Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bosch: protest proti odborům jsme neorganizovali

  15:24aktualizováno  15:24
Jihlava - Jednoznačně odmítavé stanovisko zaujal generální ředitel firmy Bosch v Jihlavě Heiner Hillmann vůči názoru odborového svazu Kovo k tomu, že on a jeho spolupracovníci měli organizovat pondělní masivní protest zaměstnanců proti vzniku odborů v tomto významném podniku.

Ředitel pouze potvrdil, že firma poskytla bezplatnou dopravu těm, co se chtěli schůze v Domě kultury odborů zúčastnit. Umožnil i dočasné opuštění pracoviště zaměstnancům, kteří v té době byli ve směně. "Řekl jsem jim: jeďte tam, jde o vás, tak si to vyslechněte. Povolil jsem jim proto i opustit pracoviště," řekl Heiner Hillmann. Uvedl také, že nevěděl o tom, že spolupracovníci tří odborových zakladatelů zorganizovali petici proti založení odborů ve firmě. Dále zrekapituloval vývoj firmy od jejího založení v Jihlavě a záměry, které plánují v blízké budoucnosti. Vysvětlil také dlouhodobý postup firmy vůči zaměstnancům. Mimo jiné si váží toho, že její přístup dokážou zaměstnanci ocenit. "Například průměrný plat v naší firmě je 18 090 korun," dodal Hillmann.

BOSCH DIESEL

Podle firemních zdrojů německá společnost Bosch Diesel, sídlící v Jihlavě, zvýšila od začátku letošního roku počet svých zaměstnanců o devět set na současných tři tisíce lidí. Do konce roku 2001 chce firma zaměstnat ještě dalších pět set pracovníků. V příštím roce pak společnost plánuje, že počet jejích zaměstnanců překročí čtyři tisíce, a i v dalších letech očekává nárůst zaměstnanosti. Firma má ve vlastní evidenci asi tisíc žádostí o zaměstnání, od dělnických až po technické. Větší část tvoří ale dělnické profese všech oborů. Firma však pociťuje nedostatek strojírenských a technických specialistů. Z tohoto důvodu požádala jihlavský úřad práce o rekvalifikační kurzy, od kterých si slibuje, že dostane přeškolené zaměstnance právě v nedostatkových oborech. Bosch Diesel letos v Jihlavě uvádí na ploše téměř 34.000 metrů čtverečních do provozu nový závod na výrobu vysokotlakých čerpadel. Další halu o polovičních rozměrech by firma měla začít stavět ihned po získání stavebního povolení. Celkově Bosch Diesel plánuje v Jihlavě letos proinvestovat okolo 250 milionů marek.
"Písemnou formou máme zdokumentováno, že ty autobusy byly objednány na manifestaci proti založení odborů," uvedl vedoucí metodického pracoviště odborového svazu Kovo v Jihlavě Bohuslav Svoboda. Už před pondělním zasedáním se z různých telefonátů dozvěděl, že se připravuje příjezd lidí, kteří mají za úkol nepřipustit vznik odborové organizace. "Přesto jsme tu ustavující členskou schůzi chtěli uskutečnit a vysvětlit svá stanoviska. K tomu ale bohužel nedošlo," doplnil Svoboda.

Ze tří zaměstnanců firmy Bosch, kteří usilovali o vznik odborové organizace, chodí momentálně do práce jen jeden. "Další je už čtrnáct dní v pracovní neschopnosti, a přesto se pondělní schůze zúčastnil. Ten třetí má už od pondělí dvě neomluvené absence v zaměstnání," sdělila Monika Marešová, pracovnice pro styk s veřejností podniku Bosch.

"Potvrzuji, že do zaměstnání chodí momentálně jen jeden z nich. Ten, co je nemocný už dva týdny, měl v době konání schůze vycházky. Poslední z nich je už od té schůze práce neschopen, jeho zdravotní potíže mají s pondělním zasedáním souvislost," reagoval odborový vedoucí Svoboda. Podle něj se všichni tři z pochopitelných důvodů obávají o svoji bezpečnost.

V pondělí chtěli tři zaměstnanci továrny Bosch založit odborovou organizaci u největšího zaměstnavatele v Jihlavě. Ve firmě pracují několik měsíců, nikdo z nich déle než rok. Jako místo si vybrali Dům kultury odborů. Firma poskytla zaměstnancům zdarma dopravu na ustavující schůzi. Spolupracovníci organizátorů se od jejich akce distancovali peticí proti založení odborů.

Tři zakladatelé ani zástupci odborového svazu Kovo, kteří s nimi spolupracovali, se na schůzi nedostali ke slovu. Byli vypískáni a vystaveni létajícím vejcím, někteří museli čelit fyzickým útokům. Odpůrci založení argumentovali spokojeností se zaměstnaneckou politikou firmy a obavou o ztrátu sociálních výhod.

Generální ředitel firmy Bosch Heiner Hillmann na čtvrteční tiskové konferenci

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Základy domů zase pomalu mizí ve Vranovské přehradě, ukázal dron

Na dně Vranovské přehrady se ukrývají základy opuštěné vesnice Bítov

Velké sucho na Znojemsku loni na podzim odhalilo základy domů zatopené vesnice Bítov, které jsou jinak ukryty na dně...

Zeman a dalších šest klíčníků vyzvedli české korunovační klenoty

Prezident Miloš Zeman během vyzvedávání korunovačních klenotů v katedrále sv....

Klíčníci v pondělí odemkli v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu, odkud vyzvedli korunovační klenoty. Pro veřejnost...

Sníh komplikuje dopravu, v Harrachově uzavřeli pro kamiony hraniční přechod

Sníh komplikuje i dopravu v Karlovarském kraji. Silnici I/13 u obce Damice...

V noci na úterý dorazilo do Čech sněžení. Nejvíce sněžilo v kraji Karlovarském a na jihozápadě kraje Ústeckého, kde...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz