Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odvolaný velvyslanec Borůvka: Trestají mě za soukromé projevy manželky

  12:00aktualizováno  12:00
Odvolaný velvyslanec Karel Borůvka je přesvědčen, že jeho konec na ambasádě ve Švýcarsku je neférovou odvetou za veřejnou i neveřejnou komunikaci jeho manželky. Ta se v minulosti velmi nevybíravě vyjadřovala mj. na adresu ministra Lubomíra Zaorálka. „Její projevy zahraniční politiku nepoškozovaly,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz.

Bývalý náměstek ministra zahraničních věcí a exvelvyslanec ve Švýcarsku Karel Borůvka | foto: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Uvedl jste, že za vaším odvoláním je vyjadřování vaší manželky. Proč si to myslíte? (O odvolání velvyslance jsme psali zde.)
To je otázka, která se probírala u ministra už dřív, ta věc se táhne delší dobu. Manželka dokonce odešla loni v květnu pod tlakem z ministerstva zahraničí s tím, že si bude moci psát, co chce, a že se mě to potom už nijak nebude dotýkat. Od ledna až do čtvrtka na Twitteru nebyla, na žádných sociálních sítích nic neprodukovala a najednou přišlo odvolání, které považuji za naprosto nestandardní. A nejen já, takhle se to nedělá. Žádné pochybnosti o mé práci nejsou, neměl jsem žádné pochybení.

U nás platí svoboda slova, svoboda projevu. Není možné omezovat něčí názory, když už nemá žádný kontakt s ministerstvem. Já nemám odpovědnost za to, co manželka dělá. Některá vyjádření mohou být nešťastná, to uznávám, ale je to její odpovědnost. Nedotýká se to zahraniční politiky státu ani mezistátních vztahů.

Odvolání velvyslance

Ministerstvo zahraničních věcí stáhlo ke 30. dubnu velvyslance ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku Karla Borůvku. Mandát mu měl skončit příští rok.

Podle jeho slov není odvolání a přeřazení na ministerstvo zdůvodněné (to být nemusí, pozn. red.), v minulosti se ale terčem pozornosti stala Borůvkova manželka Alena a její komunikace na sociálních sítích. Borůvka tvrdí, že mu ministerstvo přílišné a značně kritické aktivity (zejména twitterové příspěvky - na této síti měla postupně více účtů) jeho manželky vytýkalo.

Borůvková na odvolání svého manžela reagovala 190 tweety během jediného dne, v nichž mj. ministra označila za „zbabělou nulu a trapáka“, který si zaslouží, aby mu „lidé naplivali do obličeje“.

V diplomatických kruzích nikdo nechápe, že by někdo mohl být sankcionován za projevy manželky, které jsou soukromého charakteru. Chápu, že se to nemusí každému líbit, to je v pořádku. Ale nikdo s ní osobně nemluvil, ani když byla zaměstnancem ministerstva. Vždycky to šlo přes mě a byl jsem do té věci vtahován.

Ale práce diplomata je přece jen něco jiného. Je to reprezentativní funkce. Nemyslíte, že to pak může uškodit ve vaší práci nebo poškodit obraz České republiky?
Obraz České republiky jistě ne. Toto se vůbec nedotýká zahraniční politiky státu. Nebojím se říct, že republiku tady reprezentujeme dobře. Tady se o takové věci nikdo nezajímá, jsou to čistě soukromé věci, které vyvolávají pozornost v České republice. Samozřejmě můžeme diskutovat o tom, jestli jsou ty příspěvky vhodné, ale právo každého je se vyjádřit.

Celou situaci jste probíral už dříve s ministrem, věděl jste, že to Černínskému paláci vadí. Řešil jste s vaší ženou její vyjadřování? Mám informace, že nešlo jen o Twitter, ale také o textové zprávy a e-maily.
Ano. Manželka rozesílala něco ze svých poznatků a zkušeností. Byla dlouholetou zaměstnankyní ministerstva zahraničí, pohybovala se v politice, takže zná některé lidi osobně. Ale to pořád nezakládá právo sankcionovat mě. Ona se k tomu hlásí, cítí za to odpovědnost a tím by to podle mě mělo končit. Uznávám, že komunikovala a něco rozesílala, ale nikdo to s ní osobně neprobíral. To považuji za problém.

Když to tedy ministerstvo řešilo přes vás, nemohl jste se s manželkou domluvit, aby svoji komunikaci zmírnila?
Ale takhle to nemůže být. Že se někomu něco nelíbí, nemůže znamenat, že zakážete jinému komunikovat. To (manželčiny tweety, e-maily - pozn. red.) nepoškozovalo zahraniční politiku ani obraz ministerstva. Já nechápu, proč se nebere jako soukromá věc, že manželka někdy ne úplně šťastně komunikuje s lidmi, o nichž se domnívá, že je třeba je kontaktovat. Žijeme v 21. století, komunikace na Twitteru je obecně ostrá.

Fotogalerie

Když se cítíte stažením ze Švýcarska poškozený, hodláte se proti tomu rozhodnutí bránit? Skončíte na ministerstvu?
Zvažuji nějaké kroky. Minimálně se odvolám, protože to rozhodnutí považuji za naprosto nestandardní. Říkám otevřeně, že to beru jako vydírání mě přes záležitosti mojí manželky. Kdyby to zasahovalo do našeho působení ve Švýcarsku, tak bych to samozřejmě pochopil.

Vaše paní za poslední den napsala k vašemu odvolání téměř dvě stovky tweetů. Jak se na to díváte? Nezdá se vám to poněkud příliš?
Máte pravdu, že je to nejspíš hodně. Ale bylo to pod tlakem události, která se stala včera. Vyvolalo to u ní reakci. Manželka je delší dobu pod psychickým tlakem, prochází složitým obdobím, bere léky. Nesnažím se to nijak zaobalit, ale v naší společnosti není možné trestat za něco, co dělá partner v privátní oblasti.

Na druhou stranu jde o to, že vaše žena napadá vašeho nadřízeného. To by nejspíš nedělalo dobrotu nikde.
Možná ano, ale to má nějaký historický vývoj, proč k tomu došlo. Ona je o některých věcech přesvědčená. Ta kauza není nic nového a současný postup proti mně je zvláštní. Já vám rozumím, asi máte pravdu, ale každá věc má rub a líc.

31.března 2017 v 14:31, příspěvek archivován: 01.dubna 2017 v 11:46

Zablokoval mne ministr zahraničních věcí. WOW! NEVOLIT tento ksindl.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Najdete na iDNES.cz