Formuláře pro Sčítání lidu, domů a bytů 2011. Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Bojkot sčítání dostal podobu: nevyplněný formulář s podpisem

  • 3130
Od nesouhlasných názorů se sčítáním někteří lidé přešli ke konkrétním činům. Alespoň podle některých sčítacích komisařů. Ti už se setkali s tím, že lidé si formuláře ke sčítání sice převezmou, ale vracejí nevyplněné. Podle statistiků se tak vystavují postihu.

"Případů, kdy lidé na formuláři vyplnili jen hlavičku a podepsali se, u nás zaznamenáváme desítky," popsala zpravodajskému portálu lidovky.cz sčítací komisařka Irena Tutterová, která pracuje na poště v pražském Hloubětíně.

"S člověkem, který by archy odmítl převzít, jsem se nesetkala. Asi zabrala hrozba desetitisícové pokuty," dodala.

Odpor proti sčítání

Nesouhlas se sčítáním lidu se už od jeho příprav objevoval především na internetu. Lidé si názory vyměňovali v blozích nebo se sdružovali po tisících na Facebooku a webu Nechci se sečíst pod hlavičkou politické strany Svobodní.

Podle průzkumu veřejného mínění, který agentura STEM provedla na začátku března, jsou ale odpůrci v menšině.

Mluvčí České pošty Marta Selicharová potvrzuje, že sčítací komisaři řeší jednotlivé případy, kdy na formulářích údaje chybějí záměrně nebo třeba kvůli přehlédnutí. V takové situaci lidi upozorňují, aby údaje doplnili. "Když to odmítnou, komisař formulář převezme a v záznamu zaškrtne, že občan formulář odmítl doplnit," popsala postup.

Česká pošta také eviduje případy, kdy lidé dotazníky odmítli převzít. Kolik jich sčítání kategoricky odmítlo, ale neupřesnila. "Je těžké říci, zda takoví lidé sčítání zcela bojkotují, nebo si celou věc ještě rozmyslí a vyzvednou si formuláře na sběrném místě," řekla Selicharová.

Nevyplnit je jako nepřevzít

Český statistický úřad prázdné formuláře při jejich zpracování nezaregistroval. "Začínají se zpracovávat na skenovací lince a ta tyto problémy zatím nehlásí," uvedl mluvčí sčítání lidu, domů a bytů Ondřej Kubala.

Pokud by ale podobné jednání úřad zaznamenal, říká, že by bylo shodné se situací, kdy si člověk formulář nevyzvedne vůbec. V takovém případě mu ve správním řízení může hrozit až desetitisícová pokuta.

"Zákon o sčítání lidu říká, že každý z nás je povinen poskytnout údaje zjišťované sčítáním přesně, úplně, řádně a v termínu stanoveném zákonem," upozornil Kubala.

Na "lámání chleba" dojde v květnu. To bude statistický úřad kontrolovat ty rodiny, které formuláře neodevzdaly. A bude se rozhodovat, které konkrétní případy předá obecním nebo městským úřadům. Právě v jejich pravomoci pak bude udělování trestů.

Odpor ke sčítání lidé na internetu projevovali už při jeho přípravách. Podle některých akce zbytečně zasahuje do práv člověka. Brněnská studentka Klára Burešová se proto obrátila na Ústavní soud.

Další skupinu lidí si nahněvala Česká pošta chybami při roznášení formulářů. To na řadě míst vázlo a bezplatná telefonní linka byla přetížena. Místopředseda statistického úřadu Stanislav Drápal proto připustil, že lidé už nebudou při vyplňování dotazníků tolik vstřícní a to bude mít také dopad na výsledná statistická data.

Sběr dotazníků končí v polovině dubna

Lidé formuláře vyplňují od soboty 26. března. Mají na to čas ještě do 14. dubna, ve výjimečných případech, třeba dlouhodobější zahraniční cesty, mohou formuláře odevzdávat ještě o týden později.

Kolik lidí už sčítacím komisařům České pošty formuláře předalo nebo je poslalo poštou ve speciální obálce, podnik sdělovat nechce. "Dohodli jsme se, že tak učiníme až po 14. dubnu," sdělila Selicharová s tím, že návštěvu komisaře si kvůli odevzdání formuláře dohodlo 10 až 15 procent domácností. Přes internet poslalo formulář už přes dva miliony lidí.

28. března 2011


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video