Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

„Bojím se. Čím dál víc,“ tvrdí korunní svědek v kauze Budišov

  7:39aktualizováno  7:39
Kde je poslední tři roky Marek Řičář, hlavní svědek v kauze Budišov, ví málokdo. Řičáře po zveřejnění případu vzala policie do programu na ochranu svědků, má jinou identitu a s ním i jeho rodina. Podle policistů stále existuje riziko, že by se ho mohl někdo pokusit zabít.

Architekt Marek Řičář | foto: Lenka NejezchlebovaiDNES.cz

Řičář tři roky nikomu neposkytl rozhovor. MF DNES se nyní podařilo zkontaktovat ho přes jeho advokáty a poslat mu několik otázek. Ve středu se totiž řešila u soudu Řičářova úloha v kauze Budišov.

Šéf kabinetu dvou premiérů ČSSD (Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka) Zdeněk Doležel byl obžalován, že vyhrožoval Řičářovi, když se nechtěl podílet na podvodu se státními penězi. Soud řekl, že Doležel je nevinný. "Doležel byl bezpečnostní garant, který zajišťoval, že aktéři případu nebudou za nic odsouzeni," tvrdí přesto Řičář.

Máte strach?
Strach mám čím dál větší. Vše, co Péťa (Ladislav Péťa, bývalý starosta Budišova, hlavní postava kauzy, který letos v květnu zemřel – pozn. red.) sliboval a hrozil, se naplňuje. Poté, co jsem nemlčel, jsem přišel o všechno, nemám budoucnost. Hráči (tak označoval aktéry kauzy sám Péťa – pozn. red.) vítězí.

Jak nyní žijete?
Přišel jsem o rodinu, o výsledky své práce i o možnost pracovat. Veškeré moje vzdělání a praxe jsou mi k ničemu.

U soudu jste nevypovídal. Proč?
Já na to nemohu odpovědět. Důvod souvisí s mojí aktuální situací.

Je paradoxní, když u soudu nevypovídá hlavní svědek. Žalobce navíc sám označoval vaši výpověď za nedůvěryhodnou. Pokud by vás soud pozval, vypovídal byste?
Nejen že jsem ochoten, ale dokonce chci vypovídat. O soudu však nemám informace.

V přípravném řízení jste uvedl, jak vás násilím unesli. Utajený svědek však tvrdí, že situaci měla pod kontrolou policie. Můžete rozpor vysvětlit?
V tom není žádný rozpor. V průběhu vyšetřování jsem byl uklidňován policií, že by se mi nemělo nic stát, že mají věci pod kontrolou. Když mne však osudného dne naložil do svého auta špatně česky mluvící neznámý člověk s postavou boxera těžké váhy a odvážel mne na neznámé místo s tím, že ode mne něco chce Péťa, nevěřil jsem už nikomu a ničemu a bál se nejhoršího.


Soud v Třebíči projednával kauzu vašeho údajného vydírání. Co o tom víte?
To, co soud projednává, jsou trosky celé kauzy. Hlavní postava Péťa se přede mnou opakovaně hlásil k chystanému podvodu. Dotace byla na jeho příkaz navýšena o desítky milionů korun, aby "mohl zaplatit těm, kdo mu pomohli k dotaci". Neskrýval manipulaci při výběrovém řízení na dodavatele stavby – předem oznámil, kdo vyhraje. Od jara 2005 mi opakovaně tvrdil, že se dohodl na postupu s Věrou Jourovou (exnáměstkyně na ministerstvu pro místní rozvoj měla zajistit získání dotací, její stíhání však bylo zastaveno – pozn. red.) a Zdeňkem Doleželem na cestě k penězům, že je to vysoká hra a já musím svůj projekt a firmu opustit. K tomu přidával další důkazy moci své a svých kumpánů – ovlivněné veřejné zakázky, jistou cestu k dotacím, přednostní nabídky z ministerstva vnitra. Patrně s jediným cílem zastrašit mne.

Jak vám vyhrožovali?
Osobně mi vyhrožoval Péťa, a to opakovaně od roku 2005 – když nebudu poslouchat, náhodou mě porazí auto, zlikviduje moje podnikání, zajistí přes spřízněné úředníky ministerstev mou kriminalizaci.

Vy sám jste v současnosti stíhán. Měl jste "vyprat" patnáct milionů korun. Můžete se k tomu vyjádřit?
Já jsem stíhaný za údajný úvěrový podvod a praní špinavých peněz. Ani jedno není pravda. Jde o vykonstruované obvinění. Žádné peníze jsem já nezískal. Byly vyplaceny za nasmlouvanou, odevzdanou a převzatou práci.

Utajený svědek

život bez práce a bez rodiny

Konec běžných kontaktů s rodiči, žádné volání s přáteli, změněná identita a jiná podoba. Program na ochranu svědků, do kterého je už téměř tři roky zařazený hlavní svědek kauzy Budišov Marek Řičář, má tvrdé podmínky.

Řičář je jeden z mála lidí, o kterých se nyní ví, že mu policie jinou totožnost poskytla. O "klientech" speciálního programu, který má chránit svědky závažné kriminality, ale nikdo detailněji mluvit nechce.

"Já vám ani nepotvrdím, že právě pan Řičář v tomto programu je. Všechny informace, které se tohoto programu týkají, jsou už ze své podstaty pochopitelně přísně tajné," řekla mluvčí republikové kriminální policie Pavla Kopecká.

Policie sice má přesně spočítané, kolik taková ochrana důležitých svědků stojí, ale i to je tajné. V některých případech jde však evidentně o miliony korun. Záleží na délce a složitosti ochrany konkrétního člověka.

Třeba v případě Marka Řičáře musela změnit totožnost celá jeho rodina včetně pěti dětí. Policie jim zajišťuje ubytování a platí i veškeré náklady na život. Ochraňovaní totiž nesmějí pracovat.

Navíc není jasné, zda Řičářova rodina žije vůbec v Česku. Není výjimkou, že policie svědkům zajišťuje nové "bydlení" v zahraničí – často je to Slovensko (není tu jazyková bariéra), Polsko, státy v Pobaltí nebo země bývalé Jugoslávie. V takovém případě jsou náklady na zajištění bezpečnosti ještě vyšší.

Pokud se lidé zařazení v programu na ochranu svědků chtějí setkat s příbuznými, musí to odsouhlasit policisté. Setkání však musí proběhnout třeba na úplně jiném místě, než svědek žije.

Policisté zároveň zajišťují dopravu příbuzných do vybrané lokality. Nesmějí podcenit riziko vyzrazení. Stejně tak policisté zajišťují další kontakt svědka s okolním světem – doručují mu případnou poštu. Třeba i tu od soudu.

"Pokud soud takového svědka chce vyslechnout, může se na nás obrátit a my to zajistíme," řekla mluvčí Kopecká. V případě výpovědi Marka Řičáře při líčení v kauze Budišov se to nestalo. Soudci neměli zájem ho vyslechnout.

O programu na ochranu svědků se ví tak málo ještě kvůli další věci. Pokud už někdo do něj zařazen byl, nesmí mluvit o podrobnostech. A to i v případě, že už chráněnou osobou dávno není. Pokud by slib porušil, hrozila by mu několikamilionová pokuta a také trestní stíhání.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Další z rubriky

VIDEO: Muž na ulici v Přerově osahával ženu, při pátrání pomohli lidé

Policie hledá muže, který v Přerově na ulici osahával ženu

Důležité informace od lidí pomohly přerovským policistům při pátrání po muži, který na konci prosince v jedné z tamních...

Pracovnici pražské pekárny uvázla ruka ve stroji na rohlíky

Hasiči vyprostili ženě ruku ze stroje na rohlíky (17.1.2018)

Hasiči a záchranáři zasahovali odpoledne v pekárně v Praze na Vinohradech, kde jednu z pracovnic zranil stroj na...

Otec se k přepadení poštovního vozu přiznal, pomáhala mu ale zřejmě rodina

Radku Waschtovi hrozí trest za přepadení vozu České pošty.

Celá rodina z Kyjovska se pravděpodobně zapletla do přepadení poštovního vozu, které se odehrálo v listopadu 2014 na...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz