Bosna se drolí, národní tenze sílí. Země zůstává rozdělena podle etnického klíče

  18:26aktualizováno  18:26
Více než dvě desítky let od zničujících válek zůstává Bosna a Hercegovina místem, kde čas nic nevyléčil. Chudou zemi opustily desítky tisíc mladých lidí, bez práce je pětina obyvatel. Etnické konflikty mezi Srby, Chorvaty a Bosňany, které si v první polovině devadesátých let vyžádaly přes 100 tisíc mrtvých, žijí dál.

Prezident bosenské Republiky srbské Milorad Dodik během svého projevu ve Višegradu. (28. června 2014) | foto: Reuters

Nedělní volby tříčlenného předsednictva, kolektivního vedení státu, v Bosně pocit rozdělení jenom prohloubily.

U voličů zabodoval dosavadní bosenskosrbský prezident Milorad Dodik, známý svou proruskou orientací a nepokrytou snahou oddělit srbskou republiku od zbytku Bosny. V předsednictvu ho doplní Chorvat Željko Komšič a Bosňan Šefik Džaferovič.

Rovněž v souběžných parlamentních volbách zvítězily nacionalisticky orientované strany. „Hlavní političtí lídři vzájemně soupeří a zvýrazňují jen zájem svých lidí a své entity,“ říká Franjo Sarčevič, bosenský novinář z webu Prometej.

Každý si hlídá své zájmy

Rozdělení Bosny na dvě entity vychází z Daytonských mírových dohod z roku 1995. Republika srbská, stejně jako bosensko-chorvatská federace, mají rozsáhlou autonomii. Obě se navíc dělí o Brčko, úzký koridor u chorvatských hranic.

Fotogalerie

Komplikované uspořádání vytváří početné parlamenty a ministerstva, kde je jakákoli shoda na federální úrovni jen těžce dosažitelná. Tříapůlmilionová země zůstává rozdělená podle etnického klíče a utápí se v nacionalistických sentimentech.

Podle Milorada Dodika se ale tento model přežil a pro Srby, sevřené v tomto státním útvaru, by byla nejlepší samostatnost.

„Daytonské dohody byly regionu vnucené, proto se většina Srbů, ale ani Chorvatů, neztotožňuje se současnou Bosnou,“ uvedl Dodik.

Bosenskosrbský politik hledal pro své představy podporu v zahraničí. V Soči se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem, zajel i do Bělehradu za prezidentem Aleksandrem Vučičem. „Mojí hlavní prioritou je zájem Srbů,“ reagoval teď Dodik na své vítězství v bosenskosrbské baště Banja Luce.

Co bude dál? Velmi reálně se rýsuje scénář, podle něhož se bosenští Srbové neshodnou se svými partnery na potřebných reformách ani na zformování federálního parlamentu.

Z výsledku může mít radost Rusko, které si na Balkáně hlídá své strategické zájmy. Vítězství Dodika, který odmítá směřování regionu do Evropské unie i NATO, jenom vítá.

Moskva ale není jediná, kdo se o Bosnu zajímá. Zatímco Spojené státy a Brusel se o neklidný region trochu přestaly starat, na scénu se vrací Turecko, které se rozpomnělo na svou balkánskou imperiální minulost.

Zájem Ankary i Moskvy

V květnu, pouhý měsíc před tureckými volbami, přijel muslimské souvěrce v Sarajevu pozdravit autoritativní turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Stejně tak jako Moskva opečovává vazby na bosenské ortodoxní křesťany, Ankara sype peníze do výstavby nových mešit a muslimských náboženských škol.

„Rusové i Turci vstoupili do Bosny dveřmi, kterými Západ odešel a nechal je otevřené,“ uvedl analytik Roland Gjoni, který se specializuje na Balkán.

Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

V USA obvinili ruskou účetní z ovlivňování kongresových voleb

Washingtonský Kapitol, sídlo amerického Kongresu

Americké úřady obvinily Rusku žijící v Petrohradu ze spiknutí s cílem vměšovat se do politického systému USA a ovlivnit...

Turecko má důkazy v kauze saúdského novináře, nahrávku nikomu nedá

Turecká policie prohledala saúdskoarabský konzulát i v rezidenci konzula (19....

Turecko má důkazy v kauze zmizení novináře Džamála Chášukdžího ze saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu, uvedl v pátek...

Spojené státy poprvé prošetří masové sexuální zneužívání dětí kněžími

Ilustrační snímek.

Ministerstvo spravedlnosti USA otevřelo vyšetřování sexuálního zneužívání mladistvých a dětí kněžími v Pennsylvánii....Najdete na iDNES.cz