Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Boje vyhnaly z pákistánského údolí Svát 360 tisíc lidí, hlásí OSN

  18:47aktualizováno  18:47
Před boji na severozápadě Pákistánu uteklo podle OSN za posledních deset dní 360 tisíc lidí, další desetitisíce lidí jsou na útěku. V údolí se snaží asi 15 tisíc armádních vojáků zneškodnit pozice radikálů z Talibanu. Za poslední čtyři dny prý padlo 700 ozbrojenců a boje stále pokračují.

Desetitisíce lidí utíkají z oblasti bojů v údolí Svát | foto: Reuters

Vláda v neděli na několik hodin zastavila palbu, aby mohli z údolí, kde žije více než jeden a půl milionu lidí, odejít civilisté. Nyní už však v oblasti opět platí zákaz vycházení.

Noví uprchlíci přibývají k více než půl milionu těch, kteří své domovy opustili už při předchozích vojenských operacích na severozápadě země od srpna loňského roku.

Desetitisíce lidí utíkají z oblasti bojů v údolí Svát 

V jednom z táborů, které pro uprchlíky vznikly ve městě Mardán jižně od zóny bojů, čekají stovky lidí hodiny ve frontách na registraci u úředníka OSN, což musí udělat, aby mohli dostat stan, potraviny a přístup k lékařské péči.

"V tomhle táboře nevidím nic, co by nám nějak moc pomohlo," říká jeden z nově příchozích Iftikar Chán, který se obává, že vybavení tábora není dostatečné.

Ministr vnitra: Takovou ofenzivu nečekali

Tvrdá vojenská akce Islámábádu na severozápadě země si vysloužila ocenění Spojených států. Ty si přejí vykořenění bojovníků teroristické sítě Al-Kajda a radikálního hnutí Taliban z útočišť v severozápadním Pákistánu, odkud mohou provádět útoky proti silám NATO v sousedním Afghánistánu a destabilizovat situaci v Pákistánu.

Pákistánská armáda útočí na pozice radikálů z Talibanu

Pákistánský ministr vnitra Rahmán Málik oznámil, že za poslední čtyři dny bylo při ofenzivě zabito 700 ozbrojenců. "Operace bude pokračovat až do posledního talibance," řekl Málik. "Nedáme jim šanci. Jsou na útěku. Takovou ofenzivu nečekali," dodal.

Uváděnou bilanci, která zhruba o 200 obětí převyšuje údaje, jež za poslední dny zveřejnila pákistánská armáda, ani tvrzení o prchajících talibancích není možné ověřit z nezávislých zdrojů.

V údolí prý umírají i civilisté

Armáda omezila přístup do oblasti bojů a před bombardováním uprchlo i mnoho místních novinářů. Vláda se vůbec nezmiňuje o civilních obětech, ale podle vyprávění uprchlíků jsou civilní ztráty značné.

Vysokoškolák Džavád Chán, který žije v oblasti Kabal v údolí Svát, říká, že vojenské letouny dnes ráno vybombardovaly nedalekou vesnici Zada Hara.

Desetitisíce uprchlíků přežívají v provizorních stanových táborech

"Viděl jsem kouř a prach stoupající nad vesnicí," říká Chán. O případných obětech neví, protože armáda znovu zpřísnila zákaz vycházení, který v neděli na sedm hodin zmírnila, aby umožnila odchod uprchlíků.

Policista, který si nepřál být jmenován, dodává, že vojenské letouny dnes bombardovaly také oblast Matta v údolí Svát. Policista neopustil svou stanici, ale z okna viděl tělo bez hlavy ležící na ulici. Podle zpráv, které se k němu dostaly, se prý zdá, že ozbrojenci stále kontrolují město Mingora, hlavní středisko údolí Svát.

Definitivní konec mírové dohody

Armáda zahájila ofenzivu poté, co ozbrojenci z údolí Svát využili mírovou dohodu s vládou ke snaze rozšířit svůj vliv do okolních oblastí včetně pásma území ležícího jen 100 kilometrů od hlavního města Islámábádu.

Pákistánská armáda útočí na pozice radikálů z Talibanu

Údolí Svát leží v blízkosti afghánských hranic a také v sousedství pákistánských Federálně spravovaných kmenových území (FATA), kde má silnou pozici Al-Kajda i Taliban a kde se podle předpokladů USA může skrývat i nejhledanější terorista světa Usáma bin Ládin.

V posledních dnech zapojila armáda do ofenzivy až 15 tisíc vojáků, kterým čelí až pět tisíc ozbrojenců v údolí Svát včetně zahraničních bojovníků a ostřílených válečníků z kmenové oblasti Jižní Vazíristán.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Sibiřský politik se koupal při minus 63, chce nalákat turisty

Jakutský ministr pro rozvoj investic Anton Safronov se  ponořil do vody v...

Takové podmínky mohou otužilci koupající se ve Vltavě obyvatelům Sibiře jen závidět. V dálném Jakutsku nyní rtuť...

Američané a Turci se v Sýrii perou, Rusko se směje, říká expert

Turecké tanky vjíždějí do syrského Afrínu (22. ledna 2018)

Kurdové mobilizují síly k obraně Afrínu, svého kantonu na severozápadě Sýrie, na který útočí Turci a jimi podporované...

Assange nám na ambasádě působí obtíže, prohlásil ekvádorský prezident

Julian Assange

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange začíná překážet na ekvádorské ambasádě v Londýně, kde se už šestým rokem...

Najdete na iDNES.cz