Bojkot si rozmyslel Minsk i Kyjev

  • 257
Bělorusko se summitu NATO přeci jen zúčastní. Tak zní nejnovější poselství z Minsku. Do Prahy vyšle velvyslance, třebaže ještě v neděli vyhrožovalo, že bude setkání bojkotovat. Česká republika totiž odmítla udělit vízum prezidentu Lukašenkovi. Bez problémů ho zřejmě dostane jeho ukrajinský protějšek Kučma, který o vízum požádal v pondělí. Ani jeho aliance nezvala.

České ministerstvo zahraničí svým rozhodnutím podpořilo názor většiny západních států, že běloruský režim potlačuje lidská práva. Představitelům jeho vlády ale deklarovalo, že pokud o víza požádají, dostanou je.

Bělorusko se má zúčastnit jednání Euroatlantické rady partnerství (EAPC), která se schází na úrovni ministrů zahraničí.

Nezvaný Kučma nakonec přijede
Prezident Kučma chtěl původně setkání EAPC bojkotovat a nevyslat na něj ani své diplomaty kvůli postoji USA. Spojené státy tvrdí, že Ukrajina dodala Iráku embargovaný radarový systém. Vedení NATO plánovalo uspořádat schůzku pouze na úrovni ministrů zahraničí.

Lukašenkova cesta
glosa M. Komárka

Západ: Lukašenko na summit nepatří
Udělali jste dobře, vzkazuje Česku západní svět. Neudělení víza Alexandru Lukašenkovi podpořila Severoatlantická aliance, Evropská unie i Spojené státy. Souhlasíme s Českou republikou a dalšími státy NATO, že Lukašenko pro své názory na summitu nemá místo, řekl agentuře AFP mluvčí amerického ministerstva zahraničí Frederick Jones.

Mluvčí vyloučil, že by Washington nějakým způsobem na Prahu tlačil. "Rozhodnutí, že Lukašenko nedostane vízum, je rozhodnutí České republiky," řekl Frederick.

Bělorusko povolalo velvyslance z Prahy
Vztahy České republiky a Běloruska se během pátku, kdy ministr zahraničí Cyril Svoboda oznámil, že Česko neudělí Lukašenkovi vízum, přiostřily.

Bělorusko povolala svého velvyslance z Prahy ke konzultacím. Podle diplomatů může následovat jeho odvolání.

Tím hrozil i běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Česko podobný krok nechystá. Událostem dal impuls český ministr zahraničí Cyril Svoboda, když rozhodl, že Česko nepustí Lukašenka do země. Prezident chtěl přijet na summit NATO.

"Česká strana nic nechystá," řekl iDNES k případným odvetným krokům mluvčí ministerstva zahraničí Karel Borůvka. Český charge d´affaires by odešel pouze v případě, že by ho Bělorusko vyhostilo.

Lukašenko na summit nepřijede
"Dal jsem pokyn našemu charge d´affaires v Minsku, aby Lukašenkovi vízum nevydával," oznámil Svoboda na tiskové konferenci.

Bělorusko ale na summitu zřejmě zastoupeno bude. Zbytek delegace totiž vízum pro účast na summitu dostane, řekl novinářům Svoboda.

Důvodem, proč Lukašenko vízum nedostal, je podle ministra porušování lidských práv v Bělorusku.

"Naše rozhodnutí není proti Bělorusku, není proti běloruským občanům," uvedl ministr. Dodal, že již hovořil s centrálou NATO. Aliance podle něj tento postoj vzala na vědomí.

Opozice rozhodnutí vítá, Lukašenko míří do Kyrgyzstánu
Představitelé běloruské opozice rozhodnutí Česka uvítali. Oficiální orgány v Minsku zatím nereagovaly.

Mluvčí běloruského ministerstva zahraničí Pavel Latuško podle agentury AFP řekl, že jeho resort zatím tuto informaci od české strany oficiálně neobdržel.

Zároveň dodal, že pokud se to oficiálně potvrdí, prezident Lukašenko pojede místo do Česka do Kyrgyzstánu.

"Toto rozhodnutí jsme očekávali. Plně navazuje na konflikt nynějšího běloruského vedení s civilizovaným světem," řekl ČTK místopředseda opoziční Sjednocené občanské strany Sergej Alfer.

Podle něj Lukašenko a lidé, kteří jsou v jeho okolí, zničili vztahy Běloruska s Evropou, ale také s Ruskem. Dostali se do konfrontace s ruským i evropským demokratickým společenstvím, řekl.

Skončíme s vámi, vvhrožuje Bělorusko

Unie Prahu podpoří
O vízech pro běloruské představitele jednala nezávisle na České republice také Rada ministrů Evropská unie.

Ministři se dohodli, že v úterý rozhodnou o zákazu udělování víz do zemí EU nejen běloruskému prezidentovi, ale i několika desítkám představitelů jeho režimu.

"Předpokládáme, že stejná opatření zavedou i kandidáti na vstup do Evropské unie," řekl MF DNES mluvčí Rady ministrů EU Gunner Wiegand.

Podle mluvčího jsou důvodem neudělení víz obecné problémy v zemi, co se týká demokracie. Pokud by unie v úterý o zákazu rozhodla, začal by platit ještě týž den.

Podle diplomatického zdroje ČTK se má zákaz týkat 52 lidí, vesměs členů vlády, šéfů dalších centrálních úřadů, špiček soudního systému, členů prezidentova sekretariátu, ředitele státní televize a podobně. Jiný diplomat členské země ovšem mluvil pouze o "20 až 30 lidech".

KDO JE ALEXANDR LUKAŠENKO

Osmačtyřicetiletý Lukašenko je považován za posledního klasického diktátora v Evropě. Od roku 1994, kdy byl poprvé zvolen prezidentem, soustředil ve svých rukou veškerou moc, tvrdě potírá jakoukoli opozici a potlačuje svobodu tisku i slova. Zatýkáním eliminuje činnost opozičních politiků, z nichž někteří záhadně zmizeli. Třebaže se v zemi konají občas protesty proti praktikám jeho režimu, mezi obyvateli je stále populární. K tomu přispívá i nejednotná opozice, která sdružuje inteligenci, odbory, nevládní organizace, ale i poslance parlamentu, rozpuštěného Lukašenkem, někdy bývalé členy komunistické strany.

EU prý rozhoduje i s ohledem na Česko
Rozhodnutí má být urychleno mimo jiné kvůli "morální podpoře" České republiky, která se rozhodla vízum neudělit.

Lukašenko nic nedal na náznaky a rady ze strany NATO; chtěl do Prahy přijet a zažádal o vízum.

Praze vyhrožoval mimo jiné přerušením diplomatických styků s Českem či vpuštěním drogových mafií a běženců na západ.

Také ho nechceme, přizvukuje NATO
Diplomaté z NATO dávají najevo, že Lukašenkova účast na summitu je nežádoucí. Jeho režim je vystaven mezinárodní kritice za porušování lidských práv.

Šéf běloruské diplomacie Michail Chvostov ve čtvrtek varoval, že v rámci odvety může Bělorusko přestat dovážet české zboží. Hodnota dovozu z České republiky byla loni kolem 33 milionů dolarů.

,