Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Zoufalství, nebo naděje? Odysea premiéra Borise začala

  11:37
Boris Johnson se stal novým šéfem Konzervativní strany a britským premiérem. Slibuje, že svou zemi dostane z EU do 31. října. Dokáže však překonat překážky, které „zničily“ Theresu Mayovou? ptá se politolog Alexander Tomský.
Nový britský premiér Boris Johnson promluvil před svým oficiálním sídlem (24....

Nový britský premiér Boris Johnson promluvil před svým oficiálním sídlem (24. července 2019). | foto: AP

Ještě nikdy od války s hitlerismem nebyla britská společnost tak zoufale rozpolcená jako dnes. Při konfliktech s Evropskou unií po demisi Margaret Thatcherové, která odmítla maastrichtskou smlouvu, už padly další dvě premiérské hlavy – Davida Camerona a Theresy Mayové.

Včera nastoupil na kapitánský můstek rozkolísané britské lodě, která míří ven z EU, charizmatický Boris, kterého zvolili do čela Konzervativní strany. Jediný muž v zemi, který je známý podle svého křestního jména, slíbil odchod z Unie děj se co děj a získal 66 procent příznivců, téměř stejný počet toryů, kteří volili brexit. Polovina národa si však nic takového nepřeje.

Tři roky uběhly od památného referenda o vystoupení z EU, léta plná zášti, nevraživosti, tendenčního zpravodajství a časté demagogie na obou stranách. Rozhádaná vláda i parlament se nedokázaly na ničem shodnout. Jedni chtějí z nenáviděné EU vystoupit, druzí ne. Jedni vyhráli plebiscit, druzí prohru neuznali.

Demokratická tradice je však natolik silná, že se Dolní sněmovna ze čtyř pětin zaplněná „obhájci setrvání v Unii“ neodvážila lidové rozhodnutí zrušit a nedokázala je ani obejít, protože mandaríni imperiální byrokracie v Bruselu, jak zastánci anglické suverenity nazývají eurokraty, během handrkování se slabou britskou vládou přifařili k dohodě nesmyslnou doložku o volné vnitřní hranici v Irsku, kterou musela odmítnout, a to dokonce třikrát. Odejít z Unie bez dohody však poslanci nehodlají, protože to považují (podle mne chybně) za ekonomickou katastrofu.

Konzervativní vláda v koalici se Severoirčany disponovala tzv. „pracovní většinou 13 poslanců“. Po zběhnutí mnoha z nich jí zbyli už jen dva a zanedlouho ztratí v doplňovacích volbách dalšího.

Rozkol do značné míry zničil většinový volební systém. Podle průzkumů povstala z mrtvých levicová Liberální strana (23 procent) a masivně ubírá voliče tradičním labouristům, totéž se děje na pravici, kde Strana pro brexit (15 procent) ohrožuje konzervativce. Aritmetika voleb, kde najednou soupeří čtyři strany, tak nabízí paradoxní výsledky. Už to není jen hra dvou velkých partají.

Plný optimismu

Nový milovaný i nenáviděný premiér Boris Johnson srší po zvolení obvyklým optimismem. Nabízí vizi suverénní Británie, jež si svobodně určuje hospodářská pravidla doma i obchodní politiku se světem, a jako každý konzervativní předchůdce slibuje (nerealistické) sjednocení rozděleného národa.

„Unii každopádně k 31. říjnu, kdy končí prodloužená lhůta, opustíme,“ říká. Odmítá, aby parlament podstoupil další potupný reparát odmítnuté smlouvy, a doufá, že vyjedná technický provoz „neviditelné“ irské hranice, jinak Británie vystoupí jednostranně bez dohody a nezaplatí dojednaných
39 miliard liber odstupného. 

Z irského Dublinu i z Bruselu se stále ozývá jen jedno – smlouva platí, změny jsou nepřípustné, žádné nové vyjednávání nepřipadá v úvahu. Situace je tedy patová a do termínu zbývá už jen 98 dní.

Tak či onak, i v politice se každý i zdánlivě neřešitelný střet nějak vyřeší. Pokud vyjednavači EU opravdu uvěří, což je nepravděpodobné, že by se Johnsonovi podařilo odejít bez dohody, bylo by nutné obnovit vnější hranici Unie uprostřed Irska, což by je hospodářsky poškodilo, pak by možná Dublin přistoupil na nějaký kompromis, například na omezenou dobu platnosti oné průchodné hranice a technické řešení.

O podrobnostech konečné obchodní smlouvy se má totiž vyjednávat ještě další dva roky po odchodu Británie z EU. Otázka je, zdali vyjednaná smlouva bez irské pojistky uchlácholí zastánce nezávislosti ve Spojeném království. Ti ji považují za brexit neexit, protože všechna současná i budoucí obchodní a sociální pravidla Unie pod dohledem evropského soudního dvora musí jednou provždy platit. A většině konzervativců jde především o suverenitu, i kdyby to zpočátku něco stálo.

Drama začíná

Johnson momentálně sestavuje značně vyváženou vládu, brexitovou však jen z 50 procent, neboť všechny významné umírněnější protivníky ve straně pominout nemůže. Padlí ministři a mnozí přesvědčení eurohujeři v konzervativní parlamentní frakci přesto vyhrožují, že bez dohody Sněmovna odchod z Unie nikdy neschválí.

Johnson má i tak několik možností: mohl by parlament suspendovat na krátkou dobu před termínem odchodu nebo vyjednávat s Bruselem naoko, obraz neústupné Unie ještě více zdiskreditovat a po termínu by ostrovní říše vypadla z EU automaticky bez dohody. Tak jako tak vše nasvědčuje tomu, že Unie směřuje k nedohodě s Británií. Evropští politici a média se na Johnsona dívají s úšklebkem a často s pohrdáním. Ústupky od nich čekat nelze. Doufají, že si brexit rozštěpená Británie nakonec rozmyslí.

Hrozí také předčasné volby. Opozice v čele s labouristy by mohla v případě hrozby neřízeného odchodu vyvolat hlasování o nedůvěře vládě a stačí několik konzervativních disidentů, aby padla. Charizmatický Johnson by je asi vyhrál. Možná by však lépe udělal, kdyby se nevyčerpával zbytečným a marným vyjednáváním a v době, kdy ještě nic nezkazil, požádal sám občany o mandát proti zrádnému parlamentu elity. Spekulace stranou, jisté je jen jedno, drama začíná.

Žádná „jestli“ nebo „ale“. Brexit bude v říjnu, řekl Boris Johnson:

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...