Vybombardovaný dům talibanského vůdce Umara

Vybombardovaný dům talibanského vůdce Umara - Afghánci si prohlížejí dům talibanského vůdce Muhammada Umara v Kandaháru, který kdysi při náletu zničily americké pumy. (15. prosince 2001) | foto: Reuters

Bojovníci Al-Kajdy jsou na útěku

  • 18
Z Tora Bora na východě Afghánistánu uprchlo na 2000 bojovníků Al-Kajdy. Řekl to šéf Pentagonu Donald Rumsfeld. Asi 200 bojovníků bylo podle něho při útěku zabito, jeden z jejich vůdců padl do zajetí a ostatní se skrývají v okolních kopcích. Ačkoli místní afghánské síly oznámily definitivní porážku Al-Kajdy v Tora Bora, Američané večer obnovili v oblasti bombardování.

Boje v Tora Bora pokračují
Do útoku na Tora Bora se zapojila hlavně vrtulová letadla typu AC-130 určená k zásahům proti pozemním jednotkám.

Jeden z vojenských velitelů afghánských kmenových sil Hadží Muhammad Zaman předtím tvrdil, že jeskyně byly od Al-Kajdy vyčištěny. Připustil ale, že v horách a údolích mohou ještě být roztroušené poslední skupiny extremistů.

DÁLE ČTĚTE

Arabský svět nahrávku nepřijal

Američané zachytili hlas bin Ládina

Amerika ukázala důkaz proti bin-Ládinovi

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld při bleskové návštěvě afghánské letecké základny Baghrám u Kábulu naopak prohlásil, že boj v Toře Boře ještě neskončil.

Američané mají zraněné
Při výbuchu na letišti u jihoafghánského Kandaháru bylo zraněno několik příslušníků americké námořní pěchoty. Podle CNN vybuchla munice, od níž se Američané snaží od pátku letiště vyčistit. Dva vojáci byli naloženi do vrtulníku na nosítkách, další dva k němu došli sami s pomocí kolegů.

Všichni byli evakuováni do nedaleké základny Camp Rhino, kde mají Američané polní nemocnici. Podle agentury AFP je jeden voják zraněn těžce.

Američané se snaží zprovoznit letiště u Kandaháru, což by kromě vojenských operací usnadnilo také humanitární lety. Na letišti má být zřízen také zajatecký tábor až pro 300 členů Al-Kajdy.

Afghánská provincie Nangarhár prý vyčištěna od Al-Kajdy
Velitel protitalibanských jednotek Muhammad Zaman odpoledne prohlásil, že Al-Kajda v Tora Bora skončila. "Dnešek je poslední den Al-Kajdy v Afghánistánu. Američané už nemusí bombardovat. Naši muži mají situaci pod kontrolou," řekl Zaman. Jeho oddíly vítaly oznámení zpěvem "Al-Kajda skončila!".

Zamanovy jednotky v neděli 25 členů Al-Kajdy zajaly a přes 200 dalších zabili. Podzemní prostory, které v neděli dobyly, byly poslední možností, kde mohl skrývat bin Ládin se svými lidmi.

"Bylo tam jen šest lidí. Jednoho naši muži zastřelili a další byli zajati. Ještě před několika dny jsem měl informaci, že je tam i bin Ládin, teď nevím, kde je," řekl další z velitelů Hazrat Alí.

Podle Zamana se zbytky bojovníků Al-Kajdy pokoušejí o útěk do Pákistánu.

Zamanovi a Alího muži prý tyto lidi pronásledují. "Každého, kdo jim usnadňuje přežití v horách, čeká trest smrti," řekl Alí, jehož muži prý krajinu prohledávají metr po metru. Washington v sobotu oznámil, že Američané zachytili bin Ládinův hlas tento týden na vysílačce, ale afghánští velitelé tvrdí, že o tom nic nevědí.

SOBOTA
V sobotu Američané objevili v bývalé základně Al-Kajdy dokumenty a materiál, jehož obsah je nyní prověřován, zda neobsahuje biologické, chemické a radioaktivní látky. Oznámil to šéf Pentagonu Rumsfeld.

Materiál byl nalezen na místě zvaném Tarnak, které je vzdáleno asi šest kilometrů od současné americké základny Camp Rhino jižně od Kandaháru. Rumsfeld odmítl sdělit, zda byly v Tarnaku nalezeny zbraně, s tím, že vše nyní zkoumá tajná služba. "Farmy Tarnak byly na našem seznamu důležitých míst od začátku. Je to zajímavý nález," řekl Rumsfeld.

Bojovníci Al-Kajdy se rozprchli do světa
"Máme spolehlivé informace, že někteří z hlavních spolupracovníků Usámy bin Ládina se v posledních dnech stáhli z bojů v Afghánistánu a rozptýlili se po světě se speciálními instrukcemi Al-Káidy," sdělil pákistánskému listu The News pracovník tajné služby. Vyslýchal členy Al-Kajdy, kteří uprchli do Pákistánu.

V evropských, arabských a
amerických městech je nyní asi 2500 členů
Al-Kajdy, píše deník. Přibližně tentýž počet jich byl podle listu při bojích v Afghánistánu zabit nebo zadržen.

Pákistánem podle tohoto zdroje prošlo v minulých deseti letech 20 tisíc lidí ochotných zapojit se do činnosti organizací v Afghánistánu. Z nich asi čtvrtina prošla úspěšně testy Al-Kajdy a byla dána k dispozici bin Ládinovi.

Číselné údaje byly odvozeny z informací pákistánských pohraničníků. "Al-Kajda si vybrala jen ty nejlepší. Usáma se osobně sešel s každým, kdo složil přísahu Al-Kajdy, ale nikdy nehovořil o specifických akcích," dodal zdroj.

Pákistánci prý na hranici s Afghánistánem v minulých dnech zatkli 50 cizinců a Arabů, kteří byli členy sítě. Byl mezi nimi i Francouz Abdar Rahmán. Výcviku Al-Kajdy se podrobil před půl rokem a vyšetřovatelům sdělil, že v Afghánistánu je nyní spolu s bojovníky Al-Káidy zablokováno až 100 dalších Francouzů. "Čestná smrt je lepší než zbabělý život," tvrdil Rahmán, ovládající kromě francouzštiny angličtinu a arabštinu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video