Libanonská armáda na patrole v Tripolisu (27. října 2014).

Libanonská armáda na patrole v Tripolisu (27. října 2014). | foto: Reuters

Syrská válka ovlivňuje Libanon, jeho armáda bojuje o Tripolis

  • 40
Libanonská armáda od pátku svádí boj s islamisty o druhé největší město Tripolis. Podle agentury Reuters je to ukázka toho, jak se válka v Sýrii přelévá do sousedního státu. Islámský stát se snaží severosyrské Kobani odstřihnout od tureckých hranic. V Iráku islamisté museli ustoupit z několika měst.

Při boji v Tripolisu, který leží na severu Libanonu, zemřelo nejméně jedenáct vojáků a osm civilistů. „Operace je u konce, armáda vstupuje do oblastí, kde byli ozbrojenci, a čistí je,“ řekl agentuře Reuters Samír Džisr, sunnitský politik z Tripolisu. Podle bezpečnostního zdroje však armádě chybí získat poslední pozici, kterou drží ozbrojenci. 

Předtím na základě humanitárního příměří, které vyjednali lokální sunnitští lídři, z oblasti odešli civilisté. Není jasné, kde nyní islamisté jsou, ani kdo se do boje zapojil. Podle bezpečnostního zdroje je možné, že odešli společně s civilisty a byli to libanonští a syrští podporovatelé teroristických organizací Islámský stát a fronty an-Nusrá. Podle libanonského ministra vnitra Nuháda Mašnúka jich nebylo víc než dvě stě.

An-Nusrá vyhrožuje, že popraví libanonské vojáky, které zajala v srpnu v Arsálu jako odpověď za operaci libanonské armády v Tripolisu.

Boje v Libanonu zasáhly i další místa, poblíž měst al-Minijá a Bahnín ozbrojenci zabili dva vojáky. Armáda tam po několika letech použila v boji helikoptéry.

V posledních třech letech se v Tripolisu opakovaně bojovalo. Syrská válka vrhla Libanon do nejhorší nestability od občanské války, která skončila v roce 1990. V zemi se začalo více projevovat sektářské dělení společnosti, sunnité podporují syrské rebely a džihádisty a šíité brání syrský režim prezidenta Bašára Asada.

Premiér Tammam Salám se v pondělí sešel s ministry a představiteli armády a ve svém prohlášení uvedl, že je potřeba pokračovat v boji. „Vláda stojí jednotně za legitimitou vojenských bezpečnostních složek v bitvě. Bojují, aby porazily teroristy a obnovily bezpečnost Tripolisu a severu.“

Mnoho sunnitských libanonských a syrských bojovníků obviňuje libanonskou armádu, že jedná v zájmu libanonského šíitského hnutí Hizballáh, které vysílá bojovníky do Sýrie na podporu Asada.

Islamisté se snaží odstřihnout Kobani od tureckých hranic

V neděli kurdské ozbrojené síly odrazily nový pokus bojovníků Islámského státu odstřihnout syrské město Kobani od hranic s Tureckem. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvádí, že již čtvrtým dnem se islamisté snaží útočit na hraniční přechod.

Islámský stát

„Je jisté, že to zkusí v noci znovu,“ řekl Idrís Nasan, místní úředník. „Minulou noc dostali nové posily, nové vybavení. Budou více usilovat,“ doplnil.

Rozchází se informace, zda iráčtí pešmergové vyrazili na pomoc Kurdům do Kobani. „Primárně půjde o vyslání podpory děl a dalších zbraní,“ řekl agentuře Reuters mluvčí irácké Kurdské regionální vlády Safín Dizahjí. Nicméně Fuád Husajn z prezidentské kanceláře Kurdského regionu tvrdil, že v nejbližších dnech do Kobani vyrazí 155 pešmergů.

Pod tlakem USA Turecko svolilo, že pešmergové mohou přejít do Kobani skrze turecké hranice. Americká armáda uvedla, že o víkendu provedla pět leteckých úderů poblíž Kobani. Zničila podle al-Džazíry sedm vozidel a budovu Islámského státu.

Pozemní boje o Kobani zabily od poloviny září víc jak osm set lidí, podle SOHR zemřelo 481 islamistů, 313 pešmergů a 21 civilistů. Do počtu mrtvých nejsou započteny ztráty Islámského státu v důsledku leteckých úderů USA a jejích spojenců. Podle Pentagonu při leteckých úderech zemřelo „několik stovek“ islamistů.

Česká pomoc

Česká republika oznámila, že vysílá dva lékařské týmy do Jordánska k ošetření zraněných syrských uprchlíků. Jedna skupina bude specializovaná na ortopedické zásahy, druhá na operace srdce. Více o české pomoci Sýrii zde

Islamisté v Sýrii bojují o město Idlib ležící na severu. V roce 2012 ho nakrátký čas ovládla sekulární opoziční Syrská svobodná armáda, nicméně ji vytlačili vojáci věrní Asadovi. Fronta an-Nusrá tvrdí, že ovládla zásobovací cesty do města a několik vládních budov. Zmocnila se dvou tanků a zajala 12 vojáků. Podle SOHR však po několika hodinách radikálové museli z vládního objektu odejít.

V Iráku se armádě za podpory šíitské milice podařilo získat čtyři vesnice poblíž pohoří Himrín a město Džurf as-Sachar, které leží jižně od Bagdádu. Podle iráckých úřadů islamisté přes tajné pouštní tunely dopravovali do Džurf as-Sachar zbraně a zásoby. Nyní by tato zásobovací cesta měla být přerušena. Pešmergové získali zpět pod kontrolu město Zumár ležící na severu. 

Území v Iráku a Sýrii ovládaná bojovníky Islámského státu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video