Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Boje v Komsomolském vzplály nanovo

  14:15aktualizováno  14:15
- V jihočečenské obci Komsomolskoje se opět bojuje. Ve středu přitom agentura ITAR-TASS ohlásila, že po devíti dnech ruské jednotky obec obsadily. Agentura AFP tvrdí, že při nových střetech přišel o život blíže neupřesněný počet lidí.
"Několik desítek čečenských bojovníků, kteří v Komsomolském zůstali, v noci zaútočilo na naše pozice. Tyto srážky si vyžádaly oběti," řekl osmadvacetiletý ruský důstojník Oleg.
Ruské jednotky obsadily čečenskou obec Komsomolskoje

Ruské jednotky obsadily čečenskou obec Komsomolskoje - Ruské jednotka po devíti dnech prudkých bojů obsadily čečenskou obec Komsomolskoje, 15. března 2000 | foto: Reuters

Rusové proto přerušili operaci "vyčišťování" obce od vzbouřenců a na část vesnice spustili intenzivní dělostřeleckou palbu.

Ruská soukromá televize NTV oznámila, že povstalci dobyli v Komsomolském školu, ale armáda je z ní ve čtvrtek ráno opět vytlačila.

V Čečensku se stále podle ruské armádní agentury AVN staví na odpor 5000 vzbouřenců. Asi 1600 z nich je údajně v okresech Šaroj, Nožaj-Jurt a Veděno a dalších 600 až 800 v horách a v oblastech Urus-Martan a Ačchoj-Martan. V "osvobozených" oblastech, včetně metropole Grozného, je prý rozseto na 1500 povstalců.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Rusové po devíti dnech bojů obsadili Komsomolskoje
Po devíti dnech prudkých bojů ruské federální jednotky obsadily podle agentury ITAR-TASS obec Komsomolskoje na jihu Čečenska v ústí Argunské soutěsky. V obci údajně vzdorovalo na pět stovek ozbrojenců polního velitele Ruslana Gelajeva, kteří se sice minulé pondělí probili z obklíčení v soutěsce, ale federální jednotky je opětovně uzavřely ve vesnici.

V bojích o obec přišlo podle nepotvrzených zpráv o život 150 vojáků, jde zřejmě o jedny z největších ztrát za šest měsíců vojenské kampaně v této severokavkazské republice.

Ruský ministr obrany Igor Sergejev oznámil, že čečenský prezident Aslan Maschadov a polní velitelé Šamil Basajev a Chatab zvažují útěk do sousední Gruzie nebo Dagestánu. Zvažují údajně asi 80 kilometrovou cestu na jih přes Argunskou  soutěsku v horách do Gruzie, nebo do Dagestánu, s nímž Čečensko hraničí na východě.

Podle Sergejeva však hřebeny hor na jihu země na hranicích s Gruzií i Dagestánem  obsadili ruští výsadkáři a útěk je proto prakticky nemožný. Ruské velení již několikrát ujišťovalo, že proklouznout ze sevření federálních sil se Čečencům podařit nemůže. Až dosud se tak však vždy stalo a nejhledanější čečenští velitelé nadále unikají.

Podle posledních informací velitel Gelajev však zatím ruským jednotkám uniká. "Komsomolskoje je Gelajevovou rodnou vesnicí. Máme informace, že on, jeho žena a sestry se ukrývají v některém z místních sklepů," konstatoval generálplukovník Alexander Baranov, který v současnosti řídí vojenskou operaci v Čečensku. Podle jeho slov vojáci pátrají po Gelajevovi a dalších ozbrojencích.

Federální jednotky vstoupily do Čečenska loni v září poté, co muslimští ozbrojenci opakovaně vtrhli do sousedního Dagestánu. Moskva označila operaci federálních sil za protiteroristickou a oznámila, že je čas obnovit pořádek a federální právo v této jihoruské provincii.

Čečensko: První diplomat mluví o válečných zločinech
Mezinárodní činitel v pondělí poprvé použil v souvislosti s válečným konfliktem v Čečensku výraz "válečné zločiny". Stal se jím šéf delegace Rady Evropy Lord Judd, když prohlásil, že obě strany se dopustily vážných porušení lidských práv a válečných zločinů.

Svědci podle něho hovořili o nezákonném zabíjení, o obtěžování ze strany ruských sil a o aktech nepřijatelného násilí čečenských bojovníků.

"Delegace dospěla k názoru, že oba tábory se v Čečensku dopustily vážných porušení lidských práv a válečných zločinů," prohlásil Judd na tiskové konferenci, kterou v Moskvě uspořádal po dvoudenním pobytu v Čečensku.

Ruská strana sice učinila prohlášení, že je odhodlána respektovat lidská práva, ale realizace je podle Judda věcí druhou. "Nejsme přesvědčeni, že už začala nějaká významnější akce," uvedl Judd. Poukázal přitom na to, že všechny požadavky vznesené Radou Evropy "zůstávají na stole".

Názor delegace se podle agentury ITAR-TASS v mnohém shoduje s míněním ruského zmocněnce pro lidská práva Olegem Mironovem. Ten ovšem míní, že delegace získala při pobytu v Čečensku "jednostrannou představu". Mironov připustil případy porušování lidských práv, jichž se v Čečensku vůči civilním obyvatelům dopustily ruské síly. Odmítl však, že by šlo o promyšlenou státní politiku vyhlazování čečenského národa.

Putin: Čečenský velitel Radujev je ve vězení
Vůdce čečenských povstalců Salman Radujev byl zatčen, oznámil ruský úřadující prezident Vladimír Putin. Stalo se tak podle Putina při nedělní zvláštní operaci ruských sil v Čečensku. 

Salman Radujev patřil mezi hlavní a nejznámější polní velitele čečenských sil a pro Moskvu byl jedním z hlavních vůdců "čečenských teroristů". Smutně proslul akcí v lednu 1996, při níž jeho oddíly zajaly v Dagestánu větší počet rukojmí.


"V neděli byl při speciální operaci FSB (Federální bezpečnostní služby) zajat a převezen do Moskvy jeden z nejodpornějších vůdců banditů Salman Radujev," řekl Putin při zasedání vlády, z něhož přinesla záběry televize. "Nyní je už ve vězení, což je pravé místo pro něj. Byli bychom rádi, kdyby toto byl teprve začátek," dodal.

Radujev byl podle šéfa FSB Nikolaje Patruševa zadržen v neděli ráno v obci Novogrozněnskij. Dodal, že při akci nebyly žádné oběti a nepadl jediný výstřel. "Radujev nekladl při zatýkání žádný odpor. Zpočátku byl v šoku. Mlčel," poznamenal Patrušev.

Ředitel FSB dále informoval, že při zásahu byly zadrženy i tři další osoby. Mezi nimi šéf ochranky čečenského polního velitele a také finančník, který obstarával prostředky pro Radujevovy oddíly, ale i pro jiné skupiny čečenských povstalců.

Agentura Interfax s odvoláním na bezpečnostní zdroje napsala, že Radujev je držen v moskevské věznici Lefortovo. FSB se ovšem k této informaci odmítla vyjádřit.

Představitelé ruské armády přitom v únoru tvrdili, že Radujev byl zabit při bojích na východě Čečenska v oblasti obce Nožaj-Jurt. Tuto informaci však krátce nato popřely ruské tajné služby. Sami Čečenci nedávno podle některých zdrojů prohlašovali, že Radujev padl v bojích.

Radujev loni podstoupil rozsáhlou plastickou operaci obličeje kvůli zraněním, která utrpěl za předchozí války v Čečensku v letech 1994-96. O strachu, který kolem sebe šíří, svědčí skutečnost, že lékaři operaci provedli teprve tehdy, když obávaný čečenský
velitel podepsal prohlášení, v němž se zaručil, že se doktorům nepomstí, pokud by zákrok nebyl úspěšný.

Evropa varuje Rusko 
Šéf delegace Rady Evropy upozornil Rusko, že musí vzít v úvahu znepokojení Západu ohledně svého počínání v Čečensku, pokud nechce být z Rady Evropy vyloučeno. "Myslím, že všichni chceme vidět reálný pokrok, skutečnou změnu mezi nynějškem a počátkem dubna," řekl Frank Judd. Reagoval tak na dotaz o eventuálních sankcích vůči Moskvě.

Devítičlenná delegace Rady Evropy neděli strávila v Ingušsku, které se stalo kvůli bojům v sousedním Čečensku útočištěm desetitisíců čečenských uprchlíků. V sobotu byla delegace v Čečensku, kde navštívila zpustošené hlavní město Groznyj a také jeden z "filtračních táborů". O výsledcích své mise bude informovat Radu Evropy sídlící ve Štrasburku. O počínání Ruska v Čečensku bude rada jednat začátkem dubna.

Rada v lednu pohrozila, že kvůli situaci v Čečensku pozastaví účast Ruska v Parlamentním shromáždění. Nakonec však rozhodla, že poskytne Moskvě lhůtu do dubna, aby provedla změny, které by vedly k pokroku v oblasti lidských práv v této severokavkazské republice.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

JFK trpěl bolestí zad a nosil korzet. Ten se mu stal při atentátu osudným

Prezidentská limuzína projíždí ulicí Main Street, odtud zabočí na Houston...

Americký prezident John F. Kennedy by možná atentát v listopadu 1963 přežil, nebýt úporné bolesti zad, kvůli níž nosil...

Nejméně 12 lidí zahynulo při požáru v hotelu v Gruzii

V zadním kontejneru je pec na dříví.

Nejméně 12 mrtvých si v pátek vyžádal požár v luxusním hotelu s kasinem v gruzínském městě Batumi na břehu Černého...

Zpití Rusové stříleli po vysokém vedení, pět okresů připravili o proud

Ilustrační foto.

Dva roky se nesmějí dotknout alkoholu dva lovci z Jakutska, kteří na počátku října připravili o elektrický proud 69...Najdete na iDNES.cz