě musí fungovat. Mým úkolem i úkolem premiérky je to umožnit.

Věřím, že jsme konečně na cestě k dobré a kvalitní politice. Chci zatlačit na ingerenci také ve zpravodajských službách a budu žádat, aby byla tvrdě sankcionována především ta korupce a zločinnost, jež ohrožují bezpečnost státu.

Chorvatsko celkem dobře spolupracuje se sousedními zeměmi, ale zahraniční prioritou je nyní vstup do EU. Kdy se to má uskutečnit a co vy osobně můžete udělat, aby se tyto procesy urychlily?

Vztahy jak se sousedními státy tak s EU jsou prioritou. Vzájemná spolupráce je důležitá pro naši bezpečnost i pro zmíněný boj s korupcí a zločinností. Už proto, že na tyto země je orientováno také naše hospodářství. Z těchto zemí přijíždějí turisté, kteří jsou pro Chorvatsko ekonomicky velmi důležití. Hned na začátku svého působení se proto chystám navštívit instituce EU. A věřím, že nám s integrací pomůže jak nynější český premiér Fischer, tak i bývalí premiéři Paroubek a Topolánek.

Prosazujete otevřenou politiku i hospodářství. Jakou spolupráci očekáváte se sousedy? Se Slovinskem jsou tu nevyjasněné některé hraniční otázky, mezi námi a Srbskem padla válečná obvinění, ale jsou tu i jiné problémy. A konečně s Bosnou a Hercegovinou si potřebujeme vyjasnit některá národnostní specifika této země.

Myslím, že chorvatský volič ukázal svou evropskou orientaci. Všem je jasné, že moje politika je v souladu s moderní evropskou politikou. Všechny otázky se mohou řešit klidnou cestou a uvidíme, zda to půjde bilaterálně nebo multilaterálně. Už se plánují některé regionální konference.

Pro mne je důležité vědět, že máme sice historické zkušenosti z minulého období špatné, ale zároveň i dobré. Máme také mnoho společného. Stabilita a kvalitní vzájemné vztahy jsou základem bezpečnosti všech zemí v oblasti a jsou i předpokladem dobrých ekonomických vztahů. Máme kompatibilní trhy, což je podmínka nejenom vzájemného obchodu, ale i společného vstupu na jiné zahraniční trhy.

Příslušníci české menšiny v Chorvatsku se zúčastnili boje za svobodu Chorvatska jak ve II. světové válce, tak i v poslední válce, v níž mnozí padli. Jak se vy díváte na roli české menšiny a její aktivity v Chorvatsku?

Za druhé světové války byla v oblasti Slavonie založena československá brigáda, v níž působili převážně Češi. Pomohli tomu, že jsme stáli na straně protifašistického odboje. A Češi byli na správné straně i během války v 90. letech. Sám jsem dnes členem České besedy Záhřebského kraje (tyto besedy v Chorvatsku podporují udržování jazyka i tradic, pozn. aut.). Češi jsou organizováni v besedách a ve Svazu Čechů v Chorvatsku. Mají základní školu a gymnázium v Daruvaru a na několika dalších školách se vyučuje čeština.

Do Chorvatska v minulosti přišlo mnoho intelektuálů, řemeslníků a obchodníků z Čech i Moravy. Například František Pokorný založil podnik, z něhož vyrostl dnešní známý "Badel", nebo Gustav Janaček, který je považován za zakladatele chorvatského farmaceutického průmyslu. Z jeho bývalého podniku vyrostla známá firma Pliva. Byl také prvním, kdo popularizoval krásy Plitvických jezer.

Baťa pak založil továrnu obuvi "Borovo" u Vukovaru, Tivar textilní továrnu "Varteks" ve Varaždinu atd. V Daruvaru byl první pivovar v Chorvatsku, kde působilo mnoho příslušníků českého národa.

V Chorvatsku jsou známí a hodně čtení čeští spisovatelé Hašek, Čapek, ale také Kundera nebo Hrabal. Mnozí Chorvaté studovali na pražské FAMU. Češi také budovali náš turistický průmysl, například lázně Kupari u Dubrovníku nebo léčebné terapie v Crikvenici. Mimochodem, první lékařkou na ostrově Krk byla Češka, Zdenka Čermáková.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Katalánský parlament zvolil nového předsedu, je jím separatista Torrent

Poslanci katalánského parlamentu jako svého předsedu zvolili separatistického...

Na úvod ustavující schůze katalánského parlamentu, který vzešel z prosincových předčasných voleb, dnes poslanci jako...

SPD se vzpírá koalici s Merkelovou, Schulzovi vytýká přílišné ústupky

V Berlíně začaly sondovací rozhovory o nové vládě mezi konzervativní unií...

Jen co minulý týden v berlínském sídle socialistů (SPD) skončily sondovací rozhovory mezi nimi a konzervativní unií...

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Najdete na iDNES.cz