Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bojujme proti krizi, spojme zdravotní pojišťovny, navrhuje Filipiová

  16:23aktualizováno  18:22
Ministryně Daniela Filipiová v protikrizovém balíčku navrhuje kromě přísunu peněz do zdravotnictví i jednu překvapivou věc. Chce sloučit dvě velké zdravotní pojišťovny, v nichž má většinový podíl stát - vojenskou a ministerstva vnitra.

Filipiová předloží v pondělí vládě návrh zdravotnického protikrizového balíčku. Ilustrační foto | foto: ČTK

Hlavním důvodem je podle ministryně zdravotnictví úspora v managementu. "Sloučením by mohlo dojít k tomu, že budou menší náklady na provoz," nastínila iDNES.cz Filipiová.

Fúzi chce ministerstvo prosadit pouze u těchto dvou pojišťoven. "Obě jsou zřizované resorty státní správy, zároveň většina pacientů má obdobné potřeby," zdůvodnil iDNES.cz mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Fúze má kromě uspoření nákladů na administrativu ještě jeden cíl. "Zároveň by jejich spojením vznikl subjekt, který by podpořil konkurenci na trhu," uvedl Sršeň. Obě pojišťovny mají rovnoměrně rozložené pojištěnce na území celé České republiky, v žádném z regionů nedojde k dominanci. 

Podle ministerstva by tak vznikl subjekt, který se svým významem v některých regionech přiblíží VZP. "Tím dojde k oslabení její dominance a naopak posílení konkurence mezi pojišťovnami," sdělil Vlastimil Sršeň.

Pokud by byl návrh přijat, začal by platit od ledna 2010. Zatím tedy ani nejsou známy konkrétní důsledky pro pojištěnce.

"Fúze zdravotních pojišťoven je zatím v rovině politických úvah. My k tomu můžeme říct to, že v současné době finanční krize by sloučení některých pojišťoven mohlo přinést poměrně významné finanční úspory," řekla iDNES.cz mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Hana Kadečková.

S podobným návrhem přišel v těchto dnech také stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). Pokud ČSSD vyhraje volby, rád by sloučil Všeobecnou zdravotní pojišťovnu s vojenskou a pojišťovnou ministerstva vnitra.

"Vůbec nejvíc by se nám líbilo, kdyby veřejné pojištění spravovala jedna instituce. To ale bude obtížné prosadit," řekl David Rath Hospodářským novinám, které o plánech ČSSD informovaly. - čtěte Rath by rád zavedl platby za jídlo v nemocnicích a sloučil pojišťovny

Podobným záměrům se ale ministerstvo brání. "Naším plánem není monopolizace zdravotního pojištění do jednoho subjektu, ale naopak zachování konkurence na trhu," ujistil Sršeň. To podle něj pomůže ke zvýšení kvality pojištění, pojišťovny mohou nabízet různé služby.

Projednávání protikrizového zdravotnického balíčku vláda tento týden odložila kvůli nepřítomnosti ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase. Znovu se k němu vrátí v pondělí 16. března.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer Shehadeh, o nějž se již dříve ...

Najdete na iDNES.cz