Budu pokračovat v boji za svoji očistu, tvrdí Pitr.

Budu pokračovat v boji za svoji očistu, tvrdí Pitr. | foto: David Port, MF DNES

Bojím se o život, proto se skrývám, tvrdí Pitr

  • 115
Podnikatel Tomáš Pitr, na něhož byl minulý týden vyhlášen mezinárodní zatykač, protože nenastoupil do vězení, má strach o život. Proto se skrývá na neznámém místě. Pitr to sdělil MF DNES. Je to vůbec poprvé, co Pitr promluvil od chvíle, kdy na něj soud vydal zatykač.

PROHLÁŠENÍ TOMÁŠE PITRA ČTĚTE ZDE (pdf)

"Mám obavu o svůj život. Proč? To zatím nebudu komentovat. Mám pro to pádné důvody," sdělil Pitr přes prostředníka.

Pitr navíc poslal MF DNES jednostránkové prohlášení, v němž označuje celou svou kauzu údajného daňového podvodu, za který byl minulý rok odsouzen k pětiletému trestu vězení, za politicky motivovaný. Místo, kde se skrývá, odmítl prozradit – údajně z bezpečnostních důvodů. Neví ho ani prostředník, s nímž MF DNES mluvila.

"Nejsem na útěku. Léčím se," sdělil Pitr. Na otázku, proč tají místo svého pobytu, vzkázal: "Abych měl možnost se v klidu vyléčit a pak se mohl zase věnovat své obhajobě."

O svém zdravotním stavu, který mu – jak tvrdí – brání v nástupu do vězení, nechce mluvit. "Byť to soud nerespektuje a mluví o tom veřejně, já chci nechat otázku zdravotního stavu předmětem mého soukromí," vzkázal Pitr.

Petr Novák, soudce Městského soudu v Praze, který má Pitrův případ na starosti, minulý týden prohlásil, že se Pitr vymlouvá na jakési obecné potíže psychického rázu. "V dopise, který nám poslal, uváděl potíže, které trápí skoro každého. Něco v tom smyslu, že ho bolí hlava a že je dehydrován," řekl minulý pátek Novák. Podle Nováka to nejsou důvody k tomu, aby člověk nenastoupil do vězení.

Hledají ho i zpravodajské služby
Pitr naopak v prohlášení říká, že soudce Novák se minulý týden zachoval nestandardně.

"Podal jsem žádost o odložení nástupu trestu z vážných zdravotních důvodů a doložil lékařskou zprávou, která byla (soudcem) zcela nepravdivě interpretována. Podle platného právního řádu měl soudce Novák rozhodnout o tom, zda tuto žádost přijme, či zamítne. V případě negativního rozhodnutí mi stále nemohlo být upřeno právo na odvolání. Všechny tyto kroky mají odkladný účinek," sdělil Pitr.

Nepřímo tak říká, že by do vězení nastoupil, až "kdyby nebylo zbytí" – až by o tom rozhodl soud v případném odvolacím řízení. Městský soud je přesvědčen, že postupoval správně.

"Pan Pitr nám sice zaslal zprávu, že nemůže do vězení nastoupit, protože je hospitalizován. Jenže už sama lékařská zpráva vzbuzovala velké pochybnosti. Vystavil ji odborný lékař, ale chybělo na ní datum, kdy to bylo. Navíc z ní také nevyplývalo, proč a kde je pan Pitr hospitalizován," řekl mluvčí Městského soudu v Praze Luboš Vlasák.

Soud podle něj dospěl k závěru, že Pitr se chce pouze vyhnout vězení a možná i utéct. Proto na něj vydal tuzemský a pak i evropský a mezinárodní zatykač. Policie po Pitrovi intenzivně pátrá a podle informací MF DNES se do hledání zapojily i zpravodajské služby.

Byl to daňový podvod?
Z výpovědí několika Pitrových spolupracovníků vyplývá, že Pitr nehodlá utéct za hranice a že je stále na území republiky. To naznačuje v prohlášení i Pitr.

"Jakmile mi to můj zdravotní stav dovolí, budu pokračovat v boji za očistu své osoby a svého jména. Stále doufám, že žiji v právním státě, který jsem nikdy, i při velmi dramatickém vývoji své kauzy, nehodlal opustit," uvedl Pitr.

Pitr byl loni odsouzen spolu s dalšími čtyřmi podnikateli za daňový podvod z roku 1994. Podle soudu připravili stát na daních o 24 milionů korun. Pitr to však odmítá a před měsícem předal soudu potvrzení Finančního úřadu pro Prahu 3, že s odstupem času nelze dohledat doklady, které by daňovému úniku nasvědčovaly.

"Nepodařilo se získat doklady, ze kterých by bylo patrné uplatnění faktur v daňových nákladech (Pitrovy) společnosti Centrum," napsala ve stanovisku šéfka finančního úřadu Jana Žižková.

Je to politická kauza, tvrdí Pitr
Proces s Pitrem byl od začátku komplikovaný a verdikty, které v něm padaly, se měnily jako na houpačce. Nejdříve byl Pitr zproštěn obžaloby, pak byl odsouzen na 8,5 roku vězení a nakonec dostal pět let.

Pitr tvrdí, že změna v rozhodování přišla před dvěma lety, když ho tehdejší premiér Jiří Paroubek začal považovat za škůdce a nepřítele státu. To když Pitrova skupina Setuza stála za rozpoutáním korupční aféry Unipetrol mířící do řad ČSSD. "Moje kauza už dávno opustila rámec soudnictví a jde o čistě politickou kauzu," píše Pitr v prohlášení.

Policisté, kteří případ vyšetřovali, jsou zase přesvědčeni, že podklady k daňovému podvodu zmizely úmyslně – tedy že je někdo na zakázku zlikvidoval.

Miliardář Pitr ovládal donedávna jeden z největších potravinářských kolosů, ústeckou Setuzu. Před rokem a půl zastřelil nájemný vrah jeho přítele Františka Mrázka.

Pitrovi právníci se budou snažit dostat případ k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Podle nich měli odsouzení podnikatelé dostat nanejvýše podmínku, protože vyšetřování kauzy se táhlo neúměrně dlouho.


Video