Londýnský starosta Boris Johnson promluvil na sjezdu Konzervativní strany v...

Londýnský starosta Boris Johnson promluvil na sjezdu Konzervativní strany v Birminghamu, kde se dočkal obrovských ovací (9. října 2012) | foto: Reuters

Hvězda londýnského starosty stoupá, Britové ho chtějí za premiéra

  • 3
Londýnský starosta Boris Johnson je opět v centru dění. Mnozí Britové by ho rádi viděli coby příštího premiéra, což ohrožuje i pozici současného ministerského předsedy Davida Camerona. Kde se cesta nesmírně populárního politika zastaví?

Britové ho nazývají prostě Boris. V Londýně mají k pronajmutí "Borisova kola", a když přijde řeč na možné letiště v ústí Temže, říká se, že by stálo na "Borisově ostrově" (o projektu čtěte více zde). Boris je starostou Londýna a za obě věci lobboval.

Jeho celé jméno je Alexander Boris de Pfeffel Johnson a bylo by dobré si ho zapamatovat. Je totiž docela možné, že se takto bude jednou jmenovat i britský premiér. Boris Johnson je totiž populární. A to tak, že mu neuškodí ani nějaká ta menší aféra nebo škobrtnutí. Ohrožuje už i současného ministerského předsedu Davida Camerona.

Boris Johnson

Londýnský starosta se narodil v roce 1964 v New Yorku a až do roku 2006 měl kromě britského i americké občanství. Je podruhé ženatý, má čtyři děti. Vystudoval prestižní britské školy Eton a Oxfordskou univerzitu. Pracoval jako novinář, svého času byl i zpravodajem listu The Daily Telegraph v Bruselu. Později přesedlal na dráhu politika. V letech 2001 až 2008 byl poslancem za Konzervativní stranu. Starostou Londýna se stal v roce 2008.

Sám přitom před otázkou, zda sní o pozici premiéra, vždy utíkal jak zajíc před myslivcem. Nedávno konečně připustil: "Bylo by skvělé si to vyzkoušet." Jedním dechem však dodal, že se to nikdy nestane. Jenže to není tak jisté. Před pár dny se objevil průzkum, podle kterého by toryové v parlamentních volbách porazili labouristy, kdyby je vedl... Boris Johnson.

Vládní konzervativce Davida Camerona totiž v popularitě už dávno předběhli opoziční labouristé. Konzervativci pochopitelně hledají cestu, jak tento vývoj zvrátit. A průzkum organizace YouGov jim napověděl. Pokud by je dál vedl Cameron, hlas by jim dalo 31 procent voličů, zatímco labouristé by získali 37 procent hlasů. Pokud by toryům šéfoval Johnson, poměr by se srovnal: obě strany by získaly 37 procent.

Přičemž ke konzervativcům by se přiklonili i voliči protiimigrantské Strany nezávislosti Spojeného království, jež voliče toryům krade. Jejich příklon k Johnsonovi je tak trochu paradox vzhledem k jeho barvitým kořenům. Ve starostových žilách koluje francouzská, německá, ruská i turecká krev. Třeba jeho praděd působil v osmanské říši coby ministr vnitra.

Grilování v televizi

Samotný Boris Johnson má poměrně zajímavě namíchané názory: na jedné straně je proimigrantský, zároveň je euroskeptikem. Vypadá to, že jeho oblibu hned tak něco neohrozí. Neuškodil mu totiž ani nedávný rozhovor v televizi BBC, v němž ho moderátor pořadu nemilosrdně griloval kvůli starším škraloupům.

Spíše naopak. V průzkumu poté Johnson mírně posílil, byť se politik proslulý bodrostí kolikrát nezmohl na pořádnou odpověď. Moderátor reagoval na nový dokument BBC o postavě londýnského starosty, jenž by se dal volně přeložit jako "Boris Johnson: Nevyhnutelný vzestup." A dusil ho na třech starých aférách:

1) Když si jako reportér v The Times vymyslel citaci v článku o králi Eduardovi II. a jeho milenci.

2) Kvůli telefonátu s přítelem, jenž chtěl zbít jakéhosi novináře a Johnsona žádal o jeho adresu. Johnson ji slíbil (teď tvrdí, že nikdo zbit nebyl).

3) Když popřel milostnou pletku, jež se ukázala být skutečnou, a tehdejší šéf toryů ho zbavil postu stínového ministra.

Dobrý pocit z Borise

Navzdory zvyku Borise Johnsona bořit tradiční pravidla britské politiky, kvůli čemuž se často ocitá ve svízelných situacích, jeho politický kredit jen roste. Jeho předchůdce v křesle starosty britské metropole Ken Livingstone mu přiznává schopnost rozesmát lidi.

"Umí také přimět lidi, aby z něj měli dobrý pocit, a to je neuvěřitelně silná zbraň v politice... Proto mu toho tolik projde," řekl na Johnsonovu adresu. "Všichni ostatní jsou příliš zaneprázdnění tím, aby byli zodpovědní. Boris umí docílit, aby měli lidi dobrý pocit," míní šéf satirického čtrnáctideníku Private Eye Ian Hislop.

Boris Johnson v tuto chvíli není poslancem a v úřadu starosty Londýna mu zbývají ještě tři roky. Nicméně dle listu Independent jsou někteří konzervativní poslanci údajně ochotni přenechat mu své místo, aby mohl v parlamentních volbách v roce 2015 kandidovat. A ucházet se o post šéfa toryů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video