Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bojovník proti hazardu Novotný pohrozil vládě, že nepodpoří rozpočet

  13:58aktualizováno  14:52
Vládní koalice může při schvalování státního rozpočtu na příští rok přijít o hlas poslance Josefa Novotného, zvoleného za Věci veřejné. Novotnému vadí mimo jiné to, že se vláda málo snaží zdanit hazard, což by podle něj zvýšilo příjmy státu. Po Stanislavu Humlovi je Novotný už druhý poslanec, který "zlobí" Věci veřejné.

Poslanec za Věci veřejné Josef Novotný pohrozil koalici, že nezvedne ruku pro rozpočet. Vadí mu, že v rozpočtu nejsou zahrnuty příjmy z hazardu. | foto: Michal Růžička

"V tomto bolestivém rozpočtu není zdanění hazardu. My se tomu vyhýbáme, přestože to je v koaliční smlouvě a zdanění hazardu by mohlo být velikým přínosem v řádu několika miliard korun, které by mohly snížit státní dluh. Já nenavrhuji žádné přerozdělování, navrhuji posílit rozpočet, snížit zadlužování," říká Novotný.

"Pokud nedostanu jasnou odpověď, jak se bude řešit zdanění hazardu,, tak mám velký problém hlasovat příští týden o státním rozpočtu na příští rok," řekl Novotný, který byl zvolen do Sněmovny za Věci veřejné zvolen jako člen SNK-ED.

John se postavil za "rebela"

"Pan poslanec Novotný bojuje za to, aby hazardní mafie byla zlikvidována. Bojuje za to léta, všemi prostředky a já ho v tom boji podporuji," řekl předseda VV Radek John.

Radek John

Je podle něj třeba udělat pořádný zákon, který "zatne tipec" hazardní mafii. S Novotným budou podle Johna VV jednat, jaké prostředky jsou adekvátní. "Rozhodně nevím, proč bychom smlouvu VV s poslanci měli uplatňovat na člověka, který chce zatočit s hazardní mafií," prohlásil ministr vnitra.

Přijetí rozpočtu by tím ohroženo nebylo, za vládou totiž stojí 118 poslanců. I bez Novotného by tedy měla spolehlivou většinu, zajímavější ale je, že Novotný je v krátké době druhým poslancem za Věci veřejné, které by se případně mohl straně "utrhnout".

Už před ním předvedl minirebelii jeho kolega Stanislav Huml, kterému vadilo, že by měl hlasovat pro ocenění antikomunistického odboje - a to kvůli skupině bratří Mašínů. Huml se ale nakonec se stranou usmířil.

Novotný na sebe upozornil při volbě prezidenta. Řekl, že ho chtěli uplatit za hlas pro Klause

Novotnému kromě liknavého boje koalice proti hazardu vadí i to, jak ministerstvo financí rozhoduje o státních dotacích. Teoreticky by mu mohla od strany hrozit sankce sedm milionů korun kvůli smlouvě, kterou s Věcmi veřejnými jejich poslanci před volbami podepsali, ale Novotný je přesvědčen, že by po něm nikdo peníze nechtěl. Smluvnímu závazku, proti kterému protestoval už Huml, je totiž nadřazená ústava, která poslancům dává svobodu při hlasování.

Novotný na sebe výrazně upozornil při prezidentské volbě v roce 2008, když byl ještě senátorem. Tehdy tvrdil, že se ho dva senátoři za ODS přímo na Pražském hradě pokoušeli uplatit dvěma miliony korun, aby hlasoval pro Václava Klause. Nic se ale nevyšetřilo ani neprokázalo.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babišova vláda chystá podat demisi. Přesto bude dál úřadovat

Zasedání vlády, na kterém má projednat svou demisi. V úterý totiž ve Sněmovně...

Ve středu ráno zasedla menšinová vláda hnutí ANO, aby podala demisi. Premiér Andrej Babiš (ANO) na ní chce také probrat...

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Najdete na iDNES.cz