Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Boss Mrázek chodil na Úřad vlády za Šloufem

  4:15aktualizováno  4:15
Zavražděný boss českého podsvětí František Mrázek chodil v letech 1998 až 2002 přímo na Úřad vlády. Scházel se tam s Miroslavem Šloufem, šéfporadcem premiéra Miloše Zemana. MF DNES to zjistila z odposlechů, které tehdy pořídila policie a které se po Mrázkově vraždě opětovně zkoumaly.
Kmotra podsvětí Mrázka zastřelil nájemný vrah 25. ledna 2006. Střelce ani objednavatele policie nenašla.

Kmotra podsvětí Mrázka zastřelil nájemný vrah 25. ledna 2006. Střelce ani objednavatele policie nenašla. | foto: Archiv rodiny

Šlouf to nyní v rozhovoru pro MF DNES potvrdil a vůbec poprvé se ke kontaktům s Mrázkem veřejně přiznal.

"Znal jsem ho asi od roku 1996. Nad některými informacemi, které mi přinesl, jsem se velmi zamýšlel," řekl. A přiznal, že Mrázek dodal Úřadu vlády třeba informace z bankovních kruhů, které pak měly vliv na privatizaci Komerční banky a České spořitelny.

Mrázek byl podezříván ze zorganizování tří vražd a z podílu na tunelování bank. Šlouf však říká, že o tom nevěděl. Tehdejší premiér Zeman vysvětluje, že o kontaktech Šloufa a Mrázka také nic netušil.

"Když jsem byl ve funkci, nic mi o tom (Šlouf) neříkal. A jméno Mrázka v mém okruhu nepadlo," řekl Zeman. Z telefonních odposlechů je patrné, jak blízko měl Mrázek k Úřadu vlády. Policisté jejich hovor poprvé nahráli 16. listopadu 1999.

Mrázek: "Ahoj. Chci se jen zeptat, jak dopadla úvěrová komise?"
Šlouf: "Jsem nyní na vládě. Ozvu se později."

Ve středu 1. prosince 1999 volal Mrázek opět Šloufovi, ale tentokrát to zvedla jeho sekretářka.

"Potřeboval bych mluvit s náčelníkem," řekl Mrázek. Sekretářka bleskurychle pochopila, kdo volá, a tak Šloufa hned sehnala.
Mrázek: "Ahoj Mirku, mám pro tebe ty dva životopisy."
Šlouf: "Zítra tu nebudu. Nech to v obálce u Zdeňka (Zdeněk Vystoupil – také poradce na Úřadu vlády)."

Mrázek se tehdy snažil přes Šloufa prosadit své zájmy ve státních zakázkách nebo doporučit "své lidi" do vysokých pozic ve státní správě. Policie zachytila, jak Mrázek připravuje pro Šloufa dokonce návrhy na obsazení postů šéfů protikorupční policie a tajné služby BIS.

"Mám postavené dobré tváře," říkal Mrázek. Premiér Miloš Zeman se krátce po svém nástupu chystal k razantním změnám v bezpečnostních složkách státu. Přestože mu šlo hlavně o výměnu ředitele protikorupční policie Evžena Šírka, chtěl se zaměřit i na změny v tajné službě BIS.

V pátek 3. prosince 1999 zachytila policie odposlech, v němž Mrázek Šloufovi navrhoval kandidáta na šéfa protikorupční policie a také na ředitele tajné služby.

Mrázek: "Mirku, uvidíme se v pondělí. Už mám všechno nachystané. Mám postavené dobré tváře."
Šlouf: "Až zjistím, že se hodně shodují, tak hned začnu konat. Čím dřív, tím líp."
Mrázek: "Mám dobrýho kormidelníka na ten úřad na tři písmena (BIS - tajná služba)."
Šlouf: "Tam je ten tlak zatím menší, ale i tak je to výborný. Na ty čtyři písmena (SPOK – protikorupční policie) je větší zájem. Myslím ty čtyři písmena, tu ekonomiku."
Mrázek: "Tak to je super tvář. Míra (Šlouf) bude spokojen."

Jména kandidátů, které Mrázek navrhoval, se detektivové nedozvěděli. O klíčových věcech se sledovaní bavili až při osobním jednání.

Když MF DNES nyní Šloufovi citovala jeho autentická slova z odposlechů, "snažil se vysvětlit", že o personálních otázkách ve státní správě se s Mrázkem po telefonu určitě nebavil.

"Nevylučuji, že jsme se o něčem takovém bavili v hospodě nebo v kanceláři. Ale po telefonu? Určitě ne," tvrdí Šlouf. Jindy Mrázek Šloufa podle odposlechnutých hovorů informoval třeba i o aktivitách jeho konkurentů.

Šlouf a Zeman neměli rádi tehdejší místopředsedkyni ČSSD a místopředsedkyni Sněmovny Petru Buzkovou. Mrázek se občas zavděčil Šloufovi postřehy i o této političce.

"Je to banda otrapů"
Ve středu 28. prosince 1999 volal Mrázek Šloufovi.

Mrázek: "Ještě jsem ti zapomněl říct, že v restauraci U Zlaté hrušky byla minulý týden večeře. Byla tam ta s velkejma k.... (Mrázek použil přisprostlé slovo) od vás (Petra Buzková), Struž, Bakalář (přezdívka pro podnikatele Zdeňka Bakalu) a manžel tý k.... (bankéř Josef Kotrba). To jen abys věděl."
Šlouf: "To jsem nevěděl. Díky."

Byznysmen Bakala byl pro Mrázkovu skupinu tvrdý oříšek. Už několikrát se mu stalo, že ho Bakala předstihl a získal nějakou lukrativní zakázku. A to Mrázka štvalo. Stejně jako štvalo Šloufa, že se část jeho strany, zejména jím nenáviděná Buzková, stává přívrženkyní Bakaly. V tom si Mrázek a Šlouf rozuměli.

Z odposlechů je patrné, že Šlouf patřil ke špičkovým kontaktům Františka Mrázka. Mrázek na něj byl velmi milý a většinou i zdvořilý.

Několikrát se však stalo, že Šlouf nezvedl Mrázkovi telefon. To když byl zaneprázdněn svou předvolební kampaní nebo když objížděl stranické konference. Když byl Mrázek naštvaný a popisoval svým obchodním partnerům, jak nemůže Šloufa sehnat, použil i tvrdá slova.

Mrázek tušil, že by mohl být odposloucháván. Proto často používal přezdívky. Šloufa měl zakódovaného jako "Vodníka" nebo "Panděráka". (Miloši Zemanovi říkali třeba "Mlha" nebo "Becherovka".)

V neděli 2. dubna 2000 policisté zachytili, jak se Mrázek nemůže dovolat Šloufovi. Ten byl na Ostravsku na stranické akci. Mrázek si pak jednomu svému známému povzdechl, jak jsou politici nespolehliví.

Mrázek: "Vodníka (Šloufa) budu volat v pondělí ráno. Teď je úplně na šrot. Vrací se z Ostravy. Je zbouranej, plete páté přes deváté. Je to taková banda otrapů. Katastrofa!"

Policie odposlouchávala Mrázka proto, že vyšetřovala podezření, že byl spojen s pokusem zavraždit mecenáše ČSSD Ivana Lhotského. Kauza byla nakonec odložena. Stejně tak byly uloženy do šuplíku i všechny zjištěné poznatky o tom, jak organizovaný zločin prorostl do státní správy a politiky.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Najdete na iDNES.cz