Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Boss mafie nevraždil, řekl soud

  18:06aktualizováno  18:06
B r a t i s l a v a - Ve slovenském procesu desetiletí padlo další rozhodnutí. Krajský soud v Bánské Bystrici zprostil bosse slovenského podsvětí Mikuláše Černáka obžaloby z vraždy polského podnikatele Gregorze Szymaneka a braní rukojmí. Uznal ho ale vinným z nelegálního dovozu luxusního BMW a terénní toyoty. Vliv na výši trestu to však nemělo. Černák si už totiž odpykává osm a půl roku vězení za dvojnásobné vydírání. Za sebou má čtyři roky.

Prokurátorka se odvolala proti rozhodnutí soudu odvolala a případ tím poslala opět k Nejvyššímu soudu.

Bánskobystrický soud neuznal jako důkaz záznam rozhovoru mezi obhájcem a jediným žijícím svědkem vraždy Alexanderem H.. Obhájce v něm nabízí svědkovi peníze za to, že popře, že vraždil Černák. Slovenské zákony podle soudu nedovolují poslouchat rozhovory mezi obhájcem a jeho klientem.

Na základě záznamu byl přitom Černák už dříve odsouzen k patnácti letům vězení. Nejvyšší soud ale v únoru případ vrátil k došetření, protože mu důkazy nestačily. Krajský soud podle něj ani neprověřil výpověď soudního znalce a rozporné tvrzení Szymanekovy manželky. 

Korunní svědek skončil ve vazbě
Začátkem února před senátem Nejvyššího soudu změnil Alexander H. svoji výpověď a označil za vraha Poláka Gregora Szymaneka Štefana Fabiána. Předtím však již třikrát označil za Polákova vraha Mikuláše Černáka. Svědek také požádal o zrušení instituce ochrany svědka. Vyšetřovatel ho poté okamžitě vzal do cely předběžného zadržení a obvinil ho z křivé výpovědi.

V cele předběžného zadržení skončil i svědkův právní zástupce Štefan J., který je obviněný z návodu na trestný čin křivé výpovědi a z nadržování.

Policie: Advokát naváděl svědka ke křivé výpovědi
Šéf sekce vyšetřování ministerstva vnitra Jaroslav Ivor informoval, že policie má záznam z rozhovoru mezi Alexadrem H. a Štefanem J., kde advokát naváděl chráněného svědka ke změně výpovědi o vraždě Poláka Szymaneka.

Ve videozáznamu, který má policie, navrhuje advokát, aby korunní svědek vyhlásil, že Szymaneka nezavraždil Černák. Za tuto výpověď může požadovat podle slov advokáta od lidí, kterým pomůže vyhnout se stíhaní, sumu minimálně 10 milionů korun. Alexadr H. s tímto návrhem souhlasil.

Svědek s vidinou tučné odměny změnil výpověď
Krátce po tomto rozhovoru svědek zaslal na Nejvyšší soud dopis, ve kterém avizuje změnu výpovědi. U Nejvyššího soudu pak skutečně vypovídal ve prospěch Mikuláše Černáka.

Štefan J. vyšetrovatelovi na svojí obranu řekl jen to, že se nepamatuje na rozhovor s chráněným svědkem. 

Soud zmírnil trest pro bosse slovenské mafie
V únoru Nejvyšší soud z části vyhověl odvolání bosse podsvětí Mikuláše Černáka a dalších obžalovaných. Před rokem Krajský soud v Bánské Bystrici Černáka odsoudil za několikanásobné vydírání, braní rukojmích a vraždy na patnáct let do vězení.

Nejvyšší soud odsoudil Černáka pouze za vydírání a zmírnil mu trest na osm a půl roku. Odvolací soud zmírnil tresty i ostatním obžalovaným. Právničku Darinu Kučerovou a jejího manžela, bývalého policistu, Pavla Kučeru uznal definitivně nevinnými. Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu se odvolat nelze.

Mikuláš Černák před Krajským soudem v Banské Bystrici, který ho zprostil obžaloby z vraždy polského podnikate Grzegora Szymaneka, 5. října 2001

Autor:


Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Schizofrenik dostal za vraždu dvou bratrů ústavní léčbu, byl nepříčetný

Dům v Žižkově ulici v Počátkách na Pelhřimovsku, kde se neštěstí odehrálo (1....

Táborský soud nařídil sedmadvacetiletému Pavlu Tesařovi, který v Počátkách na Pelhřimovsku zavraždil své dva...

Muž obviněný z vraždy spáchal i pět loupeží, usvědčilo ho porovnání DNA

(Ilustrační snímek)

Muž obviněný z loňské vraždy ve Dvoře Králové nad Labem se přiznal k pěti ozbrojeným loupežím z let 2007 až 2014....

Muž chtěl v Novém Bydžově znásilnit ženu, policie ho rychle dopadla

(Ilustrační snímek)

Policisté dopadli během dne násilníka, který se pokusil v úterý znásilnit ženu blízko jejího bydliště v Novém Bydžově....

Najdete na iDNES.cz