Letadlo s Ratko Mladičem odlétá z Bělehradu do Rotterdamu, odkud poputuje bývalý bosenskosrbský generál do Haagu. (31. května 2011)

Letadlo s Ratko Mladičem odlétá z Bělehradu do Rotterdamu, odkud poputuje bývalý bosenskosrbský generál do Haagu. (31. května 2011) | foto: AP

"Bosenský řezník" odletěl do Haagu, soud Mladičovo odvolání zamítl

  • 67
Někdejší bosenskosrbský generál Ratko Mladič odletěl do Haagu, kde stane před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii. Stalo se tak poté, co mu srbský soud zamítl odvolání proti jeho vydání k ICTY, kde ho čekají obvinění z válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a genocidy.

Zamítnutím Mladičova odvolání tak byly splněny všechny podmínky pro jeho vydání do Haagu a transfer bývalého generála záležel už jen na podpisu srbské ministryně spravedlnosti. Ta na sebe nenechala dlouho čekat. Listinu k extradici podepsala pár hodin po rozhodnutí soudu.

"Srbsko nechce být útočištěm těm, kteří se dopustili válečných zločinů," řekla ministryně Snežana Malovičová a oznámila, že Mladič už odletěl. "Srbsko splnilo vydáním Mladiče haagskému tribunálu své mezinárodní a morální závazky. Prokázali jsme, že držíme slovo," uvedla s tím, že policie vede vyšetřování proti těm, kteří Mladičovi pomáhali při útěku a skrývali ho.

Bělehradskou dálnicí míří k letišti kolona s Mladičem. Ten by měl být v bílém voze.

Jeho transfer na letiště a posléze odlet do Haagu provázela vysoká bezpečnostní opatření. Srbský státní návladní pro válečné zločiny Vladimir Vukčevič už předem avizoval, že čas odjezdu Mladiče do Haagu bude utajen.

Odpoledne se ale zvýšila bezpečnost kolem soudní síně a policie uzavřela trasu na bělehradské letiště, informovaly srbské zpravodajské servery. Poté vyjela od soudní síně první kolona vozidel, již pak následovaly ještě nejméně tři. Měly zmást případné Mladičovy přívržence, kteří by ho chtěli cestou osvobodit.

Cesta před Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii v Haagu (ICTY) vedla pro Ratka Mladiče přes Rotterdam, kde s ním vládní letoun přistál krátce před dvacátou hodinou místního času. Pak někdejší generál zamířil do věznice Scheveningen, která patří ICTY.

Mladič se ještě stihl podívat k hrobu své dcery

ICTY Mladiče viní z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů, jichž se měl dopustit během války v Bosně v letech 1992 až 1995. Mladič všechna obvinění odmítá a jeho právní zástupce tvrdí, že zdravotní stav exgenerála znemožňuje, aby byl do Haagu vydán a tam souzen.

Samotka s počítačem a televizí

Podívejte se na celu pro Mladiče

Obhajoba v odvolání o vydání Mladiče do Haagu argumentovala tvrzením, že exgenerál není ani fyzicky, ani duševně s to stanout před soudem. Odvolání protahovala a bělehradský soud ho obdržel teprve v úterý ráno, zamítnutí mu tedy trvalo jen několik hodin.

Devětašedesátiletý Mladič svůj zřejmě poslední den v Srbsku nestrávil celý ve vazební cele. Bezpečnostní složky ho za přísných bezpečnostních opatření odvezly na bělehradský hřbitov, kde spočívá jeho dcera. Ta spáchala sebevraždu během krvavé bosenské války. Někdejší generál položil na její hrob svíci a kytici bílých květů s rudou růží uprostřed (více o výpravě Mladiče na hřbitov za dcerou zde).

INFOGRAFIKA - Ratko Mladič


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video